Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V Čechách výrazné ochlazení, na Moravě a ve Slezsku ještě i tropy

Diskuse o počasí Část Sibiře v plamenech, dle studií zažíváme nejčastější požáry za 10 tisíc let

# 03.08.2019, 10:21

Letošní rok přináší mimořádně teplé počasí do vysokých zeměpisných šířek severní polokoule. Arktické oblasti se už dlouhodobě oteplují zhruba dvojnásobnou rychlostí ve srovnání s ostatními oblastmi Země, a nejteplejší červen v dějinách měření, který jsme letos zažili, v kombinaci se suchem výrazně zvýšil nejen riziko vzniku, ale i počet lesních požárů, které vypukly na mnoha místech Sibiře, Kanady a Aljašky.... Více

69
# 15.08.2019, 20:35

Podle mě nejdůležitější článek ukazující naši blízkou realitu, zejména s ohledem na boj s oním slavných CO2, příroda nám ukazuje, jak vypadá její způsob řešení dopadů klim. změny. A tady se lidi hádaj o desetinky stupně a o milimetr srážek, jak typické pro telata (arogance naprosto na místě).

Na sibiři v létě rostou průměrné teploty až o 8 stupňů, ne maximální, ale průměrné a když vezmete, že třeba za 1. srpna odtálo v Grónsku 12,5 miliard tun ledu, tak máte obrázek přírodních procesů v chodu, snaha o nějaké nulové uhlíkové stopy našich produktů je už dávno naprosto marná, ale nikdo vám to takhle nemůže říci, politici už vůbec ne, je to jak s tím odpadem, třídění v ČR hezké, ale v podstatě zbytečné, je to bohužel tak, bez koordinace na celosvětové úrovni nemáte sebemenší šanci změnu ani přibrzdit, právě třeba kvůli nyní začínajícím měsíce trvajícím požárům rašelinišť, kde se uchovával CO2 po tisíce let, to jen jako příklad jevů, o jejichž souvislostech víme, až nastanou, což je teda dost pozdě.

Přesně takhle to dopadne i v ČR, i kdybychom konečně pochopili nutnost krajinu zalesnit, zatravnit, zakeřit, zaremízkovat, budete muset najít nejen zdroje pro pravidelnou zálivku, ale hlavně pro efektivní a rychlé hašení, příkladem je ona slavná Etiopie s 350 mil. stromy za den, tak a co když nám při suchu zahoří? Pochybuju že byly zaroveň postaveny desítky hasičských stanic, aby z toho všeho nezbylo jen spáleniště a nezačínalo se třeba za 10 let nanovo, i kdyby to u nás vyšlo, dřeviny nemají šanci přežít klimatickou změnu o 1 stupeň za dekádu, možná za sto let by to zvládly, to asi jo, ale za dekádu? A ta změna je sicher, hm, nějaké řešení, prosím sypejte, děkuju.

22
# 15.08.2019, 20:54

Yurri
Veškeré finance, které jdou na zbrojení ,narvat do štítu, který by částečně odrážel sluneční záření.

69
# 16.08.2019, 00:05

charlie
to už mě napadlo dávno, zatím máme sotva na sondu, která nám od slunce pošle data, takže hodně daleko od realizace, clona musí být zničitelná, protože chyba by mohla znamenat taky trvalý stín nad částí planety = bohužel scifi.

Realitou je zatím tohle:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/v-tajici-...
Perfektní pro dobrý pocit pro nadšené třídiče odpadu.

Promiň Charlie, ale něco jiného by nebylo nebo někdo s něčím, co by mě překvapilo?

ota
Avatar
757
# 16.08.2019, 01:15

Yurri
Četl jsem o rozprašování síry nebo hliníkového prášku do vzduchu. Otázka je, jak velké množství by bylo potřeba, ale údajně už to je dnes v našich silách. Ovšem má to spoustu rizik, zejména by asi problémem byly srážky, které by to brutálním způsobem ovlivnilo.
Doufejme, že nikdy nic takového nebude třeba využít, ale když vidím současný vývoj, obávám se, že bez radikálních a riskantních způsobů se prostě neobejdeme.

# 16.08.2019, 01:54

Yurri
Přestaneme jíst všichni maso, pít pivo, smrdět po syrečkách, jezdit autem, lítat, používat plasty, koukat na hokej a připomínat si Václava Klause a místo toho začneme jezdit na koloběžce, bydlet v centru Prahy v podnájmu s kámoši, srkat kávu, nosit hipsterský brejle a trendy retro montérky, číst Havla a jíst beyond burger.