Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Příliv teplého vzduchu pokračuje

Diskuse o počasí Část Sibiře v plamenech, dle studií zažíváme nejčastější požáry za 10 tisíc let

# 03.08.2019, 10:21

Letošní rok přináší mimořádně teplé počasí do vysokých zeměpisných šířek severní polokoule. Arktické oblasti se už dlouhodobě oteplují zhruba dvojnásobnou rychlostí ve srovnání s ostatními oblastmi Země, a nejteplejší červen v dějinách měření, který jsme letos zažili, v kombinaci se suchem výrazně zvýšil nejen riziko vzniku, ale i počet lesních požárů, které vypukly na mnoha místech Sibiře, Kanady a Aljašky.... Více

119
# 15.08.2019, 20:35

Podle mě nejdůležitější článek ukazující naši blízkou realitu, zejména s ohledem na boj s oním slavných CO2, příroda nám ukazuje, jak vypadá její způsob řešení dopadů klim. změny. A tady se lidi hádaj o desetinky stupně a o milimetr srážek, jak typické pro telata (arogance naprosto na místě).

Na sibiři v létě rostou průměrné teploty až o 8 stupňů, ne maximální, ale průměrné a když vezmete, že třeba za 1. srpna odtálo v Grónsku 12,5 miliard tun ledu, tak máte obrázek přírodních procesů v chodu, snaha o nějaké nulové uhlíkové stopy našich produktů je už dávno naprosto marná, ale nikdo vám to takhle nemůže říci, politici už vůbec ne, je to jak s tím odpadem, třídění v ČR hezké, ale v podstatě zbytečné, je to bohužel tak, bez koordinace na celosvětové úrovni nemáte sebemenší šanci změnu ani přibrzdit, právě třeba kvůli nyní začínajícím měsíce trvajícím požárům rašelinišť, kde se uchovával CO2 po tisíce let, to jen jako příklad jevů, o jejichž souvislostech víme, až nastanou, což je teda dost pozdě.

Přesně takhle to dopadne i v ČR, i kdybychom konečně pochopili nutnost krajinu zalesnit, zatravnit, zakeřit, zaremízkovat, budete muset najít nejen zdroje pro pravidelnou zálivku, ale hlavně pro efektivní a rychlé hašení, příkladem je ona slavná Etiopie s 350 mil. stromy za den, tak a co když nám při suchu zahoří? Pochybuju že byly zaroveň postaveny desítky hasičských stanic, aby z toho všeho nezbylo jen spáleniště a nezačínalo se třeba za 10 let nanovo, i kdyby to u nás vyšlo, dřeviny nemají šanci přežít klimatickou změnu o 1 stupeň za dekádu, možná za sto let by to zvládly, to asi jo, ale za dekádu? A ta změna je sicher, hm, nějaké řešení, prosím sypejte, děkuju.

39
# 15.08.2019, 20:54

Yurri
Veškeré finance, které jdou na zbrojení ,narvat do štítu, který by částečně odrážel sluneční záření.

119
# 16.08.2019, 00:05

charlie
to už mě napadlo dávno, zatím máme sotva na sondu, která nám od slunce pošle data, takže hodně daleko od realizace, clona musí být zničitelná, protože chyba by mohla znamenat taky trvalý stín nad částí planety = bohužel scifi.

Realitou je zatím tohle:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/v-tajici-...
Perfektní pro dobrý pocit pro nadšené třídiče odpadu.

Promiň Charlie, ale něco jiného by nebylo nebo někdo s něčím, co by mě překvapilo?

ota
Avatar
900
# 16.08.2019, 01:15

Yurri
Četl jsem o rozprašování síry nebo hliníkového prášku do vzduchu. Otázka je, jak velké množství by bylo potřeba, ale údajně už to je dnes v našich silách. Ovšem má to spoustu rizik, zejména by asi problémem byly srážky, které by to brutálním způsobem ovlivnilo.
Doufejme, že nikdy nic takového nebude třeba využít, ale když vidím současný vývoj, obávám se, že bez radikálních a riskantních způsobů se prostě neobejdeme.

18
# 16.08.2019, 01:54

Yurri
Přestaneme jíst všichni maso, pít pivo, smrdět po syrečkách, jezdit autem, lítat, používat plasty, koukat na hokej a připomínat si Václava Klause a místo toho začneme jezdit na koloběžce, bydlet v centru Prahy v podnájmu s kámoši, srkat kávu, nosit hipsterský brejle a trendy retro montérky, číst Havla a jíst beyond burger.

119
# 19.08.2019, 15:41

Moc hezký návrhy, ale pivo je jedním z nejzdravějších nápojů(nealko), doprava tvoří podíl na emisích jednotky procent, takže nějaké elektropokusy nic neřeší, maximálně jsou to hezké drahé legrácky pro pozéry, znečištění plasty jsou spíše věcí motivace výrobců a už je pozdě, no a maso bych už třeba tady v ČR neřešil vůbec, pač jsme závislí na dovozu a chov skotu je tady naprosto minimální a měl by se naopak podporovat kvůli organice v půdě, něco smysluplného by nebylo?

119
# 19.08.2019, 15:54

ota
Ovlivňování srážek je možné jen lokálně za velmi příhodných podmínek a vždy bude spíše ve stylu pokus-omyl, radši bych fakt řešil přechod na ekol. zemědělství, které má potenciál vstřebat až 40% celosvětové produkce CO2, chemickému průmyslu by se to ale setsakra nelíbilo.

