Letošní zima je mimořádně teplá. Za celý prosinec, leden i únor jsme nezažili jediný vpád arktické vzduchové hmoty, která by přinesla celodenní mrazy i do nížin. V nížinách se tak ledové dny objevily jen během výrazných inverzí, kdy k nám paradoxně proudil teplý vzduch z jihu.... Více
Diskuse o počasí Meteorologická zima skončí za 9 dnů, přitom jsme pravou zimu vůbec nezažili
Přesně, v nížinách nejhorší zima vůbec, pamatuji si leden 2016, jak bylo v Praze cca 5-7cm sněhu s celodenními mrazy a teplota klesla i hloboko pod -10°C, pamatuji, jak se bruslilo na rybníkách a zamrzl i potok Rokytka, v některých úsecích se dal přejít z břehu na břeh (cca 3m) aniž by hrozilo, že se to pod Vámi propadne.
Leden 2007 byl už dávno, ale krátkodobě 20cm v Praze je solidní na nejteplejší zimu v historii měření, největší zklamání byl letos určitě únor po zimní stránce, člověk čekal, že alespoň ten únor něco přinese a nakonec bude nejteplejší ze zimy. Alespoň přinesl hodně srážek v dešti, lepší než sucho a teplo.
Jinak pokud se nemýlím, tak únor má ambici stát se rekordně teplým a srážkově nadprůměrným? Minimálně téměř rekordní, třeba na mnohých místech spadlo přes 200% normálu a ještě nějaké větší srážky pravděpodobně přijdou.
Na.Guru
Není potřeba ani závětří, my měli 1 ledový den s -1°C.
V prosinci jsme tady někteří, včetně mě, zimu odpískali. Teď se ukázalo, že jsme měli pravdu a i když jsem třeba já osobně doufal, že se leden třeba předvede, tak tohle by mě nenapadlo, že může být horší zima než 2006/2007 a 2013/2014. Hory v jednu chvíli skoro bez sněhu, hlavně Krušné. Ale hlavně, a to je to nejdůležitější přeci, furt praží slunce (jsem zvědav na % normálu za únor, tipuji tak 130 %). Srážkově se únor celkem vyznamenává, ale když si uvědomím, že jsme doplnili leden a teď jsme zhruba na úrovni únorového normálu bez započítání teplotní odchylky, tak to taková sláva zase není. Muselo by do konce měsíce spadnout aspoň dalších 30 mm, podotýkám v nížinách. Jsme za půlkou února a venku je to jako na konci března, poupata nalitá, něco už i kvete, teploty spíše dubnové, s chvilkovým snížením na úroveň března včetně dneška, byť se může zdát chladno. Za celou zimu jediný SV či S vpád nebo vlastně jednou byl, ale bez koncentrace studeného vzduchu od nás na SV. Pro mě největší zklamání a nechci vidět nástup plného jara či brzkého léta.
Každopádně pěkně sepsaný a hlavně výstižný článek.
V Praze Řeporyjích ani jeden ledový den. Zima 2019/2020 byla fajn. Kdyby taková byla každá, tak bych měl zimy i rád.
Za mou oblast, 2ledove dny díky inverzi, ani jeden den s popraškem, natož sněhovou pokrývkou. Jsem nyní v Harrachově, tam to dostalo na frak v neděli a v pondělí, ale už včera a na dnešek napadlo 10cm noveho sněhu, tak to tu je krásně zimní, ještě něco zítra, v neděli i zde fest proplach.
Letosni zima byla opravdu extrem. Nejde ale jen o oteplovani jako takove, ale extremni byl i index NAO. Arktida byla naopak studena, a ledu se utvorilo vic, nez v minulych letech. Ve stratosfere bylo v lednu dokonce i pod -95 °C, nejchladneji za poslednich cca 40 let (ona ta pozorovaci rada neni moc dlouha). Na prelomu prosinec-leden a vubec v lednu byla ze Skandinavije casto pozorovana perletova oblaka dle stranek meteorologickych sluzeb. Perletova oblaka sice vypadaji pekne, ale jsou fuj. Napomahaji totiz vzniku ozonove diry. Perletova oblaka se tvori pri velmi nizkych teplotach pod -78 °C resp. pod -88 °C (druhy typ ciste vodni).
