Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Koronavirus intenzivně zasahuje oblasti s výrazným znečištěním ovzduší

# 07.03.2020, 16:58

Koronavirus, nebo též COVID-19, pojmy, které v posledních týdnech plní titulní stránky novin, internetových deníků nebo zaujímají hlavní prostor ve vysílacím čase zpravodajských televizí ve velké části světa. Virus už zasáhl velkou část světa, v některých zemích, resp. oblastech je ale jeho výskyt řádově větší – týká se to hlavně severní Itálie, Číny (provincie Wuhan) nebo Jižní Koreje (město Tegu).... Více >>

31
# 07.03.2020, 21:30

Díky za článek. Jen jako odbočka mě k tomuto tématu taková zajímavost, kterou jsem před časem četl a to, že znečištění ovzduší způsobuje pokles inteligence a aktivity mozku. Takže ve větších městech lidé spíše hloupnou než na venkově mimo průmyslové oblasti. Proti tomu jde, ale fenomén, že právě do měst se stěhují ti chytřejší, kteří pak své mozky v městech více trénují a procvičují (vzdělání, duševní práce atd.).

615
# 07.03.2020, 23:15

On ten koronavirus bude v těch průmyslových oblastech spíš proto že tam mají lidé vyšší příjmy a je tam husté osídlení,mají větší možnost cestovat po světě a nakazit se, než např.lidé z chudších jižních částí,kteří na nějaké cestování nemají prostředky...:!!:

# 08.03.2020, 08:58

Karel83
Tak cestování je samozřejmě primární faktor šíření, ale těch důvodů je celá řada a jedním z nich je samozřejmě i imunita, kterou znečištěné ovzduší dle celé řady studií zhoršuje. Tím se samozřejmě šíření dále umocní.

# 08.03.2020, 09:07

Na.Guru
To vychází z této zajímavé studie: https://www.pnas.org/content/115/37/9193 - týká se především starších lidí a je to spíše o kognitivních funkcí. Ve výsledku se potom staří lidé špatně učí, mohou zapomínat atd.

268
# 08.03.2020, 10:13

In-počasí
Zajímavé by bylo sledovat, co se stane u těchto lidí po přestěhování se do zdravého prostředí, jestli je to jako u kuřáků, kteří jsou po roce nekouření skoro jako kdyby pomale nekouřili. Někde jsem četl, že zase imunitní systém těchto emisemi postižených lidí reaguje podrážděně, ale o to více efektivně u slabších viróz, blbý je, že Covid je celkem snadno nakažlivý a dá se nakazit jakoby opakovaně. Uvidíme co s tím nakonec provede UV záření:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/experti-jsou-opa...

# 08.03.2020, 20:44

Ohledně ovzduší v Evropě je zajímavá i tato zpráva:https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality...

V tabulce 10.1 je i patrné, že Itálie má v Evropě v absolutních číslech nejvyšší počty obětí kvůli ovzduší a i v relativních číslech (vztaženo k celkové populaci) patří ke špičce. Když bychom vzali jen severní Itálii, tak by to bylo ještě horší.

271
# 09.03.2020, 01:53

V te oblasti severni Italie je i jedno z nejvetsich svetelnych znecisteni, a stale pribyva, napodobne v BeNeLuxu a v Nemecku. Je tam v severni Italii huste obydlena oblast, navic jsoou tam Alpy s pomerne velkym mnozstvim snehu, taky ve meste pamatky a pod. Takze jsou tam mraky turistu odevsad, i z Ciny a huste osidleni - coz je hlavni pricina sireni.

Samotne znecisteni obvzdusi znacne oslabuje imunitu (a to hlavne plice) a na lidi s oslabenou imunitou se to siri snaze. V severni italii je situace pomerne spatna. A co si budeme povidat, Italie je na tom docela spatne ohledne higieny na ulicich. Na rozdil od treba Rakouska jsou tam vsude mozne pohozene odpadky a pod. Verejne zachodky zadna vasen a hlavne v noci opilci moci vsude mozne. To je pak pro ten koronavirus raj. Opilci a zaneradene ulice jsou i v jinych zemich, stejne tak odpadky. Ale v Italii je to extrem. I treba ve Finsku je rano dost odpadky ve mestech na ulici, ale prijede cistici vuz a uklidi to aspon.

V Italii jsou dost vsichni utrzeni ze retezu a moc se tam narizeni taky nerespektuji.

Z hlediska obvzdusi je na tom nejlip samozrejme Skandinavie, hlavne sever Norska. Tam idocela fouka vitr. Je to tam ridce osidlene a pod. Ale na sever Skandinavie (Finsko, Norsko) jezdi dost bohatych Cinanu, a vubec lidi z Asie pozorovat polarni zari a je to tam vyznamny zdrip prijmu penez i viru. Navic severske bohate staty jsou krajne potravinove nesobesacne, vsechno se dovazi. To je v pripade kolapsu ekonomiky problem.