4
# 19.08.2019, 16:35

Těžko s tím budeme něco dělat, lidstvo totiž není schopné aktuálně snížit emise CO2, spíše naopak tyto emise nadále stoupají, viz: https://magazin.gnosis.cz/koncentrace-sklenikovych... jsou tam zajímavé grafy na dost zajímavých témat, napřiklad zalednění arktidy, které letos jeden na rekordní minima. Ono když si vezmete, že CO2 zadržené hluboko v Zemi, které bylo mimo atmosféru miliony let se teď vypustí zpět během cca 500 let ať už v podobě ropy nebo uhlí je prostě mazec. Aktuální objem těžby je 110 000 000 barelů ropy denně. Takže asi cca 18 miliard litrů denně a u uhlí to číslo ani neznám. Navíc poptávka roste každý rok průměrně okolo milionu barelů. Takto rychlé změně, která bude brzy ještě výraznější se nemá šanci moc rostlin a živočichů přizpůsobit a prostě zmizí.

119
# 21.08.2019, 20:52

Bohužel už to zdaleka není jen Sibiř, ale i Amazonie je v plamenech:
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/p...

Jinak k tomu ovlivňování srážek, samozřejmě to za ideálních podmínek lze udělat, už jen pár set hektarů lesa způsobí změnu tlakových poměrů mezi teplými korunami a chladnějším spodkem, které na principu biotické pumpy způsobí nasávání horizontálních srážek, které nám třeba tady na holinách pod Vysočinou a zároveň za hradbou hraničních hor evidentně začínají chybět, díky narušenému malému vodnímu cyklu. Bylo by potřeba vybudovat tyto koridory lesů přes celou republiku, co možná nejrovnoměrněji, aby po těchto lajnách mohly putovat bouřky bez toho, aby se vypařily a zdechly, jak si tady všichni stěžují. Zní to utopicky, ale neviděl bych to tak nerealisticky, ale opravdu je zde potřeba trochu zapojit mozek, příroda v našem mírném pásu potřebuje jen trochu pomoci, ale naprosto přesně a v synergii mnoha různých oborů, a v tom je zakopaný pes.

Ten kůrovec je naopak perfektní příležitost ukázat světu, jak se má hospodařit s vodou na střeše Evropy, které nic jiného nezbývá, než nasát vodu z atmosféry pomocí nové struktury lesa a krajiny, jinak budeme muset vodu fakt dovážet, což je megaprůser.

39
# 21.08.2019, 23:09

Yurri
Nápad by tedy byl, lidé pro realizaci jistě také, věřím, že ano. Zbývá jediné, která politická strana, či strany v ČR by byly ochotny tyto projekty podpořit?

119
# 22.08.2019, 00:00

charlie
Vědci u Lán testují tzv. Chytrou krajinu, která obsahuje 3 projekty řešící budoucí zemědělskou, městskou a lesní krajinu, snad budou výše uvedené brát v úvahu, zabývá se tím i česká firma Consilia Futura, která měla o biotické pumpě konferenci a chce ozelenit třeba údolí Aravy v Izraeli a oblasti v Emirátech a já nevím kde ještě, takže znalosti jsou.

Dělám si projekt svůj na pár m2, který si vědci na ploše nemohou dovolit, protože už mě stál pěknejch pár tisíc na m2 :)

113
# 22.08.2019, 08:48

Yurri
Před časem jsem psal, že z minula mám známého v Rusku, plus tam jezdí brácha ohledně obchodů s ropou, obecně se pohybuje na severu, docela velký problém je tam prašnost a spad popílků, usazuje se to na sněhu a zbytku ledovců a asi to pude díky větru až někam do arktických oblastí, nicméně jsem se dozvěděl, že se ten sajrajt usadí na sněhu, a když na to svítí slunce, dokáže se to během jediného týdne "propadnout" do ledu až o půl metr, čili, odtaje půl metru, a navíc, jak je to lehoučké a mazlavé, nepropadne se to jako zahřátý kámen, alébrž to zůstává na povrchu a naopak se to koncentruje, záchranou, dočasnou je, když nově nasněží... čili, další příčina tání a oteplování je po ruce, a pište si, že tam se to neřeší..a když tam navíc teď hoří ve velkém, mám ten dojem, že se to tenhle rok umocní, plus, včerejší zpráva, podobně a viditelně z vesmíru, hoří i v Amazonii. Nevidím to hezky..

119
# 22.08.2019, 11:03

palma
Ja to říkám pořád, ta neschopnost oddělit to nejdůležitější od pitomostí může být osudná nejen pro ČR, ale celé lidstvo. Zajistit u nás vodní blahobyt i v době klim. změny je nejdůležitější program napříč politiky, ostatní sektory jsou oproti tomu úplně marginální, opravdu můžete odepisovat mraky % HDP, čekat stěhování i v rámci ČR, vůbec není potřeba čekat 30 let na kolaps důchodového systému, o kterém ví každý ekonom už taky hafo let.
Osobně bych nařídil sankce a celosvětová cla na všechno zboží na jakoukoliv zemi, která likviduje pralesy či je nechrání dostatečně, týká se to i tajgy v Rusku. To by jste koukali na ten rychlý obrat, jen ta domluva skřípe, ale podivejte se na Trumpa, ten ukazuje, že to opravdu jde, jenom chtít (v jeho případě ale negativně)

Shrnutí co způsobí GO je tady:
https://veda.instory.cz/806-globalni-oteplovani-mu...

Náznak řešení z minulosti:
https://veda.instory.cz/814-zemedelstvi-v-posledni...