Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Nástup zimního počasí od 2.12.2019?

496
# 23.11.2019, 21:21

Ano, modely o příštím víkendu ukazují ochlazení - správně řečeno návrat do průměrných teplot v daném období, možná s malou odchylkou do mínusu některý den. Zároveň ale modely ukazují, že by cca 4.12. měl chladnější vzduch odtéct JV směrem a ze Z pak přitéct opět teplejší vzduch. Pak 6.12. ochlazení, 8.12. zase asi oteplení .... no uvidíme, je to stále daleko a výstupy se ještě budou (hodně) měnit ... http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?mo...

386
# 24.11.2019, 09:31

andy206
Jo, taky jsem na to kouknul,spíše než zimní počasí, bych to nazval pravé, či pozdní podzimní počasí... za zimní považuji přes den trvale alespoň mírně pod nulou a v noci alespoň -5, - 7...tohle co má přijít je zatím takové pohoupání..:)

142
# 24.11.2019, 09:55

Super, začne prosinec, a teploty se dostanou k podzimním hodnotám :D Za celý listopad zatím u nás klesla teplota k -1 stupnu dvakrát, jinak pořád nad nulou noční teploty (kolem 6-10) o denních se ani nebavím

272
# 24.11.2019, 11:45

U nás na Vysočině snad není aktuálně nikde nad +5, takže dneska bude asi podprůměr, o včerejší kládě ani nemluvit, vůbec se venku nedalo chodit, když skouknu meteostanice na nejteplejším okrese Třebíč, tak všude za listopad jen 5-6 dní s maximem nad +10 a skoro stejný počet dní s mrazem, nadprůměr tedy vlastně dělají jen noční minima, jak jsem už o tom psal, za mě žádná teplotní hitparáda a o slunci ani raději nemluvím, mimochodem je to k neuvěření, od Pálavy na východ pere slunce, to snad není možné.

# 24.11.2019, 11:52

Tak ochladí se spíše v Čechách než na Moravě

77
# 24.11.2019, 11:54

Sněžník
jak jinak,ale to je stejně jedno,do nížin zima nedorazí ani do Čech,a navíc se bude jednat o krátkodobou záležitost a na sucho,jak kolovrátek.

2673
# 24.11.2019, 12:02

Yurri
Přesně tak celá Vysočina je už 2 den pod dekou a ten vítr nepříjemný to je taky něco:!!: pocitově bylo včera dokonce pod 0:!!: ten nadprůměr hlavně dělají noční minima od pondělka teplota v noci klesla jen třikrát pod 5 stupňů, nejčastěji teploty klesly k 6 stupňů a to je na konci listopadu fakt u nás hodně:zz: průměr má být lehce pod 0 a přes den kolem 5 stupňů což by dnes tak nějak odpovídalo;-)

ota
Avatar
2132
# 24.11.2019, 12:06

Sněžník
Na to jste zase přišel jak, ochlazení vypadá jako plošné pro celou střední Evropu. Zároveň to vypadá, že nebude mít příliš dlouhého trvání. Pokud by ale vyšly současné předpovědi, mohla by studené počasí hodně prodloužit inverze a asi by hrozila i ledovka. Je to ale ještě pořád moc daleko na to, aby se vůbec dalo s jistotou říct, že se ochladí. Buďme ale hlavně rádi, že se v počasí něco děje, v poslední době to byla hrozná nuda a prakticky žádné změny.

# 24.11.2019, 13:13

Vypadá to na holomrazy, pronikne studený vzduch od severu, a díky male noční oblačnosti se bude rychle ochlazovat, takze to nevypada vubec dobre.:led:

272
# 24.11.2019, 13:36

Martin Nebola
To je nejhorší varianta a já si zrovna přál ať nemrzne a ony snad budou rovnou celodenní mrazy, no a koukněte na východ Moravy, Zlín má +14, to mě pos..

96
# 24.11.2019, 13:36

Listopadové počasí se u nás rozhodlo vytvořit rekord v počtu dní se zataženou oblohou s mlhou. Počet dnů bez mlhy za celý měsíc půjde spočítat na prstech jedné ruky. S průměrnou teplotou zatím +2,8°C je téměř o stupeň vyšší než loni.
Ač jsem si tady na podobné počasí docela zvykl. Změnu v prosinci rozhodně uvítám.