Baltske staty (LT, LV, ES) jsou docela izolovany morem, osidleni a znecisteni tam neni tak ridke a turizmus minimalni hlavne v zime (zadne hory, polarni zare, a pod. zato LT, LV ma levny alkohol-cigarety (ES o neco drazsi) a hned na hranicich je megaobchod, Estonsko je o neco drazsi dost tam Finove ale jezdi). Kdo vi, jestli tam nepojede na nakup nekdo nakazeny.

Ceska Republika, Polsko, Slovensko, Madarsko - turizmus neni tak veky, ale hodne lidi od tamtud leta na Kanary nebo do hor. Letadla taky moc neprospivaji. Hustota osidleni a znecisteni je na stredni az vyssi urovni. A i u nas je prez leto hodne Cinskych turistu.

Otazkou je Jak moc je COVID-19 skutecne nebezpecny ? Jestli je to opravdu nebezpeci pandemie, nebo silnejsi chripka. Zatim jsou pocty okolo 100 000 nakazenych a prez 3000 mrtvych ve svete. Auta ale zabiji mnohem vic, stejne tak obycejna chripka a mnoho dalsiho. Ale co se stane, az se COVID-19 rozsiri vic, jestli bude zkutecne mit rozsahle nasledky ? Asi to dost media nafukuji a panika kolem toho muze mit nasledky take velke, mozna jeste vetsi. Velkym problemem bude take mozna velky kolaps ekonomiky a krach mnoha firem (nejhur jsou na tom hospody a hotely, hlavne ze maji od Burese EET). Ale driv nebo pozdeji to muze mit dopad i na dalsi odvetvi, a co potom.

Urcite se hodi pomalu si pripravovat zasoby trvandlivych potravin, rozhodne rezervy vody, toaletak a pod. Ale to by asi meli mit lide rezervni zasoby porad. Dnes uz se odnaucili vsemu. Branna vychova ve skolach by take neuskodila.

268
# 09.03.2020, 12:29

TommyAst
Covid je potenciálně nebezpečný, to úplně stačí, nemůžete nechat v klidu šířit ještě v prosinci neznámý virus, zvlášť když na něj zemře přes 100 lidí denně (včera v ITA), to je noční můra pro všechny co se tomu věnují, veřejnost o tom ví kulový. Na statistiky zapomeňte, nikdo neví, kolik je bezpříznakových přenašečů, srovnávat teď s chřipkou je blbost, karanténa je středověké opatření, které určitě trochu funguje, měření teploty je samozřejmě ale spíš symbolické gesto, které se dalo čekat, nakonec dojdete k tomu, že nejlepší akt prevence je staré dobré samozásobitelství a nemyslím zrovna moukou a vodou, ale třeba laboratorně potvrzenými účinnými přípravky na podporu imunity, které vás s velkou pravděpodobností dostanou z nejhoršího i při mutaci viru, ale to je můj názor, třeba máte někdo lepší strategii. U Italů to bude fakt tím, že starší jsou na chřipku očkovaní a je jich hodně starších 80 let, tak teď bohužel.

268
# 11.03.2020, 22:37

Jinak aktuálně počítejte s vyhlášením nouzového stavu, WHO vyhlásilo pandemii, takže je o co se opřít, prázdniny se přesunou na teď, bude to přinejlepším několikaměsíční záležitost, UV záření to sice může omezit, ale nakažlivost viru je obdivuhodná a bohužel opakovatelná.
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clan...

V Číně to kulminovalo asi po 3 měsících, tady jsme teprve v počátečním rychlém stadiu, uzavření hranic je zřejmě brzkou realitou, nepanikařím, jen se to dá prostě čekat, musí se s tím počítat a podle toho se zařídit, tady něco z centra epidemie:
https://www.literarky.cz/civilizace/951-italske-be...
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clan...

Jen poznámka, vždy mě fascinovala psychická odolnost lidí ve středověku, kteří museli čelit vylidněné krajině, kde až 50% obyvatelstva nebo i více pomřela už v tak řídce osídlené krajině, zkuste se vcítit do jejich pocitů a pomyslete, proč se asi všude stavěly ony morové sloupy, ano protože všeho dočasu, zejména blahobytu, už chápeme?
Z toho úhlu pohledu 100 nakažených se 2 intubovanými mě nechává opravdu chladným, mám spíše obavy, že lidé nejsou psychicky připraveni na horší časy, já mám speci tréning v izolaci na zahradě na chalupě, kde si s někým pokecám tak 1 x za půl roku (pracuju nezevluju)

2558
# 12.03.2020, 09:09

Yurri
Ono se uvidí jen aby nebylo 100000 nemocných:zz::!!: docela mám strach už aby slunce krásně hřálo a bylo 25 stupňů:slunce::) mimo Čínu se situace nedostává pod kontrolu live přenos tady [youtube=https://youtu.be/qgylp3Td1Bw]

268
# 12.03.2020, 09:23

Tutugon
Dovedu si představit, že si tím projde 2/3 populace, mladí získají imunitu a starší podle zdravotního stavu, připravuje se soupis lékařů, kteří budou schopni třídit pacienty dle smysluplnosti léčení, klidně z toho může být další varianta každoroční chřipky, někdy je spíše A, někdy B, někdy bude klon 19ky no. Nedá se to zastavit, to snad chápete, jen chvíli pozdržet, jsem psal, že je to pro našince středověk;-) Podle mě už verze v únoru bez povšimnutí prošla, cejtil jsem to na sobě hned, že je něco jinak, každá dětská vám to potvrdí.

