Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Nošení roušky v přírodě? České nařízení je světovým unikátem ohrožující zdraví občanů

# 26.03.2020, 18:11

Pátek a sobota po několika chladných dnech konečně nabídne příjemnější počasí s teplotami i přes 15 °C. Řada lidí tak vyrazí na procházku třeba do lesa nebo parku. To je sice při současné karanténě možné, ale i při cestě do lesa musíte dle nařízení vlády mít na sobě roušku nebo šátek.... Více >>

42
# 26.03.2020, 18:53

Jsem stejného názoru a hlavně tyhle podomácku vyrobené roušky často lidem nesedí a padají, takže třeba cestou do obchodu si je rukou spravují. A pak sahají v obchodě na potraviny, na kliky, na peníze.. je to celé nedomyšlené. A látka z prostěradla fakt není funkční rouška.

2673
# 26.03.2020, 19:26

Podle mě je nošení roušek v přírodě nebo v autě kde nikdo není nesmysl musejí se nosit hlavně tam kde jsou lidé (obchody, MHD aj.) A hlavně na ty roušky pozor nesprávně ošetřované roušky mohou nákazu ještě zvýšit:pozor:;-) jednorázové roušky by se měly každý den měnit, bavlněné pak prát;-) samozřejmě se může na veřejnosti použít místo roušky šátek jako to mám třeba já těch roušek zase není tak hodně;-)

F4
Avatar
109
# 26.03.2020, 19:31

No ono bylo tento týden vyloženě škaredě... Slunce 12 hodin denně a chladněji, dnes trocha vysoké oblačnosti. Srážky nula.

ota
Avatar
2132
# 26.03.2020, 20:10

F4
Nevím jak u vás, ale tady to opravdu na procházky nebylo. Neustále vál silný severovýchodní vítr, takže ani slunce nijak nepomohlo. Bohužel sucho už tady bude právě i díky vichru opět zlobit.
K těm rouškám je to otázka, samozřejmě žádnou ochranu nositeli neposkytují, ale můžou pomocí trochu snížit přenos. Hlavní ale podle mě je, aby lidé měli rozum a dodržovali jiná omezení v maximální možné míře.

109
# 26.03.2020, 20:42

Já teda roušku v přírodě (pokud nikoho nevidím kolem sebe) nenosím. Jsem rád, že si od ní odpočinu

32
# 27.03.2020, 01:47

Samozřejmě, že je to nesmysl. Kdo to dodržuje, tak je až blbec. Je to o selském rozumu.
Jinak, jak je to na vlastním pozemku? Záleží jestli je to orná půda, ttp, les nebo zahrada? Co když je to veřejně přístupné a co když oplocené? Musím tam tu roušku mít (jasně že nemám, neb tam nikdo jinej není :D)?

272
# 27.03.2020, 07:50

Však jsem to říkal už dávno, že je to blbost, MHD nebo busem už skoro nikdo nejezdí, tak je to zbytečné a kdo je nachcípanej, tak je opravdu doma. Roušku na vl. pozemku mít nemusíte, nikdo vás kvůli tomu popotahovat nebude, jak říkala známá, ať si tam lidi napíšou jména, že prý neví, kdo ji zdraví

86
# 27.03.2020, 08:39

Třeba Babiš prohlásil, že lidi mají mít roušky i v autě: https://tn.nova.cz/clanek/andrej-babis.html

Já když vidím, jak moc lidí má v autě roušku, tak se na silnici bojím. Ty lidi musí být totálně hloupý. Samozřejmě nepočítám taxikáře, ale ty ideálně musí mít tu speciální roušku.

ota
Avatar
2132
# 27.03.2020, 10:24

Petr12
Naprostý souhlas, tohle jsem nepochopil jaký má smysl, snad jedině zvýšit počet nehod. V přírodě to řeším tak, že mám roušku u sebe a pokud někoho potkám, tak ji na chvíli nasadím, to se ale tady moc nestává.:) Chodit ale ven do přírody s rouškou je nesmysl, účelem je přece být na čerstvém vzduchu, ale ten člověk v roušce opravdu dýchat nebude...

