Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí První letošní bouřky, vítr o síle i přes 100 km/h lámal stromy

# 28.01.2020, 17:34

Dnes přes naše území přešla studená fronta. Při jejím přechodu se vyskytovaly i intenzivní přeháňky, které ojediněle doprovodily bleskové výboje. Bouřky byly hlášeny hlavně v Karlovarském kraji. Blesk ovšem uhodil i jižně od Prahy do televizního vysílače Cukrák.... Více >>

# 28.01.2020, 18:00

Síla no. A potom že v lednu nedokážou být silné bouřky.

Ale jak píšete, že to byly první letošní bouřky roku 2020.
Tak první významnější zajisté určitě ano o tom není pochyb. Ale mám takový dojem, že se několik málo výbojů (okolo 5 blesků) vyskytlo už 4. ledna 2020.
To samozřejmě nic není, avšak první letošní bouřky už to dnes tak nějak asi nebyly, pokud se i toto počítá. A asi by se mělo počítat.

Jinak podobný článek vyšel o necelou hodinu dříve i zde na slovenském partnerském webu. Je tam použitý dokonce i stejný snímek.

Česko zasiahli búrky. Hasiči majú plné ruky práce
Zdroj: iMeteo.sk (www.imeteo.sk)

# 28.01.2020, 18:26

Ještě bych do té mapky přidal Dobřichovice (ČHMÚ), tam fouklo taky přes 100 km/h, u nás fakt síla, nej náraz podle anemometru u komína 28,2 m/s, to je skoro rovná stovka, škody ale kupodivu minimální pouze pár ulámaných větévek ze stromů, bouřka z loňského 11. 5. měla určitě větší nárazy. Srážkově nic moc, 2,5 mm, ale oproti jiným místům ještě dobré. I pár krup cvaklo plus úder do vysílače Cukrák asi 2 km vzdušnou čarou od nás, takže první letošní přímá bouřka je na světě:).

# 28.01.2020, 18:37

Frantis95
11. května tam sice bouřka byla, ale nárazy na stanicích byly významně nižší než dnes. Nenašel jsem jedinou stanici v Praze, kde by 11. května 2019 byl náraz přes 100 km/h.

Těch škod je relativně k těm nárazům přes 100 km/h málo, protože ten nejsilnější vítr trval opravdu jen krátce.

Ondráš*
Detektory tehdy opravdu něco u hranic zachytily, ale není to potvrzené pozorovateli. Dnes už byly jednoznačně bouřky potvrzené přímo lidmi.

385
# 28.01.2020, 18:49

Tak na kraji Kladna to během chvilky očesalo tašky ze dvou domů, asi je měli blbě položený, neb to byly novostavby..:D.. po třetí odpoledne jsem jel z Prahy a na dálnici to moc pěkně házelo, na D8 to převrátilo přívěs u kamionu.. takže mooooc hezký..

# 28.01.2020, 19:02

In-počasí
11. Května to bylo velmi lokální, co vím z okolí, tak to postihlo zejména Lipence, Černošice a částečně Zbraslav, ze stanic ČHMÚ měly nejvíce Dobřichovice, lehce přes 20 m/s. U nás u komína na střeše 26, 1 m/s, ale podle škod to mohlo být i o dost více, nárazy nešly z jednoho směru a v zástavbě se to mohlo trochu otočit, celé to navíc trvalo jen kolem 30 s, takže nejspíše nějaký lokální downburst.

292
# 28.01.2020, 20:23

U nás se téže vyskytla na leden velmi silná bouřka:blesk:. Hlavní věc, která dělala bouřku silnou byl silný vítr, který měl v nárazech až 75km/h:vitr: a také silný přívalový déšť:prsi:. Po bouřce byli všude polámané větve a asi hodinu nešla elektřina:zz:.

