Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Paleoklimatologie zkoumá teploty za tisíce let: rychlost současného oteplování je výjimečná

# 03.09.2019, 16:22

Paleoklimatologie je vědní obor zabývající se rekonstrukcí a interpretací klimatu v době před nástupem přístrojových pozorování. K tomu používá tzv. proxy dat. Jde o nepřímé indikátory, které umožňují rekonstruovat dřívější klima a určit přibližné vlastnosti klimatického sytému v minulosti.... Více >>

384
# 03.09.2019, 17:15

Docela jsem si početl, dobré na tříbení argumentů a protiargumentů ohledně současného stavu, oteplování, či skleníkového efektu.. pro ty, co o to mají zájem, vkládám odkaz, je tam takřka vše stačí dát do vyhledavače - › 3. kapitola_zmeny klimatu.pdf
Jo někdy fakt stačí skoro mávnutí motýlích křídel..

32
# 04.09.2019, 10:02

Díky In-počasí za takovéhle články, člověk občas zapomíná, že za tím je kus práce živého člověka, za jehož práci mu my - čtenáři vlastně ani přímo neplatíme.

42
# 06.09.2019, 12:24

Souhlas jedná se výborný článek. Jenom bych doplnil jednu informaci o které se příliš nemluví a přitom s tím přímo souvisí a je poměrně zajímavá. Podle těchto paleoklimatických výzkumů bylo zemské klima v posledních 10 000 let neobvykle stabilní. Slovo neobvykle sem zvýraznil schválně, protože se jedná v podstatě o jakousi anomálii. Klima se v geologickém vývoji země často výrazně měnilo, až na posledních 10 000 let, kdy byly změny nepříliš výrazné. Byla tedy jen otázka času, kdy po těch dlouhých 10 000 letech stabilního klimatu přijde výrazná změna a ta nyní přichází.

Do roku 2100 si myslím, že to s GO nebude až tak strašné, ale pokud se vzrůst teplot podobným tempem nezastaví ani ve 22. a 23. století, potom bych si už nedokázal představit život lidí zde na planetě. Byly by z toho ohromné socioekonomické problémy napříč světem a následné války, potom by přežily už jen mechy a kapradiny.

270
# 06.09.2019, 20:37

aura333
Bohužel jste bezbřehý optimista, klima se už evidentně nepodaří udržet na nárůstu o 2 st. oproti předprůmyslové éře, spíše směřujeme k nárůstu celkem o 3,4 až 4 st. do půlky století a pak o stupeň za dekádu. Vychýlení z rovnováhy bude mít dalekosáhlé následky, pro nás v ČR to bude znamenat jednoznačně nedostatek vody, větší riziko požárů a migrační vlnu ve vlnách jako nedávno v GER a s tím všechny související importované problémy, na které je potřeba se důkladně připravit.

Stabilní klima mohlo být klidně ještě pár tisíc let, ale viděl bych to pozitivně, výborná lekce od přírody, test odolnosti nejen svoji, ale i našeho národa nebo i třeba kritické infrastruktury, bez krize není síla, není odolnost, není připravenost, vždy je dobré znát nejslabší článek řetězu.

86
# 07.09.2019, 09:26

Pěkný a zajímavý článek. Ani jsem nevěděl, že je tolik možností, jak sestavit teplotní řadu.

384
# 07.09.2019, 13:46

Tak podle prognózy NASA má být okolo roku 2045 severní pól kompletně bez ledu, prý je třeba velmocensky prosazovat svoje zájmy, neb to bude dobré pro ekonomiku, prý i ropa, plyn... jo Gréta asi neuspěje..:!!:
https://ekonom.ihned.cz/c1-66635370-boj-o-sever-ve...