# 27.03.2020, 10:38

Názor na to, že časté nošení roušek lidem škodí, je ve světě velmi rozšířený. Tady ho zmiňuje třeba vedoucí zdravotníků v Anglii: https://www.independent.co.uk/news/health/coronavi... - je založen na celé řadě studií a české nařízení je opravdu v tomto ohledu nebezpečné, obzvláště v zemi, kde lidé vůbec nejsou zvyklí roušky používat a zacházet s nimi.

182
# 27.03.2020, 18:53

Tutugon

Přesně tak ... nosit jen tam co jsou lidi. V přírodě kde nikdo není, je blbost nosit roušku. Ta samá blbost je mít roušku ve svém autě 1.) obtěžuje při řízení 2.) vezu členy rodiny kde jsme spolu stejně doma bez roušek. 3.) cizí zásadně nevozím.

Takže proč roušky??? :D Nějak jim to už asi nedomýšlí ....

# 28.03.2020, 15:24

Ještě poznámka k pravidelnému nandavání a sundavání roušky v přírodě - na roušku se má rukama sahat jen opravdu v nutných případech a potom si ruce máte pečlivě umýt. Nandávání a sundavání roušky je nesmysl, kterým si jen ruce dáváte k obličeji, kam v době pandemie vůbec nepatří. Právě těmihle blbostmi se nemoc jen rozšiřuje dále. Je to smutný pohled.

# 28.03.2020, 15:35

In-počasí
Je to tak souhlasím. Tak to navrhněte a vysvětlete vládě. :D
My obyčejní lidé s tím nic neuděláme. Pouze riskujeme pokutu za jejich nedodržování.

0
# 29.03.2020, 15:12

Od začátku znám a respektuji doporučení WHO, nošení roušek plošně na veřejnosti je skutečně vědecky nepodložené a jediným účinným opatřením je důsledné dodržování vzdálenosti minimálně 2 metry, vyhýbání se osobám, vykazujícím nějaké známky respiračního onemocnění a důsledné mytí rukou. Pevně věřím, že toto nařízení o plošném nošení roušek bude brzy zrušeno a že se podivná reklama ohledně nošení roušek zaměří na opatření, která skutečně mají smysl.

# 29.03.2020, 15:24

Mirona
Ano, navíc v těch reklamách a různě se odvolávají na přehled vědeckých studií, které roušky doporučují: https://docs.google.com/document/d/1HLrm0pqBN_5bdy... - jenže v tom přehledu žádná studie nehodnotí efekt nošení roušky venku, nehodnotí zdravotní dopady roušek z nevhodných materiálů a snad jen jedna studie je o domácích rouškách z bavlny (ostatní studie hodnotí chirurgické roušky). Chirurgické roušky (z vhodných materiálů) v uzavřených prostorách opravdu pomáhají a jsou důležité, ale nošení bavlněné roušky venku nemá žádný vědecký podklad a vědci včetně WHO před látkovými rouškami varují. Opravdu nechápu, na základě čeho si někdo usmyslel, že takto plošné přikázání roušek pomůže.

# 29.03.2020, 15:32

Prymula říkal, že nošení roušek se jen tak nezbavíme. Minimálně do začátku prázdnin. Spíše ještě déle. Za pár týdnů to bude opravdu velmi příjemné (vedro) a krásné (opálení). :!!:

86
# 29.03.2020, 15:34

Alejandro.Marquéz
Já myslím, že i těm ovcím dojde, že je to k ničemu, když na tom budeme dlouhodobě stejně jako Polsko, kde se rouška nosí maximálně v nemocnici. Zatím tam mají méně nakažených a přitom mají větší počet obyvatel :D Ministerstvo zdravotnictví tam dokonce vyzvalo lidi, ať roušky nenosí, pokud nejsou nemocní: https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1240322073177... (dokonce je to výrazně škrtlé na obrázku :D)

42
# 29.03.2020, 15:56

Petr12
V Polsku testují 4x méně. Nejlepší prevence je být doma, bohužel kraj se rozhodl pustit ven Litovel a Uničov :( Zítra pojedou do Olomouce do práce. V MHD. To je tak špatně.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.