Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí V závěru týdne se oteplí, o víkendu naměříme i přes 20 °C

385
# 08.10.2019, 20:11

Teď nám tu počasí zase dělá věci. teplota vystupala na 11,4 z nějakejch osmi stupňů co byly okolo poledního, padá nějaký sajrajt, kapky deště v tom občas krupka ledu a vlhko je jak v prádelně..takže první vlna oteplování právě dorazila...:)

272
# 08.10.2019, 20:43

V Čechách dnes zase až 10 mm, já byl celé odpoledne na chalupě na zahradě a bylo celkem hezky, pár paprsků i pár kapek, večer přeháňka, ale ani nebylo na kaluže, tak snad zítra těch 15 mm spadne, potřeba by byla ale 150 mm. Jako důkaz posílám pár fotek z odpoledne:

sucho pod mladou jabloní po jarním vyplevelení
těch 150 litrů na 1 m2 je fakt potřeba
drn na volném prostranství po rozmělnění v ruce úplné pískoviště
# 08.10.2019, 21:02

Tak i v Ostravě se výrazně oteplilo. Ráno bylo v Ostravě ještě lehce pod nulou a bylo všude jíní na trávě. Teplota se odpoledne dostala lehce nad 10 C poté při dešti spadla k 9 C a nyní opět roste a večer se dostala až k téměř 11 C. Je to paradoxně jeden z nejteplejších dnů od 2.10. , kdy se teplota prudce snížila a od zítřka už možná na některých místech atakujeme 15 C. Zítra pěkně sprchne a od pátku se začne vyjasňovat a teploty půjdou nad DP. Možná v neděli dokonce v okolí Břeclavi a na Slovensku padne letní den. O víkendu bude velmi podobná cirkulace Babímu létu, ale bude se jednat o asi 5 denní epizodu, než v průběhu středy dorazí studená fronta a přinese teploty okolo 15 C, některé dny až 20 C. Zatím se minimálně do konce příštího týdne neočekává žádné výrazné ochlazení, ale to se může velmi rychle změnit.

12
# 08.10.2019, 23:00

Yurri, já neříkám, že si vymýšlíte. Ale není divné, že v podstatě celý rok jsou u nás srážky úplně jiné, než u vás, přitom zase tak vzdálení nejsme...

272
# 09.10.2019, 05:55

Rezna85
Vy ne, ale někdo jiný by si to mohl myslet, ohledně srážek to ale divné není, srážkový stín je dán prstencovým pásem vrchovin a kopců kolem, ale ta intenzita je dech beroucí, i když výškový rozdíl je třeba jen 100 metrů a rozdíl je na každém kilometru a už 10 km od nás směrem na Třebíč u Klučovské hory prší 3x tolik, bohužel asi i klimatická změna + naprosto nevhodné obdělávání půdy místními tatary je tady znatelnější než všude kolem.a ono to na největších obdělávaných lánech v republice + nejhorší kůrovcové kalamitě (společně se sousedním Dačickem) z celé ČR dělá asi opravdu hodně, vzorný příklad jak se to nemá dělat a jak je ekosystém křehoučký, myslím zejména vodní režim krajiny, ale i fauna a druhová rozmanitost apod.

142
# 09.10.2019, 09:41

F4
Vy jste fakt dokonal kopie daweho. Už to trochu prehanite, 11 hodin v kuse sluneční svit a 8stupnu nad průměrem jestli bude vůbec jeden den. Díky, že bude konečně zase krásné a solidní počasí na vychazky, turistiku a konečně si užijeme i hezke dny.podzimu a ještě k tomu o víkendu. Myslim, že konečně počasí k radosti všem, ani vedro, ani zima, tak akorát.
A vy máte na dovolené přesně to, co ta počasí pořád chcete a zase si stěžujeme, jste vtipný...

F4
Avatar
109
# 09.10.2019, 20:51

igor127
Jo ale dovolená je snad rozdíl. Dneska mi v Krakově zase odpoledne pršelo. No jo blízkost východu ČR byla znát a doma tradičně pár desetin. Dostat do rukou toho, co to počasí řídí.... A k tomu jako naschvál budou o víkendu nejvyšší teploty jako vždycky v Z půlce Čech, 20 a víc žádný problém (na půlku října už na hranici extrému, které jsou kolem 24-25). A potáhne se to až kdo ví kam. Takže nadprůměrných dnů bude klidně 5. Kdyby všichni počasí využili k výletům a smysluplné činnosti, tak OK, ale jsme v ČR a to pro mě znamená poslouchat rachot všeho druhu od rána do večera. Takže pardon, ale takový počasí milovat o víkendu nebudu. No a celodenní nízká oblačnost je při tomto proudění a roční době ještě nereálná. Schválně by bylo dobré spočítat víkendové dny s nejvýše polojasnou oblohou od začátku roku. Asi bychom se divili a již by pak nikdo netvrdil, že o víkendu je vždycky "hnusně". No a bod k dobru tomu nepřidá neustálé omílání, jak bude babí léto a víkend a teploučko a já nevím co, aby se z toho všichni po, takže média to ještě přiživují. A je to totéž opakování jako tady kritizujete třeba u dawa.

272
# 09.10.2019, 22:03

Tak nejenom, že se mě pořádné srážky přes 20 mm vyhnuly, ale i maximální teploty přes +20 se mě opět týkat nebudou a neoperujte Vysočinou, naopak v české části nebo v JČechách bude plošně tepleji, já se budu muset spokojit s maximem +17, jako dobrý, ale mohlo to bejt lepší, navíc v PO+ÚT se čeká čerstvý JV vítr, no to snad ne, to bude výpar a bude jako kdyby nepršelo a srážky kromě pár kapek příští středu v nedohlednu, ach jo.