Studena Arktida a silny Jet-Stream, to byla pricina vzniku hlubokych nizi a intenzivnihoho oceanskeho proudeni do Evropy, hlavne na sever.
Leden 2020 na nasem uzemi nebyl nejteplejsi v historii, to byl leden 2007 minimalne pro Prahu. V Lednu 2020 se vyskytovalo casto anticyklonarni pocasi s teplou vzduchovou hmotou a slabym vetrem, byly casto inverze a tak bylo v nizinach o trochu chladneji. Navic bylo v lednu velmi malo srazek. Vsechny ledove dny (nejen leden 2020), ale celou zimu 2019-2020 byly v Klementinu a v Doksanech v dobe, kdy bylo na Snezce denni Tmax nad nulou. Ledove dny v Klementinu-Doksanech-Libusi se vyskytly temer vyhradne v lednu. I kdyz prave opet pri inverzi byl na Libusi a mnoha ostatnich stanicich v nizinach ledovy den 05.12.2019.
Ledovy den z chladne vzduchove hmoty proste nebyl - ne jen v Praze, ale take v Dansku, Svedsku, Norsku, Finsku na nekterych stanicich. Finsko je daleko od Atlantiku a more kolem vetsinou v zime zamrza. Letos se tam objevilo malo ledu a dost pozde. Leden 2020 v oblasti Helsinek a jizniho Finska casto bez ledoveho dne a i pri Oulu byla dlouha perioda bez ledveho dne, ne cely leden. Na ostrovech mezi Stocholmem a Turku (Finsko) budou pravdepodobne stanice s celou zimou bez ledoveho dne. Zima bez ledoveho dne bude casto v Dansku, jiznim Svedsku, Norsku, ale i na konci Lofot v Norsku za polarnim kruhem.
Porovnani ledna a unora 2007 a 2020:
https://blog.meteomodel.pl/porownanie-styczen-luty...
Leden 2007 byl v CR jeste teplejsi nez leden 2020, nebyly ty inverze, ale par ledovych dni bylo z chladne advekce. Leden 2007 byl hlavne ve stredni Evrope a Balkane velmi nadprumerny, teplo bylo i na severu Evropy, ve Skandinavii a Rusku. V lednu 2020 je anomalie teploty nejvyssi ve Skandinavii a Evropskem Rusku, hladne na severu bylo tepleji. Tepla anomalie je podstatne vyssi a vetsi, nez v lednu 2007, ne jen podstatne severneji. Extreme nadprumrne tepla byla v lednu 2020 i cela Sibir, i kdyz koncem ledna klesly teploty ve vychodni Sibiri k -57.
Unor 2007 byl v CR sice nadprumerny, ale rozlozeni anomalii v Evrope bylo jine. Jizni a stredni Evropa byla v unoru 2007 nadprumerne tepla, ale v severni Evrope (Rusko, Skandinavie) byl unor 2007 podprumerny, T850 i pod -20 °C. Rozdily jih-sever byly velke a panovala obava, ze fuj z Ruska (vubec ne politicka diskuze, ale fuj je ThetaE v 850 hPa pod 0) navstivi i CR. Nakonec tomu tak nebylo. Unor 2020 - v CR a Evrope zapadni, jiho-zapadni se vyskytla skoro az vlna veder, v kontinentalnim Spanelsku +29.6 °C, i ve Francii letni dny. Dalsi tepla vlna v cele jizni, stredni Evrope prisla s obri nizi Dennis (920 hPa).Unor 2020 je zatim velmi nadprumerny v cele Evrope, od Spanelska prez stredni Evropu, Skandinavii a Rusko, nadprumerne tepoty jsou i na Sibiri. Ale podprumerny unor je v Turecku na vychode a na Kavkaze. Podprumerny leden a unor hlasni oblasti v Kanade a USA. Hlavne na Alasce a Yukonu byl leden 2020 extreme podprumerny.
