Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Severní Bahamy pustoší hurikán Dorian, vítr dosahuje téměř 300 km/h

# 02.09.2019, 10:11

Extrémně silný hurikán Dorian včera v plné síle zasáhl severní Bahamy (jako první ostrovy Abaco). Některé ostrovy zcela zpustošil. Menší ostrovy se dokonce ocitli téměř zcela pod vodou. Hladina oceánu se totiž během hurikánu zvedla až o 6 metrů.... Více >>

# 02.09.2019, 14:18

Naprostý průšvih, 295 km/h si nikdo nedokáže představit, než se z tohohle Bahamy vzpamatují, bude to trvat určitě velmi dlouho. Ani hurikán Labor Day z r 1935 nebyl takhle silný. Jméno Dorian se stoprocentně vyškrtne a držím palce Bahamám i Floridě.

36
# 02.09.2019, 14:29

Zrovna nedavno jsem resil s kamosem, ze je letosni hurikanova sezona nejaka uboha...Za 3 mesice jejiho trvani a jen 1 hurikan 1.kategorie. Asi jsem to zakrik, protoze Dorian je se svymi 295km/h peknej masakr a zaradi se mezi nejsilnejsi boure na planete v historii pozorovani! Silnejsi byly snad jen hurikany Patricia (Pacific, 2015, 345km/h) a Allen (Atlantic, 1980, 305km/h), ani jeden z nich ale nezasahl pevninu plnou silou, Dorian ano...
Chudaci ti lidi na Bahamach...:(

F4
Avatar
109
# 02.09.2019, 19:09

Podle posledního výstupu GFS to vypadá, že se na přelomu tohoto a příštího týdne zapojí do NA cirkulace a jako TN dorazí do Evropy a zcela zanikne ve čtvrtek 12.9. nad Dánskem.

# 02.09.2019, 20:05

Pro Tomamir: Ano, jak jste říkal, jediný hur. Barry, a to měl sílu hurikánu jen 6 hodin. Až doteď mi to trošku připomínalo sezonu 2013, sice bude letos asi míň bouří než v předchozích 3 silně nadprůměrných sezonách, ale myslím si, že se do konce října zformují ještě tak alespoň 2 majoritní hurikány... Jak jsem psal (a i ostatní), myslím že dlouho nebude katatrofičtější cyklóna, a až se sečtou škody a oběti tak si myslím, že se nám všem protočí panenky...

48
# 02.09.2019, 20:14

Podle poslednich vypoctu oko hurikanu zustane nad oceanem a cele se to stoci na sever.

18
# 02.09.2019, 20:57

Johnny11
No ty nárazy větru kolem 300km/h jsou opravdu masakr, ale já si nedovedu ani představit ty extrémní srážky. 80mm/h je docela dost, to je přívalový déšť který u nás trvá obvykle pár minut, někdy i pár desítek minut, ale tam je to několik hodin v kuse... A modely počítají na Bahamách srážky třeba 600mm za den, někde nad oceánem i přes 1100mm za den.
F4
GFS počítá s tím počítá a zároveň by se pak měla i začít prohlubovat níže nad Severním mořem. Je to sice daleko, ale mohly by to ty pozůstatky hurikánu dát tady trochu do pohybu a kdyby se možná TN posunula blíž k nám, mohly by být pak i nějaké větší srážky. Ale zas při našem štěstí by se utvořila i TV nad jižní Evropou a nás by to opět akorát pěkně profouklo...

48
# 02.09.2019, 21:23

V tom souhlas , za cca 3dny ma jeste napadnout na bahamach cca 850mm srazek. To je opravdu darda.

# 02.09.2019, 21:38

Nárazy větru prý až přes 300 km/h a srážkové úhrny přes 600 mm na pevnině a 1000 mm nad mořem. To jsou neuvěřitelná čísla. Náš srážkový roční normál jim tam spadne za den.

# 03.09.2019, 15:56

Letos možná jen začla později. Myslím si ale, že silnější hurikán než Dorian už se nezformuje. Mimochodem, při jeho cestě na sever má prý ještě jako hurikán zasáhnout Kanadu.

# 04.09.2019, 12:46

Opravit to nepůjde, všechno se bude muset vystavět úplně od znova. Bahamy jsou bohatý stát, ale bez zahraniční pomoci se z toho nevzpamatují nikdy. Takový hurikán Floyd na desátou...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.