Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Nástup právé zimy se sněžením v nedohlednu

# 05.01.2020, 15:33

Včera ve vyšších polohách po delší době napadl sníh. Na horách to bylo většinou od 5 do 15 cm sněhu. Hlavně v Moravskoslezském kraji se slabá sněhová pokrývka objevila i v nižších polohách. Dnes ovšem srážky ustály a v nižších polohách sníh opět rychle roztál.... Více >>

384
# 05.01.2020, 16:03

Jo, jo, kouknul jsem teď na předpovědi, kam až to šlo, t.j. do 20.1. a zimní počasí nikde..alespoň tedy do 400m.n.m. co mne zajímá..:( a sucho k tomu..tak uvidíme zase za týden..:)

F4
Avatar
109
# 05.01.2020, 16:20

palma
No já myslím, že se to moc nezmění. Jakékoli ochlazení ve výhledu je vždy smazána a místa toho je pravý opak. Jestli bude zima teplá a suchá, tak se máme na co těšit po zbytek roku... A jestli bude distribuce srážek stejná jako poslední 2-3 roky, tak může v Z půlce Čech rovnou sázet kaktusy a palmy.

238
# 05.01.2020, 16:52

Ve finále to bude tak, že se ochladí na duben/květen, ale samozřejmě né tak, aby byl sníh. Budou podprůměrné teploty, takže si užijeme podzimní počasí od října do května. Což je teda peklo...

384
# 05.01.2020, 18:29

paja n
Jo, pěkný článek, potvrzuje to, co jsem tu říkal, a ještě mne zaujal ten mrak kouře z požárů Austrálie, který už je velký jak USA, to je taky "prda"..:!!:Když ten popel popadá do Antarktidy, přibude další problém, to tání nechci ani vidět... radši...

96
# 05.01.2020, 21:54

Sem se hodí vložit srovnávací foto Leden2019/Leden2020, které jsem slíbil loni.

# 05.01.2020, 22:50

ROFA
Tak to je paráda! Děkujeme za skvělé snímky. :love:

238
# 05.01.2020, 23:32

ROFA
Pěkné...to už nikdy nezažijeme.
Myslím, že loni se s námi zima jednou pro vždy rozloučila...

ota
Avatar
2125
# 05.01.2020, 23:34

Tady to teď díky inverzi lehce zimní je. V předchozích dnech dokonce zamrzl rybník tak, že se dá bruslit. V noci navíc napadla trocha sněhu, která se částečně, hlavně ve stínu udržela. Pokud se naplní předpovědi, tak by mělo v noci stále mrznout a přes den by teploty nemusely být nijak vysoké a led by tak mohl vydržet. Ovšem k pravé zimě to má opravdu daleko...

271
# 06.01.2020, 13:02

Kousek od Veselí n. Mor. už měly děcka včera na rybníku bruslit, nebyl jsem tam, ale teploty jsou už dlouho docela nízké a při zemi často kolem -10, tak proč ne, ale já bych tam teda nelezl.

182
# 06.01.2020, 18:43

Letos asi žádná zima už ani ve středních polohách nebude ... :zz:

42
# 06.01.2020, 18:50

Tahle zima je z pohledu těch, kteří mají rádi akční počasí a zimu jedna velká
obrovská nuda. Pořádně nesněží, nemrzne ani neprší, ani nefouká. Pořád jsme pod vlivem tlakové výše, která když trochu ustoupí tak se zase hned obnoví a furt dokolečka. Všechny fronty jsou okrajové a tím pádem slabé, jen občas na horách spadne trochu více srážek. Úplně chybí tlakové níže, které jsou vždy spojovány s nestálým a vlhkým počasím.

Kdyby se počasí dalo fakticky a podle hodnot počítat na míru nudnosti a akčnosti, tak tohle by byl absolutní nudný TOP.

Nevím jak dlouho to vydrží, ale co to tak pozoruji, tak to vypadá, že ta nudnost spojená s vysokým tlakem, včetně nadprůměrných teplot a nezimním počasím jen tak neskončí a spíše to nabírá směr k čím dál větší nudnosti, suchosti a radši už nic...