# 24.11.2019, 15:24

Yurri
Kde žijete, když vás dokážou rozčílit na začátku prosince mrazy? Pak vám nemůžu dát jinou řadu, než se přestěhovat někam na jih Španělska.

# 24.11.2019, 18:04

V Čechách je ta šeď už úmorná a slunce jsme za celý listopad moc neviděli. Proto chápu to, že mnohým vůbec zatím nepřijde listopad jako nějaký pocitově teplý. Teplota je stále stejná jak ve dne tak v noci a průměry opravdu zvedají jen nízká minima. Bohužel Moraváci a hlavně Slezané mají diametrálně odlišné počasí a pak se tu diví, že někomu nestačí ten současný ráz počasí a chtěl by změnu. Takže si laskavě uvědomte, že ten super teplý a slunečný listopad se netýká všech. U nás se rozhodně nedá mluvit to tom, že podzimní počasí dorazí teprve se začátkem prosince. Tady je "pravý podzim" v plném proudu dávno.

Jinak avizované ochlazení nebude nic zásadního. Ochladí se někam na normál, takže nic zajímavého, ale je fajn, že se to snad trochu rozhýbe a nemusela by tu být ta neustálá deka.

96
# 24.11.2019, 20:00

JohnBattler
Slunce by se našlo i v Čechách. Jen je potřeba dojít za ním dost vysoko. Na přiloženém snímku západ slunce nad Klínovcem. Foceno dnes z Jelení hory 994 m.n.m.

F4
Avatar
109
# 24.11.2019, 20:13

JohnBattler
Slunce bylo celý rok až moc, takže že teď již několik dní není mně osobně nevadí, ale změnu už bych uvítal ve formě častějších srážek, větru, ochlazení a i to slunce může vysvitnout.

272
# 25.11.2019, 00:50

vojta-černošice
Dělám experiment s nejúrodnější půdou tzv. Terra Pretou a na něj potřebuju letos ještě chvíli bez mrazu, ale sotva jsem to napsal, tak najednou změna v předpovědi a hned pomale celodenní mrazy, jindy je mi to jedno, letos nee, jestli bude v noci -5, tak ende, no nevím jestli budou mít doma radost ze sudu s kvasící půdou v kuchyni (bez legrace), tolik uhlí žádné děti na Mikuláše nedostanou.

63
# 25.11.2019, 06:31

Zlín celý víkend :slunce::slunce: ale teda :vitr: docela dost.. Díky:vitr: bylo na tričko se softshellovou mikinou.. Jinak luxusní počasí.. Dnes zatím taky jasno

42
# 25.11.2019, 10:46

Tak to vypadá, že citelné ochlazení přijde už od 30. listopadu. Škoda, že už tam není ta tlaková níže jako předtím.

Doizer
Díky za vysvětlení, ale já moc dobře vím, jak to funguje a jak z toho číst. Myslím, že je to spíše věc názoru nebo požadavků toho, kdo předpověď sleduje. Já si s GFS vystačím. Za OT se neomlouvejte, trochu to s tématem souvisí.

Teplota ve 2m odpoledne 30.11.2019, zdroj: ventusky.com
42
# 25.11.2019, 11:19

Ten Ventusky to nějak blbě počítá, ledový den v celé ČR určitě nebude. Nechtěl sem dávat furt dokola odkaz na wetter3.de a podpořit Ventusky, poté co jsem zjistil, že se z něho dá obrázek snadno stáhnout, ale nějak mi to graficky blbne. Asi to bude pomalým tabletem, co mám. Když sem koukal na sněhovou pokrývku bylo tam přes 100cm pro Prahu a střední Čechy.

Tady je předpověď teplot ve 2m pro 30.11.2019 trochu více realistická. V nížinách slabě nad 0, na horách celodenní mráz.
http://www1.wetter3.de/Animation_06_UTC_05Grad/129...

117
# 25.11.2019, 13:13

Ano od víkendu se začne ochlazovat a další týden vyložene zimní. ;-):slunce::snih:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.