V době chřipkové epidemie bylo 200 000 nemocných, ale na rychlý nárůst nemocnosti u starší populace s nutností plicní ventilace není zdravotnictví kapacitně ani provozně nastaveno, a to ani náhodou, sotva zvládají běžnou čitelnou očkovatelnou chřipku, tak to je, až vám odmítnou připojit zakuckaného dědu, tak vám to dojde.

63
# 12.03.2020, 09:27

Tutugon
Taky se toho hodně bojím. Včera bylo napsáno,ža americká studie si myslí,že v létě to bude právě nejhorší.. červenec srpen...
Člověk,ale už vůbec neví čemu věřit a čemu ne.. tolik info tolik spekulací..
Ano v číně se to lepší a kvůli nim to odnášíme my. Kdyby jako první zamezili cestovat svým lidem byl by klid...možná

268
# 12.03.2020, 18:47

In-počasí
Ten vliv znečištěného vzduchu zejména z dopravy a průmyslu je zcela pochopitelný a určitě můžete vzít v potaz i začínající pylovou a prachovou sezónu a období dubna bude zvláště letos vysloveně v zajetí znečištěného ovzduší z kůrovcové kalamity, můžete klidně přidat i vliv teplé zimy, kde spousta starých lidí bylo aktivních a teď je poměrně vyčerpaných na boj se zápalem plic, což je nezanedbatelný faktor, určitě vymyslíte hafo dalších možných.

268
# 13.03.2020, 10:29

Zde si dovolím poslat ještě možná pro někoho zajímavé informace o tom, že aktuální počet potvrzených ukazuje reálný stav asi tak o 10 dní dříve a skutečný počet nakažených je asi tak 10-15x vyšší:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kolik-cechu-je-...

Nouzový stav je konečně platný a teď už bude dost záležet na tom, jak ho budou lidé dodržovat (laxních lemplů je tady fakt hodně). Aktuální stav nakažených má smysl sledovat zde:
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

V rizikových oblastech je teď 205 000 Čechů, okamžitě bych je po návratu poslal i bez příznaků a s celou rodinou do karantény (přijde jim SMS), takhle jednoduše ošetříte největší rizikovou skupinu, už to mělo být od 1. března.

63
# 13.03.2020, 10:45

Já nevím ale proč si myslíte, že i když je karanténa nařízená, že jí budou dodržovat? Nedělali to doteď, bojím, se toho že to nebudou dělat i nadále.. Bohužel prostě někteří lidé jsou i v těchto chvílích hovada.. Tak jako ti, co chodí do Ostravy do nemocnice a tvrdí,že v itálii nebyli a přitom tam byli a můžou být nakaženi..Toto fakt není normální. Česká debilita nemá mezí mi přijde...hrozní sobci

380
# 13.03.2020, 11:42

Lucina
Pomohly by pouze exemplární tresty, ne zavřít, ale třeba uplatnit opravdu ty drakonické pokuty, a nebo příkazem by museli ošetřovat ty nakažené a nosit nákupy těm, co karanténu dodržují..to by šlo, ne? :cool: Já jsem se právě vnitřně vydezinfikoval, chleba se škvarkama a jedna celá nakrájená cibule na vrchu...sice smrdim ale v krku mám o virus míň..:D

268
# 13.03.2020, 13:39

Lucina
Tak to jde snadno zjistit, kdo měl signál posledních 14 dní na území Itálie a od nich pak SMS vyžadovat karanténu a poslat kontroly, úředníku máme přece dost. Jinak je fakt zřejmé, že EU selhala nejednotností postupu, naše vláda spíš jen podcenila vybavenost ochrannými prostředky. Horší následky to bude mít v ekonomice, nemůžete mít takové výpadky měsíce, zvláště v průmyslově orientované zemi, zranitelnost byla léta kritizovaná, tak hin sa ukáže, kdo se na ni připravil a kdo ne.

380
# 13.03.2020, 14:22

Yurri
Je pravda, že třeba naše orientace na automobilový průmysl je trisní.. teď se to ukáže, já si teď z hlediska domácí soukromé ekonomiky nebývale užívám zahrady a přípravy nového třičtvrtěhektarového pole... jsem sakra rád, že to mám.. koukal jsem mimochodem dneska jak puk, na podzim jsem nesebral popadaná rajčata.. a teď jsem napočítal šedesát pět "semenáčků" část už jsem si přesadil, kvůli těm mrazům, co mají přijít.. jo příroda si jede svoje navzdory koronaviru a našem starostem..:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.