Zima 2006-2007 byla min. v Klementinu nejteplejsi v historii, uvidime jak dopadne zima 2019-2020. Prosinec 2019 byl dost nadprumerny, prosinec 2006 dost taky. V prosinci 2019 se vyskytla tepla vlna s T850 i nad +10 °C, maxima vystoupila nad +15-17 °C. Ale stale nedosahla intenzity teple vlny v prosinci 1989, s T850 nad Prahou i nad +15 °C.
Leden 2007 a 2020 v Praze Libusi:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
Leden 2007 a 2020 na Snezce:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
A jak jinak Globalne je leden 2020 nejteplejsi v historii mereni.
https://blog.meteomodel.pl/noaa-gistemp-ecmwf-styc...
https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperat...
Tepla byla zima i 2017-2018. Prvni mrazovy, nikoliv ledovy, den byl na Libusi az 26.11.2017 a v Klementinu 02.12.2017. V prvni polovine unora uz to vypadalo, ze Klementinum, Doksany, a dalsi stanice, daji zimu bez ledoveho dne. Ale predpovedi v posledni dekade unora se objevila desiva predpoved. V Klementinu byl prvni ledovy den cele zimy 24.02.2018, v Doksanech a soucasne na vsech stanicich CR byl ledovy den poprve 25.02.2018. Na Snezce se objevil koncem unora super-Arkticky den s Tmax pod -20 a i T850 nad Prahou nakonec koncem unora pod -20. GFS maluje s predpovedmi dal nez 240 hod dopredu nad Evropskym Ruskem zacatkem brezna vysi a mraz, tak i to se muz stat. Je to jeste daleko a snad uz to nejvyjde.
V zime 2019-2020 se nejspis nevyskytne na zadne stanici v CR Arkticky den, a take nebude ani jeden ledovy den soucasne na vsech stanicich v CR. Zima bez ledoveho dne ale asi kvuli inverzim na zadne stanici v CR nebude. Zima bez ledoveho dne nikdy nebyla v Praze Klementinu. Jen jednou se vyskytla zima bez ledoveho dne v CR, 1974-1975 celkem na 8 stanicich v CR, ani jedna stanice neni GSOD-SYNOP. V CR se pravdepodobne nikdy nevyskytla Stredomorska zima (bez vyskytu deniho prumeru pod 0 °C), ale nemuzu to overzit. Ty stanice se zimou bez ledoveho dne byly dost tesne.
Zima a Kalednarni rok bez ledoveho dne v CR:
https://meteoforum.e-pocasi.cz/historicke-pocasi/z...
Letos asi to vlakno obohatim Norskem a Finskem, Sibiri zatim ne ale Ruskem mozna ano.
S clankem nelze nic jineho nez jen souhlasit. Zajimava je situace ohledne srazek. Kdyz shrnu Liberecko:
PROSINEC podprumerny, spadlo cca 50mm srazek (70% prumeru).
LEDEN velmi suchy, spadlo cca 30mm srazek (50% prumeru).
UNOR si vede naprosto famozne! Prumernych cca 40mm srazek jsme tu meli za pouhe prvni 4 dny! Nyni jsme na cca 80mm, coz je uz nyni 200% prumernych unorovych srazek! V NE to ale vypada na dalsich cca 20mm, takze po NE budeme na 100mm (250% prumeru) a to ma unor jeste cca tyden!
Unor 2020 tak na Liberecku skonci jako unor s nejvetsimi uhrny v historii mereni!
casipo
To byla jen statistika srazek za zimu 2019/2020, pane negativni... Zadna udalost stoleti, ikdyz...meri se tu od r. 1938, takze to vlastne mozna je takova udalost stoleti...rekordni unorove srazky
Jsem jen rad, ze tu po dlouhe dobe mame srazkove nadprumerny, dokonce rekordni mesic!
Řekl bych normální, jen trochu slabší zima. Všiml jsem si, že nejvíc o špatné zimě píšou uživatelé z nejnižších poloh ČR. Kde se to dá čekat. Už jako dítě jsem věděl, že když u nás je sníh, že třeba v Brně, nebo Břeclavi nebude nic a bude tam pršet a to nejsme žádná horská oblast.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.