# 28.01.2020, 21:00

In-počasí
Tak dnes to bylo jasné. O tom svědčí i těch 127 blesků zaznamenaných sítí Blitzortung. A kolik jich navíc detekce nezaznamenaly. Klidně to dnes mohlo být i výrazně přes 200 výbojů.
Takže takové množství blesků už samozřejmě muselo být lidmi potvrzené. To je jasné.

Toho 4. ledna 2020 sice asi nikdo nic nehlásil, alespoň o tom nevím, ale detekce myslím nelhaly a těch minimálně 5 nebo 6 blesků skutečně toho večera uhodilo. Viděl jsem tehdy, že kromě sítě Blitzortung (dá se i dohledat v archívu) je zachytila i detekce, kterou používá ČHMÚ.
Pokud vím, tak dva výboje zachytil Blitzortung 4.1.2020 večer kolem 21:30 hod. v oblasti Beskyd (mimochodem kousek možná 15 -17 km severně od nás, ale já jsem nic neslyšel ani neviděl, jinak bych to samozřejmě hlásil). A potom krátce před půlnocí bylo zhruba 4 nebo 5 výbojů na hranicích z Rakouskem v Novohradských horách.
Ale pokud to počítáte až teprve pokud je to někým potvrzeno, tak to je jiná. Já bych do toho počítal i detekce. I když bylo blesků málo, třeba těch 5 - 6, tak by se to počítat mělo.

Takže dnešek bych v Česku považoval za druhý bouřkový den roku 2020, kdy se vyskytly první silné bouřky které způsobily škody. Tak bych to definoval já.

Czechia
Tak vy jste zrovna dnes byli ten případ o kterém jsem zrovna psal v tomto příspěvku výše v prvním odstavci nahoře, kdy detekce bouřku a ještě k tomu silnou nezaznamenaly. Nevím zda ji zaznamenali v ČHMÚ, ale síť Blitzortung ne. Holt ty detekce někdy nejsou úplně spolehlivé. Co se dá dělat.

Kolik jste mohli mít výbojů? Asi více když byla tak silná ta bouřka. A byla přímá (do 3 km) nebo jen okrajová (od 3 do 5 km)? Nad 5 km už se jedná o bouřku vzdálenou.


Jinak ten Cukrák už to v minulosti od blesku asi schytal vícekrát, ne?

292
# 28.01.2020, 22:17

Ondráš*
Bouřka byla přímá, vlastně přes mojí pozici přešla. Co se blesků týče tak to přesně nevím ale podle hromů jich minimálně 5 nebo 6 bylo. ČHMÚ poblíž nějaké blesky detekoval ale ty jsou stále přibližně 15-20 km od mé pozice a to muselo být něco určitě blíže protože 2 hromy byly docela pěkné šlupky, podle mého odhadu nanejvíc 2 km od mé pozice.

# 28.01.2020, 22:30

Czechia
Aha. Co jsem se díval na tu detekci ČHMÚ, tak poblíž od vás východně tam potom skutečně vznikla taková bouřková linie směr sever - jih, což tam však Blitzortung vůbec nemá. Takže přímo nad vámi také nic nezachytila.
A detekce Blitzortung byly vůbec v celém okrese Mělník úplně mimo a dnes ve vašem okrese nezaznamenaly jediný výboj. Můžeš si to prohlédnout zde: http://blesky.bourky.cz/data/sum_dens.php?date=202...
Ale aby ani jedna detekce nezachytila 6 výbojů, což už není zase tak málo v okruhu zhruba 5, 10 km, to se mi zdá trochu divné. Zajímavé.

Podle mě dnes těch výbojů mohlo být minimálně o 100 více než co skutečně zaznamenala síť Blitzortung.

42
# 30.01.2020, 13:35

Pozoroval sem tu silnou přeháňku, mraky vypadaly bouřkově, ale blesk/hrom sem nezaznamenal. Vše trvalo asi 3-5 minut, nárazy větru byly opravdu děsivý odhadem 100km/h. Myslel sem, že se blíží tornádo, hrozný hukot, jasany na dohled se ohybaly jako nikdy předtím... nejsilnější naráz min. od Herwartha.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.