F4
Avatar
109
# 06.01.2020, 19:11

aura333
Přesně řečeno. Stačí se podívat na Aladina, rostoucí teploty den co den, srážky u nás totální 0, za to nejvyšší teploty ve dne, v noci a k tomu jistě vichr. Příští týden máme půlku meteorologické zimy a jestli byla zima od 1.12.2019 tak 4 dny co se nějakého kloudnějšího mrazu týče nebo sněhové pokrývky, tak je to dost. A výhled příšerný, zatím je leden 2020 adept na nejhorší, nejnudnější a možná i jeden z nejteplejších a nejmíň sněhových minimálně na horách. Ale já to říkám už dlouho, ČR má jedno z nejnudnějších klimat v Evropě.

42
# 06.01.2020, 19:32

Jinak tady napadnul dnes ráno první souvislý poprašek při teplotě slabě pod 0 (za pár hodin roztál), nesouvislý poprašek 30.11. napadnul při teplotě slabě nad nulou asi +0,5°C. Jinak tu za celou zimu žádný další sníh na zemi neležel. S dešťem je to taky podprůměr, prosinec 13,5mm, leden zatím 1mm.

Jinak napadlo někoho se zamyslet nad tím, kolik dnů v roce je teplota nad průměrem? Nevím jak je to doopravdy, ale těch nadprůměrných dnů je tolik, že bych tipoval 300 dní nadprůměr, 65 dní podprůměr. Možná trochu přehnaný tip, ale když se to porovná s tím starším průměrem 1960-1990, tak tipuji, že více než 100 podprůměrných dnů v roce už snad být nemůže, např. za rok 2018, 2019 i další roky.

To oteplování klimatu v ČR je fakt rychlé, pak se člověk nemůže divit, že v zimě není sníh. Tahle zima je dobrý příklad, jaké asi budou běžné zimy za 20-30let, v nížinách max. s popraškem nebo pár cm a na horách se nedostanou nad 100cm.
Samozřejmě vše souvisí s prouděním, už žádné chladné severáky, ale čím dál větší vliv Afriky a posunutí (celoroční) Azorské tlakové výše více na sever a tím pádem dlouhodobý trend sucha. To je můj vlastní odhad, co nás čeká.

42
# 06.01.2020, 19:49

Nakonec skončíme jako v Kalifornii, kde se už dlouho mluví o 1000-ci letém suchu, které nemá konce. Ještě k tomu ten srážkový stín Žatecko apod. :D s teplotou v létě kolem 35°C. Čeká nás zářivá budoucnost:D:D

Mimochodem část Turecka a Řecko zasáhla výrazná níže a mají tam přívaly sněhu, překvapivé, že? A to tam taková jedna níže už byla nedávno ve stejné oblasti.

Kdepak, teď sem si to dohledal na archivních synoptických mapách a západní část Turecka a Řecko zasáhly za posledních cca 10 dnů tři tlakové níže v úplně stejné oblasti, v horách samozřejmě se silným sněžením.

42
# 06.01.2020, 20:25

palma
Takovéto "supermrazivé" zimy s arktickými dny v celé ČR včetně nížin nebyly dříve vzácné a vždy jednou za několik let se objevily. Např. po zmíněném roce 1985, v roce 1987 hlavně leden a nebyly to žádné holomrazy, sníh ležel všude, protože se tyhle mrazivé vzduchové masy dostávaly do ČR skrze tlakové níže. Dnes již naprosto nepředstavitelné, kombinace mrazů a vrstvy sněhu kolem 20cm v nížinách. Vše se dá dohledat v archivu zde na In-počasí.

96
# 06.01.2020, 20:32

palma
Za sebe můžu říci jen že pokud to někde vypadá, že si na průběh této zimy stěžuji, pak určitě ne. Zatím spokojenost. Občas přemýšlím nad tím jestli jsem se neměl odstěhovat ještě o něco výše. Pravděpodobně ani to by pro mně nebylo tak důležité.
Proměny počasí jsou zde daleko výraznější a o tom to bude.

42
# 06.01.2020, 20:41

ROFA
Na horách to tam máte pěkné a člověk může jen závidět. Ale klimatická změna se projevuje i na horách. Např. Trio hor - Krkonoše, Jizerské hory a Krušné hory měly v roce 2018 a 2019 přes léto nezvykle málo srážek, málo bouřek dešťů apod. Nejednou už vysychaly Krkonoše. Hory jsou samozřejmě suchem ohrožené málo a suché léto kompenzovala vysoká sněhová pokrývka přes zimu. Záleží, jak ta změna k suššímu klimatu bude rychlá a trvalá, ale projeví se to na všech úrovních.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.