Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Větrné elektrárny významně zvyšují počet blesků v zimních bouřkách

# 08.01.2020, 14:35

Větrné elektrárny se stávají stále významnějším obnovitelným zdrojem elektrické energie. Vzdálenost mezi okrajem listu v nejvyšší poloze od zemského povrchu tak často přesahuje 220 metrů, což zvyšuje riziko zásahu větrné turbíny bleskem. Kromě toho lze ale u větrných elektráren v některých oblastech pozorovat i zvýšení bleskové aktivity při zimních bouřkách.... Více

182
# 08.01.2020, 15:54

:D :D :D No to snad né ...

# 08.01.2020, 18:29

Pavell
Krušné hory jsou tím dost poseté, myslím že tam plní svůj účel dobře

F4
Avatar
109
# 08.01.2020, 18:53

Pavell
Jak píše PatrikMO, celé západní a řekněme střední Krušnohoří je poseté větrníky. Už mi to ani tak nepřijde, ale stejně se to do krajiny nehodí, navíc je to vidět na desítky km daleko až od Loun a dál.
Jinak záblesk a hrom jsem 2.1.2019 slyšel až dolů do Klášterce, mám to zaznamenané v evidenci počasí. :D

96
# 08.01.2020, 19:24

Pavell
Názory se na to různí. My máme nejbližší "větrák" asi 3,5km od baráku za kopcem (ta největší větrná farma v ČR z článku) takže o nich vůbec nevíme. Krušné hory v místech kde ty větráky stojí většinou nejsou obydlené a tak proti těm stávajícím celkem nic nemám.
VE s gondolou ve tvaru kapky jsou dokonce velmi tiché protože nemají převodovku. Osobně největší strach z těch věží mám, když si kolem zkracuji cestu na běžkách. Konce těch lopat létají rychlostí kolem 220km/h a tak uvolněná námraza představuje docela nebezpečné projektily. Naopak mě fascinuje, že větrný pak zachycený na snímku dokáže výrobou elektrické energie pokrýt roční spotřebu 100 000 domácností.

Edit:
Solární panely do určité míry (pro vlastní spotřebu) jsou OK. Problém je že když je nejvíc potřeba tedy zimě vyrobí prd.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.