Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Na východě je dnes až 26 °C, zažíváme poslední letní den roku

# 24.10.2019, 14:41

Na východě našeho území jsou dnes na konec října pozorovány extrémně vysoké teploty, které překonávají dlouholeté teplotní rekordy. Vůbec nejvyšší teplotu naměřila po poledni stanice ČHMÚ v obci Ropice v okrese Frýdek-Místek. Rtuť teploměru zde vystoupila až na 26,4 °C. Stejnou teplotu hlásila i soukromá stanice v nedalekém Lichnově.... Více >>

F4
Avatar
109
# 24.10.2019, 15:58

To jsme rádi, že na konci října už žádné další letní nebo dokonce klidně dny nebudou. Fronta se tradičně zpozdí, takže ochlazení a oblačnost až v pondělí. Aspoň, že to je na východě, kde na jaře a v létě nebyly tak vysoké teploty jako v Z půlce Čech. Jinak pochvala, že v článku je uvedeno, že studený vzduch VYŽENE (mé doplnění - horký sajrajt, který už tu oxiduje kdo ví jak dlouho).

380
# 24.10.2019, 18:30

F4
Tak ještě doufejte, že tam v okolí nemáte vyznavače Halloweenu.. tady vždycky večer vyploděj ohňostroje jak o Novém roku..:), jinak nejsem až tak nadšen z náhlé změny, predikuje to možnou příští změnu do tepla, někdy koncem listopadu nebo v prosinci,nějak moc velký skoky to dělá to GO, kdyby to šlo tak hezky setrvale pianko do mínusu a pak do mínusu a do mínusu, bylo by to fajn, takhle, když zasněži, to napadne na teplou zem...

142
# 24.10.2019, 19:47

F4
jen bych tě opravil, to že jste v Čechách měli 2x vyšší roční teplotu neznamená, že bylo na východě chladněji. Dokonce v počtu tropických dnů jsme Vás krásně trumfly, a podíváme-li se na průměrnou teplotu v červnu, jste také za námi.

Jinak u nás dnes noční minimum mezi 17-18 stupni, na konci října celkem slušné.

96
# 24.10.2019, 20:55

F4
igor127
Ten horký s.....t přetrvává opravdu hodně dlouho. Zatím nepamatuji, že by jsme tady na horách ke konci října ještě nezaznamenali ani jednu námrazu. Balkonové kytky jedou jak v srpnu.
Nutno dodat, že to horké je vlastně tak "horké" hlavně kvůli vytrvale vysoké vlhkosti vzduchu. Také si nepamatuji, že bych se při těžší práci koncem října na zahradě ve stínu pěkně zapotil.

A proč se tak děje vedu minispor s diskutérem Yurri. Důvodem je přetrvávající vlhké jižní prodění nasycené vodou z oceánů. Energie oceánu, která vytrvale roste. Ale proč tomu tak je?

271
# 24.10.2019, 21:29

V Ropici byl i rekordne pozdni letni den v CR - 31.10.2001 tam namerili +26.5 °C
http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=13...

Zajimave to bylo i na stanici Lichnov dnes. Ne jen, ze tam byl letni den, ale druha polovina noci byla extreme tepla - mezi +19 °C a +19.6 °C.

Minuly rok byla podobna situace 29-30.10.2018:
http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=15...

Podle toho grafu to vypada v Ostrava Mosnov na teplotu nad +20 °C mezi 20:00 a 6:00 minimalne, tropicka noc ?

Skoro to vypadalo, ze v Ostrave Mosnove bude tropicka noc presne o mesic pozdeji, nez je rekordne nejpozdejsi tropicka noc - 30.09.1991 Ostrava-Mošnov Tmin +20.8 °C a Holešov Tmin +20.1 °C.

Na Ogimetu to tesne nad +20 °C je mezi 20-07 UTC resp. 21-06 UTC, dost tesne, pro tropickou noc by bylo ptreba cele obdobi 20-06 UTC podle CHMI (ve skutecnisti cca o 20 min drive) a 18-06 UTC dle SYNOP terminu. Takze tak tak, ale asi spis ne.

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=11782&la...

271
# 24.10.2019, 21:33

Igor127

Hodoninsko je nejteplejsi oblast CR, jen v centru Prahy je o neco tepleji hlediska rocniho prumeru. Pocet tropickych dni byva prave na jiho-vychodni Morave nejvyssi, stejne tak jako nejteplejsi letni prumer. V zime je tepleji na zapade spis, nejteplejsi zimni prumer je v Klementinu.

