Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí V závěru týdne se oteplí, o víkendu naměříme i přes 20 °C

268
# 13.10.2019, 21:20

Na.Guru
Taky bych rád nějakou takovou mapku, ale nikoliv jen počet dní s mlhou (často jen ranní), ale jen s celodenní včetně nízké oblačnosti, to ale najdeme těžko, protože se sleduje pak jen počet hodin se sluncem v měsíci, což taky není úplně ono.

31
# 13.10.2019, 21:33

Yurri
To ano, zhruba platí, že jsou samozřejmě častější v nížinách, pokud v hluboké zimě nenarostou až po hory. Někde jsem právě četl, že region s nejnižším výskytem nízké oblačnosti je Rakovnicko, což můžu potvrdit, že je to tam poměrně výjimečné a naopak třeba Lounsko už se v mlze koupě o poznání častěji. Já jsem na rozhraní, takže u mě pak párkrát do roka ono "moře" končí, přičemž v noci nás pohltí a přes den se zase stáhne.

Ještě k tomu vitamínu D, jak jste tvrdil, nevíte od kolika stupňů nad obzorem se, za předpokladu jasného počasí a normálního stavu ozonu, syntetizuje v pokožce?

268
# 13.10.2019, 22:09

Na.Guru
Někdy od toho 10. září je to úplně pasé, úhel pod 47st., už koncem srpna je to o dost slabší, tělo něco naakumuluje, ale vydrží to tak max. do toho října, Dčko bylo nalezeno téměř ve všech buňkách lidského těla a spouští více než 200 chem. reakcí v těle, už jsem tady o tom psal, z potravin něco málo získáte, hafo zdrojů na netu, na mořské produkty bych ale moc nespoléhal, mikroplastů tam už bude skoro všude dost, nelze zjistit, mám ale ověřeno, že už mi nedělají delší dobu bezdůvodně dobře, tak to svádím na tohle, spíš tuším, že to tak nějak bude.

31
# 14.10.2019, 08:45

Yurri
Hmm, to by ale znamenalo, že obyvatelé například severního Norska nenačerpají nic po celej rok a jsou historicky odkázáni pouze na živočišné produkty.
Našel jsem tohle: https://www.pocasicz.cz/aktuality-o-pocasi/aktuali...
Moc, ale nechápu, píšou tam, že Slunce opaluje při indexu nad 3, což, ale má i v těchto dnech a to už je asi opravdu trochu pozdě na opalování. Nebo opalování a tvorba vitamínu D jsou dvě odlišné věci a to, že se děje jedna neznamená, že se děje druhá?

268
# 14.10.2019, 11:00

Na.Guru
Přesně tak, opalovat se můžete, ale bez vlivu na tvorbu vitamínu D, ten odkaz má pravdu, ale podívejte se na datum, vitamín D se tvoří až tak od půlky dubna, dřív nee, a to se ještě budete muset opalovat jen kolem poledne a na větší části těla, aby to mělo efekt, ale pak to jde rychle.
Jinak dnes opět mulda, hnus, kdy konečně sakra dorazí to pěkné počasí?

380
# 14.10.2019, 11:58

Yurri
Ještě pozor na věk, okolo 50 ti let už je oproti mladíkovi okolo 20 ti let, schopnost přeměny vitaminu D pouze 30%, takže by jste na slunci musel strávit 3x více času pro dosažení stejného efektu... což už by bylo možná zase jinak nebezpečné..navíc se nesmíte napatlat nějakým krémem s faktorem .... no a zdroje.. třeba játra, vejce, máslo, z rostlinných houby tuším pomeranče - džus...ale zároveň jsou dva typy pro. vit.D.. a to Cholekalciferol a ergokalciferol, to aby to nebylo tak jednoduché..:D, a jeden z nich je účinnější - vyvolá vyšší odezvu v syntéze aktivního 25- hydroxyvitaminu D...Pejskum a kočkam na veterině manželka dává lisovaný olej z lososa..Jo, a ještě, pokud máte ovce, můžete je olizovat :D, uvolňují potními žlázami velké množství vitaminu D.(vyrábí se z toho).z léčivých bylin pak lišejník islandský.
Uff, snad je to dostatečné...

268
# 14.10.2019, 12:35

palma
Jo až takhle starší by se o to měli určitě zajímat, přírodních zdrojů není mnoho, mořské zdroje už mají mikroplasty a z chovů z farem je obsah vit. D prej tak 25%, a ze žloutků a mléka vám to ani náhodou stačit fakt nebude (zvlášť klecovejch), baštím ořechy a třeba makovej olej nebo si kápnu Vigantolu od mimina, ale to už si každej najde to svoje.