# 07.09.2019, 13:55

Vzestup teploty o 3-4 C do poloviny století oproti předindustriální éře podle mě nehrozí. Bohužel se dají ty 3-4 C očekávat do konce století a ve střední Evropě až 6 nebo 7 C, což je opravdu hodně. Pokud se ovšem velmoci raději přetahují o ropu a zemní plyn v tající Arktidě, tak to nespěje k ničemu dobrému. A opravdu my Evropané s tím neuděláme, i kdybychom zcela emise omezili. Někde jsem viděl, že Evropa produkuje jenom 15 % emisí CO2 v celkové světové produkci a postupně procenta klesají. Nejvíce emisí způsobují země třetího světa, USA a Čína. Největším problémem jsou lidé, kteří těmto změnám nevěří , a dokonce pokud je to prezident hlavního producenta emisí ve světě, tak je to velký problém pro celý svět.

270
# 07.09.2019, 15:17

Tomas1241980
Za 30 let bude ten nárůst určitě min. o 3,5st, tady u nás bez ochlazujícího vlivu oceánu či moře spíše ty 4st., pak opravdu do konce století tak kolem 8st., už letos byly skoro 40ky, je zřejmé, že bude roztočena teplotní spirála a u nás budou teploty klidně +42 až +47, na to se spolehněte, rekordy budou k +50, to je prostě realita, ke konci století i o dost více, Evropa těch svejch 15% emisí nakonec ořeže, ale bohužel to bude celkem jedno, určitě bych s tím takhle počítal. Pro mě zajímavější je třeba ten důsledek na snížení výživné hodnoty potravin, požáry nebo množství opylovacího hmyzu, s tím toho totiž moc nenadělám, i když si budu pěstovat sám kdeco, šlechtění tomu moc nezabrání.

42
# 07.09.2019, 15:29

Yurri
Já se v tom moc nevyznám, ale do konce století o 8 stupňů? To si snad děláte pr*** i ty 4 stupně do půlky století... to by bylo, jak ze sci-fi filmu typu armagedon. Zas tak rychlé to nebude...

Prej 47 a rekordy 50 stupňů... fakt přeháníte... zřejmě ste zapomněl na zadní vrátka. Když se klima otepluje, musí přirozeně dojít k nějaké stabilizaci... a obratu, jinak by bylo klima nefunkční, ale atmosféra už existuje asi 4mld let, takže se to vždy vyrovnává...

384
# 07.09.2019, 15:53

aura333
Jak jsem tu již psal, výkon slunce roste o 10% za miliardu let... takže chladněji už bylo... čili i toto, byť je tu lidstvo zlomek z té miliardy let, hovoří pro růst teplot, a z hlediska minulosti, ano, byla chladná období, leckdy se setkalo sluneční minimum s megavýbuchem sopky, tak se to pak umocnilo, ovšem teorie praví, že když roztají ledovce, sníží se vnější tlak na podloží a tím se sníží množství erupcí.. jo je to různě provázané, a je otázka nakolik tomu rozumíme, aby jsme si mohli dovolit předpovědět, jak bude v průběhu jednoho roku, natož pak za padesát, pět set, pět tisíc let.... jo kdyby takhle hooooodně sněžilo na severu, v Arktidě, a prudce by se rozšířila ledová pole, pak bych i uvěřil v ochlazení,.. zatím se to nekoná.

384
# 07.09.2019, 16:22

Petr12
V době ledové byl pokles teplot o cca 6-7 stupňů, čili se to akorát tak vyrovná.. a bude jako dneska..;-), ovšem s tou poznámkou, že jsem pesimista. a že to bude už bez nás, lidí...

270
# 07.09.2019, 16:37

aura333

Tohle je nejoptimističtější scénář s celoročním průměrem pro Prahu +1,8st., v červenci tzn. ale +6,7st.
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/z...

Dle zprávy Národního centra pro obnovu klimatu to bude reálnější celosvětově na nárůstu o 3st. včetně smyčky, v centru Evropy podle mě logicky o ten stupeň více, dokonce to může být i více než 4st., ve městech určitě, vždyť už teď má Praha za letošní léto nárůst o 2,9st. oproti normálnímu létu, co na tom furt někdo nechápe, data mluví jasně.
https://nedd.tiscali.cz/zmeny-klimatu-se-do-roku-2...