77
# 09.10.2019, 22:37

Yurri
Na ty srážky máš opravdu pech, schválně jsem se díval na radar a tvou oblast, srážky se doslova rozpadají, zvláštní. Aladin ti sliboval hory doly, a skutek utek'.
igor127
Zkus se vžít do role F4 a představit si, že má sousedy fakt idioty a s každým kouskem tepla a se slunečními paprsky vylézají ze svých nor a dělají mu že života peklo, pak se není čemu divit.

F4
Avatar
109
# 10.10.2019, 10:58

charlie
Myslím, že jsi to vystihl naprosto přesně. Já mám taky rád barevný podzim a barvy vyniknou víc za slunce než oblačné oblohy, ale nemusí k tomu být 20 a víc. Stačí do 15 a mít okolo sebe inteligentní lidi, což v ČR je spíše náhoda. A zase se to potáhne kdo ví jak dlouho. Slunce jsme si letos taky užili až až - my v Z půlce Čech. A škoda té dovolené, mělo to počasí být obráceně, teď krásně a teplo a na víkend oblačno až zataženo, do 12 a sem tam srážky.

272
# 13.10.2019, 10:45

Tak tenhle víkend nevyšel, včera celé dopoledne mlha a max. +14, raději jsem vypadnul do JČech, kde bylo v Dačicích luxusních +21, prostě Čechy tam je dobře, dnes opět mlhavo, neefektivní vlhkost (není to ani na kaluže) a +11, no hnus.

385
# 13.10.2019, 11:13

Yurri
Tak u nás takový jako časný květen (taky, bohužel, zase začaly kvést maliny), včera 21.3 max. plné slunce celý den. dneska. občas obláček, aktuálně 19 stupňů, očekávám ještě vyšší maximálku jak včera..:slunce:

272
# 13.10.2019, 11:31

palma
Včera u nás skoro nejnižší max. z republiky, jen +13,5. Dukovany měly ještě o stupeň méně. O slunci si dneska asi můžu nechat zdát, vůbec se to netrhá, asi pojedu zase do Čech, tohle nemá cenu. Aspoň ten výpar není tak hroznej, od půlky října to tady bývá často úplně ztracený, mlhy celé týdny, říjen si tuhle pamatuju cca. 40hod. slunečního svitu za celý měsíc.

385
# 13.10.2019, 12:09

Yurri
Jo, Moravský Londýn..i z mlhama, pro mne tohle počasí znamená pouze práci od rána do slunce západu, :cool:, mám na to ještě určitě část příštího týdne, plus doufám, že ještě sprchne, to by byl ideál..jinak tu káceji jak divý uschlý borovice, kupodivu valnou část na místě drtí takovou velkou mašinou co tahaji za traktorem, normálně to žere dobře 20 cm v průměru stromy a z druhý strany to frká tu drť do lesa, mulčování v praxi...místní brblaj, že když se to bez užitku šmelcuje, mohly jim to nechat na topení. Jsem zvědavej, jakej pozitivní účinek to v lese bude mít, třeba na sucho..

8
# 13.10.2019, 15:06

Tak máme krásný letní den s maximem zatím 25.3°C a stále stoupá:slunce::slunce:.

F4
Avatar
109
# 13.10.2019, 15:09

Yurri
Buďte rádi, že máte aspoň obvyklejší teploty. To, co je v Z polovině Čech nemá obdoby. Ještěže od zítřka už bude více nízké oblačnosti a začne se pomalu ochlazovat. Je to děs, že i v půlce října může být takovýhle vedro.

385
# 13.10.2019, 15:26

Honder
Tak teď jsme šull null na +23, parádní skoro letní den..;-)

32
# 13.10.2019, 16:21

Já se dneska snad i opálil, přes poledne to docela hřálo :slunce: Ale vážně, nevíte někdo o nějaké mapce ukazující dlouhodobou četnost výskytu nízké oblačnosti v ČR? Nikde jsem nic nenašel.

272
# 13.10.2019, 19:44

Dnešní maximum +13,7. Nejchladněji z celé republiky (kromě hor), odpoledne se to na chvíli protrhalo, po čem prd, toho je tady nejvíc (sucho, holé lány polí, kůrovec). Já bych to teplo uvítal, teď to ničemu nějak nevadí, v lednu nebo únoru by to bylo o dost horší, naštěstí mě to nějak moc nemrzí, o dovolené v září v Luhačovicích bylo 12 dní slunce za sebou, vitamín D z toho stejně žádný nezískáte.

96
# 13.10.2019, 20:45

Maximálka ani dnes za prosluněného počasí nepřekročila +20°C. Každopádně pocitově velmi teplo. Rosný bod v polovině října na +15°C je dost vysoko.
Deklinace slunce v tomto období už zajišťuje slušné solární zisky. Největším problémem je tedy chlazení domu, které by se za normálních okolností dalo řešit větráním.
Bohužel většina komínů v okolí už čadí i přes den. Tím navazuji na sousední vlákno o emisích a klimatu. Prioritou číslo jedna je zlikvidovat domy ekvivalentu energetických bomb.
Slunce mi rozhodně teď nevadí. Na změnu počasí se ale těším, protože přinese změnu směru větru. Ten z jižních směrů je v mém případě nedýchatelný.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.