Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Čeká nás další vpád studeného vzduchu s mrazivými nocemi

# 02.04.2020, 11:51

hellercz
Ty výhledy jsou fakt špatný, začínám se bát toho sucha.:(:slunce:

142
# 02.04.2020, 15:44

filip656
Sucho už je nyní, u nás za březen napršelo 17 mm, z toho 15 mm během první 6 dnů března. V únoru pršelo akorát na začátku, od poloviny února také nic. A k tomu nejvyšší teploty v ČR od února, tak hrůza. Z výhledu na prvních 10 dní v dubnu to fakt vypadá na "hitparádu". Takové počasí byl fakt čert dlužen, za celou zimu bylo nejchladněji před pár dny v noci, a ovocné stromky fuč...

F4
Avatar
109
# 02.04.2020, 18:12

hellercz filip656
Je to otřesný. Už ani nevím, jak vypadá déšť. Dle očekávání přinesl březen minimálně 125-130 % normálu slunečního svitu a odchylku teploty nakonec "jen" +1,3°C. Normál slunečního svitu pro duben splníme už v první polovině a srážky asi v dubnu skutečně neuvidíme. A aby toho nebylo málo, tak to samozřejmě musí vyjít na 4 dny volna po sobě aneb kombinace slunce, vedra a volných dnů opět nezklame. Nastává půlrok hrůzy. palma měl pravdu, jakmile se vortex rozpadne, přijde trochu zimy a pak se to rozjede až do října, ne-li do listopadu. Srážkově kladná nebo alespoň normální bilance za uplynulé 3 měsíce bude v čoudu. Navíc, jak to jednou začne, tak to hned tak neskončí a žádná fronta sem nedokáže proniknout.

486
# 02.04.2020, 20:38

Krátké shrnutí posledních dnů a výhled do dalších týdnů ... Teploty - včera 1.4. jsem naměřil nejnižší teplotu této "zimy". Ráno v 7:00 to bylo -7,8C. Stalo se mi poprvé, že by nejnižší teplota zimy byla naměřena takto pozdě - a vůbec ne 1.4. Je zajímavé, že období od 22.3.-2.4. se vyznačuje nízkými ranními teplotami. Bohužel to u nás odnesly hlavně třešně. Srážky - březen přinesl pouze 25 mm. V dalších prakticky 2 týdnech bychom měli být stále pod vlivem TV a tzn. nulové srážky. Srážkový deficit se bude prohlubovat. Výhled - dnes vyšel zajímavý a rozsáhlejší článek o možném počasí ve světe vč. Evropy na další měsíce https://www.severe-weather.eu/global-weather/globa... pokud by se toto naplnilo, "heat waves" v Evropě i letos mohou být časté, případně dlouhé/silné. Na druhou stranu dlouhodobé modely (např. CFS2) drží v letních měsících teplotní odchylky do +2,0C, tak uvidíme, jak to všechno bude (všichni máme v paměti červen 2019 s tepl. odchylkou +5,0 C). Každopádně heatwave = TV a tzn. opět málo srážek ... s tím jsou pak spojeny další možné extrémy počasí při postupujících frontách, kdy vznikají výrazné gradienty. A velmi rozdílně se chovají letní fronty při pohybu z JZ, J vs. když jdou ze Z, SZ.

380
# 02.04.2020, 22:00

Tak koukám, že modely už okrouhaly i ty ranní mrazy, co měly být i o tomto víkendu, což je, vzhledem k vyšším denním teplotám jen dobře, ještě by mohly vykouzlit nějaké srážky, a bylo by to ještě lepší..aktuálně máme venku ještě +4,1..

ota
Avatar
2119
# 03.04.2020, 09:34

Tak dnes ještě - 3°C, snad to je poslední výraznější mráz letošního jara.

146
# 03.04.2020, 17:43

Jako uvidíme jak to bude v teplých dnech ale už dnes se tvoří kupovitá oblačnost

ota
Avatar
2119
# 03.04.2020, 18:18

Kokos342
Dneska nás přechází slabá studená fronta, proto je oblačnosti o něco více. Vydrží to ještě zítra, ale potom bude opět převážně jasno, budeme totiž stále pod vlivem tlakové výše.

96
# 04.04.2020, 08:18

Včerejší přechod studené fronty zlikvidoval slabou 2-3cm silnou vrstvu sněhu, která tu místy ležela už od minulého týdne na stíněných místech a v lesních úsecích. Z počátku tohoto týdne než vrstva téměř odtála došlo k její obnově při slabém sněžení. Nyní leží zbytky starého sněhu už prakticky jen na hřebenu.

ota
Avatar
2119
# 04.04.2020, 10:01

Tady si mrazy stále ne a ne dát pokoj. Dnes jsme měli -4,3°C tedy chladněji než včera, a to se přitom mráz nečekal. Dnešní den je zároveň 15 mrazovým dnem v řadě, což je v tomto období naprosto mimořádné.

F4
Avatar
109
# 04.04.2020, 10:14

Mělo být oblačno a ten žhnoucí zmetek praží zase od Božího rána, představa, že takhle to bude pokračovat celý příští týden... Už teď je to 2. týden v kuse, tedy úmorné a vyčerpávající i přes nízké teploty. A hlavně nesměj zapomenout to všichni (hlavně v TV) omílat, jak bude nádherně a podobný kecy. A že nebude voda, to už se nezdůrazní. Sezóna zalévání může směle začít.

