Větrné elektrárny se stávají stále významnějším obnovitelným zdrojem elektrické energie. Vzdálenost mezi okrajem listu v nejvyšší poloze od zemského povrchu tak často přesahuje 220 metrů, což zvyšuje riziko zásahu větrné turbíny bleskem. Kromě toho lze ale u větrných elektráren v některých oblastech pozorovat i zvýšení bleskové aktivity při zimních bouřkách.... Více
Diskuse o počasí Větrné elektrárny významně zvyšují počet blesků v zimních bouřkách
Pavell
Jak píše PatrikMO, celé západní a řekněme střední Krušnohoří je poseté větrníky. Už mi to ani tak nepřijde, ale stejně se to do krajiny nehodí, navíc je to vidět na desítky km daleko až od Loun a dál.
Jinak záblesk a hrom jsem 2.1.2019 slyšel až dolů do Klášterce, mám to zaznamenané v evidenci počasí.
Pavell
Názory se na to různí. My máme nejbližší "větrák" asi 3,5km od baráku za kopcem (ta největší větrná farma v ČR z článku) takže o nich vůbec nevíme. Krušné hory v místech kde ty větráky stojí většinou nejsou obydlené a tak proti těm stávajícím celkem nic nemám.
VE s gondolou ve tvaru kapky jsou dokonce velmi tiché protože nemají převodovku. Osobně největší strach z těch věží mám, když si kolem zkracuji cestu na běžkách. Konce těch lopat létají rychlostí kolem 220km/h a tak uvolněná námraza představuje docela nebezpečné projektily. Naopak mě fascinuje, že větrný pak zachycený na snímku dokáže výrobou elektrické energie pokrýt roční spotřebu 100 000 domácností.
Edit:
Solární panely do určité míry (pro vlastní spotřebu) jsou OK. Problém je že když je nejvíc potřeba tedy zimě vyrobí prd.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.