Extreme tepla noc dnes v Lichnove a po te jedno z nejvyssich dennich maxim +25.9:
https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/lichnov/

142
# 24.10.2019, 22:07

ROFA
No u vás na horách to musí být anomálie jak blázen tenhle říjen. Ale upřimně, takovýto říjen nepamatuji ani u nás, vždyt tohle je již 4 noc, kdy bylo takhle teplo a v tenhle pozdní datum bych noční minimum mezi 17-18-, kdy o půl noci bylo ještě slabě nad 20 nečekal. Mimo to já sklízím druhou várku fíků - teda to není nic neobvyklého, v tomhle jsme středomoří dohnali již dávno - ale letos jsou ty podzimní fíky mnohem sladší, než ty letní :D TommyAst
A má cenu srovnávat průměr z meteostanice obklopené domy? :)

# 25.10.2019, 00:30

V Lipníku n/B včera 24,3 °C v čase 14:35. :)

# 25.10.2019, 06:39

igor127
Ale to platí pro celou oblast širšího centra Prahy, ne jen to Vaše Klementinum, stačí se podívat třeba na Karlov, Bohdalec a ty hodnoty budou podobné. Vlivem tepelného ostrova je opravdu nejteplejší místo republiky Praha.

63
# 25.10.2019, 06:44

Včera to byl dobrý extrém na konec října a pak, že v září nemůže být letní teplota a ono hle máme ji i na konci října.
Do 18 v tričku s krátkým rukávem bych nečekala, i když foukal vítr , tak byl hodně teplý.

142
# 25.10.2019, 07:40

Frantis95
Já s tím Klementinem nezačal, ale ldZ už ho někdo napsal tak jsem napsal.co si o tom myslím. Myslíte stanici Karlov co je na střeše budovy? Já nepopírám že je v zimě.v zastaven centru tepleji, ale nemáme to s čím porovnat jinde takhle umístěné stanice nejsou a porovnávat Klementinum se stanicí v přírodě je prostě "divný".

# 25.10.2019, 07:52

U nás se žádná anomálie nekonala, vlivem orografie, smradu z aut a továren bylo u nás tenhle týden max. 17°C, spíše kolem 14 většinou, ale to není na naší oblast žádné překvapení, je to únavný a depresivní, jednou pamatuji že u nás inverze trvala přes 2 týdny

31
# 25.10.2019, 09:04

PatrikMO
SZ Čech je jeden z nejmíň slunečných regionů s častýma inverzema a přesto jsem z reportáže z Obrnic, kde prováděl svůj terénní výzkum jeden antropolog četl, že život na ulicích připomíná svojí dynamikou Sicílii. Místní si zřejmě vystačí s málem a dovedou se chovat jak v zcela odlišném klimatickém regionu. Opravdová záhada a malej zázrak. :!!::D

380
# 25.10.2019, 09:48

Tak konečně vidím zase slunce, sice je ještě "kouřmo". ale leze ven a hřeje..:), blížíme se k +12..

# 25.10.2019, 10:35

igor127
Ale stanice na vrchu Bohdalec v přírodě je, a hodnoty ukazuje podobné. Stejně to ale nemění nic na tom, že je centrum Prahy nejteplejší oblastí republiky.

ota
Avatar
2119
# 25.10.2019, 11:46

palma
Dneska se to asi počasí snaží trošku kompenzovat. Tady je pro změnu po včerejším "létě" něco mezi inverzní oblačností a mlhou. Proti včerejšku pořádný rozdíl, přitom předpověď slibovala opět teplo a slunečno. Je prostě vidět, že trefit kde inverze bude je téměř nemožné.

142
# 25.10.2019, 12:07

Frantis95
Já vím, kde je Bohdalec stanice. K ní jsem se taky nevyjadřoval, tak netuším, proč mi ji sem sázíš. Taky jsem psal, že nezpochybňuji fakt, že je centrum Prahy uměle nejteplejším místem v ČR takže tvůj komentář byl tak nějak naprosto zbytečný.

63
# 25.10.2019, 12:10

K nám už taky teda zavítala mlha... aspoň trochu změny :D zatím 14, takže pohoda

142
# 25.10.2019, 12:10

ota
Ráno jsem jel s Olomouce domů do Hodonína. V Olomouci bylo hezky, mlha začala až kus za Přerovem a pak se to střídalo. Ale u nás už svítilo slunce a i nyní krásně svítí slunce a v předpovědi na IN-počasí je zataženo :D .

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.