380
# 14.10.2019, 13:06

Yurri
Tak já rád ty ryby, ale ořechy jsou taky fajn. ještě by mne zajímalo, zda by fungovalo, při nízkém slunci, i lehnout do paraboly..:D, ale asi ne, jde tam o ty UV paprsky, no, ještě mám doma horský sluníčko po rodičích, s jedovatou rtuťovou výbojkou.. to by snad mělo fungovat, ne?
Jo, a teď ještě k těm ořechum.. pro pobavení...za kopcem asi dva kilometry, je menší sad z vlašákama, patří to tam nějakému místnímu pánovi, teď tam lítali policajti, protože tam nachytal nějaký "sběrače" kteří už měli tři pytle nasbíraný (klátili je, ty ořechy), a chtěli si to odnést, byli z jisté komunity, a nelíbilo se jim, že jim to ten pán nechtěl grátis nechat, policajti se do toho nechtěli moc míchat a vypustili uplně geniální větu "máte to mít voplocený":D. Pána málem šlehlo, pravil, že jsou tam cedule.. sběrači pravili, že to nečetli..
Nakonec vořechy skončili na stanici a s nima i ten pán na sepsání protokolu, sběrači byli propuštěni, páč prej nezpůsobili škodu, já se ptám, kolik asi stojí dneska metrák vlašáků.. jo, tady na trhu bratru 18.000,--. jo,jo, asi si budu muset oplotit i ten kousek pole, co tam pěstuju brambory a tak..:) Ale jinak jo, ořechy jsou dobrá volba!

268
# 14.10.2019, 14:36

palma
Jsou na to i nějaký UVB lampy, určitě i úhel dopadu na pokožku hraje roli a hlavně se pak ničím den nemýt, aby vám ten plot taky neukradli, když bude novej, brambory se mi nechce pěstovat, mám je za 10kč kilo, vždycky tam zbydou a zaplevelujou pozemek, lepší je kořenová nebo cibulová zelenina.

Jinak hlásím stále zataženo a +12.

63
# 14.10.2019, 14:45

My zatím nejtepleji z těchto dnů 23,1..úplně jasno jako celý víkend..
Se nedivte,že se kradou ořechy,krade se úplně všechno.. navíc ořechy u nás 180 za kg :D

380
# 14.10.2019, 18:09

Lucina
Jo, u nás dneska přesných +20, takže naddvacet tři dny zasebou, hezké babí léto, i ty pavoučci už lítají, měl jsem toho plný vousy..a k těm ořechum, ty hoochy, co to nakonec museli vrátit prej nejvíc mrzelo, že to vlastně tomu pánovi nasbírali zadarmo, pro ně to byl vlastně pěkný trest..pracovat, a ještě nic nedostat..:D

96
# 14.10.2019, 20:01

Další slunečný den bez obláčku.
Hladina inverzní oblačnosti se držela kolem 650 m.n.m. asi do 13:00

Na.Guru
Yurri

Na téma inverzí by mohly napovědět mapy teplotních anomálií z odkazu. Škoda že jsou jen do roku 1990:

https://www.google.cz/search?ei=orakXeulK_TA8gLUqI...

182
# 14.10.2019, 21:25

Krásné dny, užívám si ... :) Škoda že už bude konec. :(

31
# 14.10.2019, 22:57

palma
Jo no, naše milovaná menšina může všechno, to víme všichni kdo bydlí kdekoliv na západ až sever od Prahy. :( Kdyby je vždycky ti policajti alespoň pořádně seřezali.

ROFA
Díky za mapku, i když toho moc neřekne. Anomálie přece nevznikají jen inverzema a kór v říjnu jich ještě tolik nebývá, hlavně v první polovině.

63
# 15.10.2019, 06:51

Tak dnes ráno extrém když jsem vyšla ven... 16°C ..a vypadá to na opět krásný ještě teplejší den

# 15.10.2019, 08:14

Já dneska byl vzhůru v 5 ráno a bylo 15°C .. a o hodinu a půl později bylo 16,5°C .. nádhera :)

Dneska mi předpověď hlásí větrno, je to tak ?

63
# 15.10.2019, 09:37

hellercz
U nás to valí no:vitr:

268
# 15.10.2019, 09:58

Tak dnes opět zataženo s nízkou oblačností jako vždy a +11, navíc se přidal čerstvý JV vítr, takže opravdu lepší nevycházet.

ota
Avatar
2119
# 15.10.2019, 10:01

Nádherné babí léto, tohle počasí opravdu můžu. Tady byla ráno ta teplota zajímavá. V noci bylo kolem 11°C, pak foukl vítr a kolem 5 ráno se oteplilo až na 16°C. Vítr se pak ovšem utišil a teplota zase klesla až na 10°C kolem půl 8. Za hodinu se pak oteplilo až na 17°C.
Každopádně tohle krásné počasí si musíme pořádně užít, protože v dalších dnech už bude mnohem častěji inverze. Konec konců v Čechách ji mají už dnes.

63
# 15.10.2019, 10:08

Nám už to šplhá ke 20 , vítr sice je,ale je teplý.. Paráda, už se těším po práci na procházku a na zahrádku :cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.