Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Na hřebenech hor leží i přes metr sněhu

# 06.03.2020, 11:37

Na přelomu března a února zpravidla české hory hlásí nejvyšší sněhovou pokrývku (hlavně hřebeny hor). Letos se výraznější sněhová pokrývka vyskytuje jen ve vyšších horských polohách. Hřebeny Šumavy, Krkonoš, Jeseníků a Beskyd hlásí přes metr sněhu.... Více

42
# 06.03.2020, 13:33

In-počasí
Je docela smutné, že souvislá vrstva sněhu se udržuje jen na nejvyšších vrcholech přes 1300 (1200) m.n.m. v Krkonoších, Jeseníkách, na Šumavě a v Beskydech, jinak většina Česka měla sněhu velmi málo.

Jinak tady napadlo před rokem 13cm sněhu začátkem února a po zbytek února a března byly srážky nízké, teď nebyl sníh žádný, ale často prší. Mě to přijde s vláhou letos lepší.

Tyhle extrémně teplé zimy sněhu nepřejí ani ve výškách kolem 800 m.n.m. kde by normálně mělo ležet sněhu nějakých 20-50cm po několik týdnů.

Alespoň že často prší, pokud bude často pršet během léta, tak by zase tak hrozný sucho být nemuselo.

Letošní rok by mohl být srážkově dobrý na většině území ČR jako v roce 2016.

142
# 06.03.2020, 16:48

Celkem by mě zajímalo, na základě jakého údaje byla zjištěna výška sněhu na Pradědu, protože tam stanice není. A myslím, že oblast okolo Ovčárny a pod Petrovými kameny má sněhu více, než jen 100 cm a než je výška na Pradědu (vzhledem k typu vrcholu Pradědu).

42
# 06.03.2020, 17:58

Jinak si myslím, že průběh zimy a výskyt povodní nebo sucha v létě nemá téměř žádnou souvislost. Může být v zimě všude extrémně hodně sněhu a v létě extrémní sucho a naopak, tedy v zimě extrémně málo sněhu a v létě extrémní povodně.

V červenci 2013 bylo taky výrazné (téměř extrémní) sucho po extrémních povodních a zimě bohaté na sníh+ srážkově nadprůměrném jaru.

Podle mě je podstatná otázka, jestli se zase někde v ČR objeví delší období výrazných veder téměř beze srážek. Pravděpodobně již klasicky ANO.

K dnešnímu datu+ předpověďi počasí v mojí lokalitě mi přijde vývoj se srážkami (suchem) lepší (příznivější), než před rokem i v roce 2018.

142
# 06.03.2020, 18:13

In-počasí
Ano, v tom případě má stanice horské služby 112 cm na Ovčárně a na stránkách pana Figury (majitele areálu) a holidayinfo je výšky v tamním areálu 130-160 cm... Nějakým způsobem si totiž nedovedu vysvětlit, jak může být v areálu, kde není technické zasněžování na sjezdovce o víc jak 50 cm sněhu více, než mimo sjezdovku - když jde pouze o přírodní sníh :D

96
# 06.03.2020, 18:27

igor127
Já na tom nevidím nic zvláštního. Na severních svazích leží běžně více sněhu než jinde z různých důvodů. A právě na jaře bývají ty rozdíly nejvýraznější.

142
# 06.03.2020, 18:31

ROFA
Tady se ale nikdo nepozastavuje nad jižním/severním svahem ale nad tím, že stanice horské služby na Ovčárně je hned vedle sjezdovek, na severním svahu a že o pár desítek metrů je rozdíl výšky sněhu i půl metru, je poněkud zvláštní...

96
# 06.03.2020, 18:39

igor127
To je pravda. Popletl jsem si místa. Už jsem v Jeseníkách nebyl 14 let.

# 06.03.2020, 18:57

igor127
Na hřebenech hor se sníh dosti liší i na malé vzdálenosti. Je to kvůli větru, který ho v některých oblastech ukládá více. Potom je nutné zvolit nějaké vhodné místo k měření, kterým sjezdovka není.

618
# 07.03.2020, 00:38

igor127
Oni to z okolního terénu kde je ten metr sněhu přihrnují na sjezdovku aby měli zásobu sněhu na jaro kdy už to bude tát.:)
A kolik je sněhu na Pradědu,který je ještě o 200 m výš by lidi také zajímalo,bohužel tam už před hodně léty zrušili meteostanici a přestěhovali ji na Šerák.:(

142
# 07.03.2020, 11:12

Karel83
No super, pan F. je opravdu blb. No já si myslím, že na Pradědu jako takovém je sněhu málo - přeci jen je to holý vrchol, že právě na Ovčárně jeho víc...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.