Zdroj: Yr.no
8
# 04.04.2020, 14:56

Jiz patym dnem sleduji peclive predpoved srazek na GFS od patku 10.4. vzdy k tomu nejaktualnejsimu vystupu. Prvni den hlasili dest na patek, ale den co den se srazky odsouvaji o jeden den. Ted se tam rysuje neco na pondeli 13.4., ale dalsim vystupem se to zase posune na utery a tak dale. Neznam jiny model, ktery by predpovidal vic rozkolisane. Ovsem co se presnosti predpovedi srazek na obdobi delsi nez jeden ci dva dny tyce, jsou na tom vsechny modely stejne. Tedy uspesna predpoved rovna se nahode.

F4
Avatar
109
# 04.04.2020, 15:53

Mě by zajímalo, co se vždycky "podělá", že nastane tahle situace a vždycky v dubnu. Navíc, jak to jednou začne, tak jak lze odvodit z výstupů, tak žádná fronta nemá šanci proniknout do střední Evropy jako takové. Velmi mi to připomíná pekelný rok 2018. A co nezničil mráz, tak dokončí jarní sucho.
Pantau
Nic nového, úderem dubna srážky mizí a odsouvají se vlastně až do podzimu.

486
# 04.04.2020, 19:53

Aktuální březen/duben mi se srážkami trošku připomíná loňský rok. Za loňský březen 45 mm. Ale od 17.3. do 26.4. spadlo pouhých 6 mm. Až konec dubna zachránily bouřky (celkem 60 mm) a hlavně pak velmi deštivý květen (158 mm).

Když se podívám na výhled, tak cca do 20.4. prakticky beze srážek (nepočítám 1-2 mm/některý den, co tam aktuálně svítí). Jo, holt tyto TV nemají rády změnu a zuby nehty budou bránit případné změně ...

Pantau - všechny modely se shodují a neukazují srážky dříve než 13.4. V tomto panuje jistota, protože prostě TV nic tady nepustí. Co pak bude od 13.4. je daleko. Proto nelze věřit tomu, že tam nějaký model v nějakém výstupu namaluje srážky, v dalším výstupu pak ne. Ta nejistota v tak daleké předpovědi je velká (já se přikláním k tomu, že pokud budou nějaké srážky, pak pár mm za den).

Jak jsem psal před pár dny, sucho se v dalších týdnech hodně zvýrazní. Snad ty deště přijdou ...

31
# 04.04.2020, 21:17

Už teď se práší od půdy a neumím si to představit za 10 dní, při tom počasí, který má být. Stromy a keře budou zatím v pohodě, ty mají nějaké zásoby a čerpají z větších hloubek, ale kde bude brát vodu tráva, byliny, obilí atd. nevím. Snad začne fungovat efekt vegetace a srážky si začne přitahovat. Jenže to by jí muselo být v krajině, hlavně nížinách, víc, že. :!!:

# 04.04.2020, 21:38

Na.Guru
Jediné zelené, co je tady v okolí na polích, je řepka, půlka polí zcela nesmyslně holá, to jim to pak hezky poroste, až do toho zasejí, ornici jim vyfouká vítr a proschne to tak do 20 cm. Podobný přístup je u nás i v lese, včera dopoledne šel z lesa hrozný dým, tak jsem se tam běžel podívat, a ti mantáci tam pálili vytěžené dřevo. Dovolil jsem ze zeptat proč to pálí a kdo ty holiny osází, dostal jsem odpověď že neví, že prý se to nějak obnoví samo a že to není jejich práce. Pak tedy taky nemá být step, když se o to d*bilové zaměstnaní v zemědělství snaží.

31
# 05.04.2020, 01:14

Frantis95
Pokud vím, tak ten, kdo vykácí les je povinen ho následně do 2 let tuším, zase zasadit. Snad to byly jenom nějaký plky přiožralých křupanů, protože jinak by stálo za to obrátit dr na Lesy ČR, pakliže to je státní les.

268
# 05.04.2020, 06:27

Na Vysočině třeba Jihlava nebo Velká Bíteš či Velké Meziříčí kolem -4,5 a při zemi -6 a stále pokles, v Třebíči -2, u nás v MB +2, takže aspoň něco a vypadá to, že i nějaké meruňky budou, pač nestihly do těchto mrazivých nocí úplně rozkvést.

K těm škodám v lesích pěkný článek + řešení:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nejen-kurovec-n...

380
# 05.04.2020, 07:54

-2 v 5.05 po ránu, slunce venku z lesa, dam kafe s bábovkou a pak do práce venku, už se těšim..jinak z hlediska počasí nuda, a ta bude celých 14 ní, počítám zatím, slunce, sucho teplo.:cool: Ale třeba se pletu, do 14.4. nám to tu píše dokonce 16mm srážek, kdyby, byl bych spokojen...;-)

96
# 05.04.2020, 08:24

Tady spadla teplota pod nulo už včera po deváté hodině. Pak se změnil směr proudění ze severního na jižní a kolem půlnoci to šlo přes +1,5 °C. Další pokles pod nulu až kolem třetí hodiny ráno. Nejnižší teplota -0,7°C. Zvedla si i vlhkost vzduchu takže po ránu pěkná námraza. Největší překvapení při včerejším zahájení prací na zahradě byla místy zmrzlá půda. Na severní straně za barákem stále totálně zmrzlý kalfas s vodou. Jsem zvědav, kdy to roztaje.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.