Tyhle modely ale neberou v potaz ničivou sílu současných požárů třeba v Africe či Amazonii, kde nám pralesy fungují nikoliv tedy hlavně jako plíce planety, ale hlavně jako klimatizační jednotky a oceány jako tepelné výměníky, kde když bude docházet k nárůstům požárovosti o 80% párkrát za dekádu, tak ten globální nárůst teploty v pohodě vyšplhá k 4,5st, ale to už je opravdu jedno, i nárůst o 3st. na kolaps bohatě stačí, veřím, že redukce emisí se podaří více či méně prosadit, na zvrácení bude ale příliš pozdě, teda vlastně už pozdě dávno je, ale nikdo vám to takhle otevřeně neřekne.

384
# 07.09.2019, 16:54

Yurri
Ta data, bohužel, mluví po celém světě, jak jsem už psal, mám známé daleko na severu Ruska, plus tam jezdí občas brácha, a když jim před několika lety začal roztávat permafrost, říkali si, že to zase zmrzne, jo, po třech letech se stalo to, že zmrzla cca půlmetrová horní vrstva, a následující rok, (minulý,) zase rozmrzla, plus to tenhle rok rozmrzlo do daleko větší hloubky (tamní rozdíl teplot do plusu byl prý v tomto létě někde okolo +12 ti! stupňů, ani jsem tomu nechtěl věřit..), a jak mi bylo řečeno, aby to promrzlo, bylo by zapotřebí asi tak deseti tvrdých zim za sebou, taková je tam kumulace tepla.. alespoň podle jejich vědců, těm celkem věřím, neb jsou tam doma.. čili souhlasím s vámi, že moc šancí na ochlazení není, maximálně nějaká mimořádná událost, současné sluneční minimum s tím moc nenadělá.:(

42
# 07.09.2019, 16:58

No ja si jen myslím, že lidi jsou jako červi a planeta existuje stovky milionů let, člověk existuje v porovnání se zemí zlomek sekundy. Ať se bude zvyšovat teplota jak chce, uškodí to hlavně lidem. Planetě to neuškodí, ta za svůj dlouhý vývoj zažila 1000x horší věci, než nárůst skleněníkových plynů a se vším si poradila a poradí si i s lidma. Když bude chtít, smete nás jako prach ze stolu. Tohle je fakt a nikdo to nevyvrátí. Ale mnohem větší pravděpodobnost je, že člověk zničí sám sebe a planeta se bude jen dívat...

384
# 07.09.2019, 17:08

aura333
Pořád je možnost, že skupina lidí přežije a pak zažije další rozvoj, a pokud tuto šanci dostane, věřím, že se pak bude chovat jinak, takže, ač pesimista, dovolím si býti i optimista, jinak ovšem s vámi souhlasím.

270
# 07.09.2019, 17:08

palma
Je mi to jasný, když vezmete ten nárůst globálního průměru o 1,8 = nárůst v létě o 6,7, tak co teprve udělá nárůst dvojnásobný, letní průměr bude klidně když budu optimista o 10st. nahoře, a to je pořád jenom průměr, takže pak v reálu v extrému půjdou rekordy v pohodě nad +50 ve stínu, ta Pařížská dohoda ne nadarmo má zlom v 1,5st., nikoliv ve 2st., to už se totiž vezeme nezadržitelně, půlka národa tomu ale nerozumí a druhá odmítá uvěřit.

Ano ta Arktida nám ukazuje jaké zvraty klima při vychýlení z rovnováhy umí, v pohodě nárůst průměru o 10-12st., až to bude v druhé polovině století tady, tak lidi budou zase překvapení, je to největší výzva pro lidstvo v tomto století, opravdu je třeba mobilizace jako za 2. sv. války, spíše bych řekl ještě mnohem větší.

42
# 07.09.2019, 17:23

Ještě musím něco napsat, co tu nepadlo. Rapidní tání ledovců v arktidě mění slanost severní části atlantiku a hrozí narušit nebo úplně zastavit Golfský proud. Pokud by k tomu došlo, celá Evropa by se extrémně ochladila. Že k tomu dojde se shoduje řada vědců, někteří tvrdí, že to může být už za pár desítek let. V tomto případě by se mohlo jednat o "zadní vrátka" a celý proces globálního oteplování by se mohl obrátit naruby a důsledky by byly bůhvíjaké.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.