Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Nástup zimy zatím v nedohlednu, teplejší vzduch k nám bude proudit i nadále

F4
Avatar
109
# 22.11.2019, 11:09

Tomas1241980
Na.Guru
Máte pravdu. Já už to říkám několik let, že jsou lidi sluncem a teplem zblblí.

268
# 22.11.2019, 12:04

Mě vždycky fascinuje, jak se lidi zajímají o volnočasové aktivity jako lyžování, ale produkce potravin + jejich kvalita a soběstačnost je nezajímá, stejně jako současný rozpad ekosystému díky dlouholetému suchu. Za mě je to neskutečná debilita a určitě budu mnohem raději za teplejší a vlhčí zimu s doplněním zásob vody, jak povrchových v nádržích, tak podzemních, ať do budoucna vůbec přežijeme ty extrémy plynoucí z GO v jiném tématu. Každý klimatolog vám potvrdí, že je velké riziko většího výparu přes zimu, no ano, proto chci, aby lilo a ne jen crcalo kapišto?

238
# 22.11.2019, 12:13

Yurri
No, ale očividně jsi pořád nepostřehl, že v posledních letech pokud je teplejší zima tak je zároveň skoupá na srážky...takže to zrovna moc k doplnění vláhy nepomáhá. Raději ať vymrznou škůdci, vymrzne půda, napadne sníh a jaro pozvolné odtávání do půdy.

0
# 22.11.2019, 12:23

Prady
Naprostý souhlas. Pro mě jako agronoma je rok od roku složitější boj s úspěšným založením porostu na jaře (nepřemrzlá - nezpracovatelná půda) i v létě (setí do pouště), tak jako vyšší výskyt škůdců a houbových chorob...

# 22.11.2019, 14:14

Prady
Já bych řekl, že je to právě naopak. Chladné zimní měsíce jsou v posledních letech způsobeny zejména inverzemi, při kterých z nebe, až na nějaké popílky a kyseliny na vodu vázané, nepadá vůbec nic, mnohdy to je navíc zcela bez sněhu, třeba únor 2018 nebo prosinec 2016. Samozřejmě i teplé zimní měsíce mohou být suché (únor 2019, prosinec 2015), ale je zde mnohem vyšší šance, že bude i hodně pršet, popř. sněžit, to se u chladných měsíců nestává v poslední době vůbec. Za mě byl skvělý např. únor 2016, prosinec 2018, 1/2 ledna 2019 či 1/2 března 2019

268
# 22.11.2019, 14:53

Prady
Proč asi řeším každej mm, naštěstí si pomůžu jinak, tak abych byl produkcí téměř soběstačný bez ohledu na sucho a nádrže to jen jistí, ale mráz mi to teď zbytečně komplikuje, pač nestíhám, podzim je neskutečnej zápřah, letos si přeju teplo a vlhko do Vánoc.

F4
Avatar
109
# 22.11.2019, 15:22

Frantis95
Vámi zmíněná období byla skutečně srážkově velmi povedená ale zároveň velmi teplá. I tak je tato kombinace spíše výjimkou podobně jako při chladnu. Zkrátka srážky a ČR nejdou dohromady a srážky + zima už vůbec ne.

76
# 22.11.2019, 16:18

Frantis95
Ale to přeci nejsou klasické chladné zimy, inverzní zima je Azuro a velmi teplo ve vyšších polohách, dole pochopitelně dekl a výrazněji chladněji, ale ne třeskutě mrazivo. Při takových situacich beze srážek, max. průmyslové sněžení, nebo mrholení v nizinach.
Smysluplné srážky přináší výrazné teplé fronty, v nížinách s deštěm na horách s mokrým sněhem, záleží na postavení TÚ.
Nebyl by špatný ani Sibiřský express, který by aktivoval Středomořské TN.
Nic takového se poslední roky neděje.
Očekávat teploučko a zároveň spoustu vody v zimě je nesmysl.

268
# 22.11.2019, 17:19

charlie
Stačí pár níží ze Středomoří v teplém sektoru a vody bude ažaž, jenže zatím smůla, tak se to snad změní, chce to směr spíše než od J, tak od JV nebo V, když nasněží a roztaje, taky dobře, hlavně žádné holomrazy, tvrzení o vymrznutí škůdců jsou legrační dávno vymýcené mýty.

77
# 22.11.2019, 17:32

Yurri
přesně,holomrazy to je to nejhorší co by nás mohlo potkat...

76
# 22.11.2019, 17:55

Yurri
Jenže ty aktivuje řádná Sibiř:D:D:D
Myslím jejich vznik.
Ten chlad je prostě potřeba aby BYL v prostoru střední Evropy.

380
# 22.11.2019, 18:38

charlie
Pravda, jdu pro dalekohled a kouknu se, kde ten chlad je!

# 22.11.2019, 18:54

charlie
No jo, ale já se bavil o "chladných" zimách posledních let z hlediska celorepublikového průměru, pokud tomu nenapomůžou inverze, tak se prostě pod ten průměr nedostaneme. Většina ČR leží při inverzích pod teplotním rozhraním, navíc na horách téměř nikdo nebydlí, takže není nutné započítávat je do průměru. Chladné zimy jako 2005/2006 nebo 2009/2010 s častými přílivy chladného vzduchu a sněhu jsou dávno pryč, holt si musíme zvykat na takovýto typ chladných zim, lepší už to asi nebude:). A třeskuté mrazy při inverzích skutečně být mohou, třeba 2/2 ledna 2017 nebo celý konec ledna 2006, důležité je, aby se sem dostal chladnější vzduch a nějakou dobu zde setrval, vzhledem ke krátké době slunečního svitu se postupně prochladí.

To jsem ale trochu mimo téma, v současné době raději uvítám teplejší zimu, kde je větší šance na pořádné srážky, než nějaký inverzní hnus, který stejně sněženínepřinese.

76
# 22.11.2019, 19:08

Frantis95
Hm, tak to já raději budu preferovat dynamické počasí, časté přechody front, střídání slunce, sněhu, deště atd, než tenhle hnus , na přední straně TN a zadní straně TV donekonečna s teplem smradem a suchem 🤮

# 22.11.2019, 19:24

charlie
Ale jo, vždyť o tohle mi jde, prostě aby se zapnul Z express s častými přechody TN, bude krásně proměnlivo, pršet, svítit, foukat, když se to natočí na SZ tak možná i sněžit. Letošní listopad taky zatím nebyl špatný, to to ale bylo spíš o štěstí, že se ty srážky do oblasti ČR hezky strefovaly, výhled vypadá momentálně blbě. Konstantní JZ pod vlivem TV stojí za nic.

12
# 23.11.2019, 00:03

Neberu to tak vědecky, jak všichni zde. Já jsem teď spokojený, že ještě najdu hřiby, vláha je slušná a sníh bude. Ještě je čas... Loni bylo půl metru tahem, a to taky vypadalo na podzim kdoví jak...

F4
Avatar
109
# 23.11.2019, 09:52

Já si hlavně nedokážu představit, že by se mohly zopakovat teploty např. z února 1929 nebo 1956. V centru Prahy i pod -20 a přes den do -10. A celý měsíc opravdu zima.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.