Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Čekají nás letní až tropické teploty

80
# 02.06.2019, 09:37

igor127

Do 30 se to opravdu dá, jenže ono už do 30 nebude - od pondělí bude 33, ve středu zřejmě i více. Snad vyjde to ochlazení ve druhé polovině týdne. Jinak východní Morava zase výrazně chladnější, i o 5-8 stupňů dle aladina a to tam bude slunce, bez bouřky, zkrátka stejné podmínky. Přijde mi, že to tak nebývalo, ale poslední roky je to v létě jedno z nejchladnějších míst v ČR.

142
# 02.06.2019, 09:44

charlie
Já bych řekl, že se vychladíte dost. Ono ty baráky nejsou ještě tak rozžhavené, jako když je týden v kuse nad 30,resp. 35+ a ani v noci není ten vzduch tak horký ještě i když je mezi 15-18 stupni.

142
# 02.06.2019, 09:50

Ondra83
No podle mě nad těch 30 a víc bude maximálně ve středu a maximálně v typických místech s "vhodně" umístěnou stanicí - jako je například Řež, nebo Dobřichovice, jinde se to myslím tak nerozpálí i když aladin kreslí nevím co (loni taky kreslil skoro 38 a v ten den se to sotva vyškrábalo k 35). Navíc ke konci týdne se má ochladit a pak tam žádný model nenaznačuje již delší dobu hodně zesilující proudění teplého vzduchu na peklo (ufff). Úplný východ Moravy a Slezsko je hodně často chladnější, je deštivější - to je prostě jiná liga, ale co už, přejme jim to, ne? :) aspoň bude místo, kam vyrazit se osvěžit a nemusí se u toho člověk drápat do hor.

80
# 02.06.2019, 09:55

igor127

Podle dawe je ta oblast skoro nejteplejší místo na světě :D Včera bylo v Praze 27-29 dle místa, dneska bude jen otázka, kde všude bude 30 a o 33+ ze začátku příštího týdne nepochybuji. Jinak to zase nejsou "vhodně" umístěné stanice, ale prostě realita. Ano, někde jsou specifické podmínky a o pár kilometrů dál bude o několik stupňů chladněji, ale v daném místě to tak prostě je (např. rozpálené skály okolo nebo městský tepelný ostrov).

Samozřejmě, že pokud je to na 3-4 dny a pak se ochladí, je to snesitelné. Hlavně ať to není 3-4 týdny v kuse jako loni s tropickými nocemi 23-25, to je pak jen přežívání :zz:

96
# 02.06.2019, 09:59

igor127
" Takže jak tam není suchý vzduch, výhled teplot nad 30, reps. nad 35. tak se dá ještě fungovat."

Je to samozřejmě opačně::

https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/pocitova-te...

Když jsem se kdysi optal kolegy z Mexika na počasí u nich když u nás dorazily teploty na +33 až +35°C. Odpověděl že +38 až +42. S úsměvem dodal. But super dry.

80
# 02.06.2019, 10:02

ROFA
igor127 zřejmě ještě nebyl na dovolené, kde je vlhko :D Zažil jsem to a musím říct, že 30 stupňů s opravdu vysokou vlhkostí je MNOHEM horší, než vyprahlé ulice se 40+ v Las Vegas.

385
# 02.06.2019, 10:34

Ondra83
Když mi bylo 13 let, dostal jsem se shodou náhod do Surinamu, dodnes si to pamatuju, pálící slunce, 35 stupňů, najednou mrak průtrž, během deseti minut šla z ulice pára, mrak pryč, a nastálé opětovné 35 stupňů vedro mělo efekt, že jsme se cítily jak vařený vejce v páře, okamžitě do restaurace, kde jsem ihned pochopil, co je to klimatizace a za dalších 15 minut jsem měl rýmu...Opravdu, kombinace vlhka a tepla je to nejhorší, tělo se nemá jak chladit, pot se neodpařuje...

F4
Avatar
109
# 02.06.2019, 10:52

Ondra83
Je to tak, nejvíce teď trpí suchem a vedrem Z a SZ. Ani ta JM nebude mít nejvyšší teploty. To je vymoženost od r. 2015. Už by se to mohlo posunout někam jinam. Pravdou ale je, že Aladin vždycky teploty přestřelí a dalšími výstupy je snižuje. Teď se ale stal opak a pořád to zvyšuje.

142
# 02.06.2019, 11:17

ROFA Ondra83
Jooo, ja to napsal naopak, ale samozřejmě jsem to myslel tak, jako je na přiloženém odkazu...To bych tu několikrát nepsal o tom, jak se "těším" na dusno, které se sem žene :D

142
# 02.06.2019, 11:22

F4
JM pravidelně vyšší teploty nemá (i když jsou dny, kdy se to krásně střídá), to je fakt, protože centru Prahy, Řeži a Dobřichovicím se konkurovat nedá, i když jsou roky a ne tak dávno, kdy měla jak roční maximum, tak nejvyšší počet tropických dnů - stačí mi k tomu rozsah 5 let. Ale nelze popřít fakt, že průměrná roční teplota (u které vycházím z přehledu krajů a stanic na CHMI), počet letních dní, počet tropických dnů je jeden z největších z celé republiky. Ale nechává mě to klidným, tebe trumfneme :D

palma
Pak už zbývá malý 1-2 panáčky něčeho dobrého v odpoledních a večerních hodinách.

77
# 02.06.2019, 12:51

takže GFS zrušil ochlazení i na sobotu a naopak v teplotách ještě přitvrdil!Tohle fakt zase nebude mít konce...

# 02.06.2019, 13:04

dawe
No na to že jste říkal že tropy budou v ve třetí dekádě března jste se nějak opozdil:!!:
Jinak to ochlazení ještě není jisté v tom s vámi souhlasím

142
# 02.06.2019, 13:13

dawe
ochlazení tam pořád je. U tebe se ani teplo velké neočekává a model GFS tam v ničem nepřitvrdil, pokud ano - chci od tebe vidět konkrétní důkaz toho přitvrzení. Píšeš pořád jen nějaké své hypotézy nepodložené ničím...

385
# 02.06.2019, 13:17

Já mám spíš blbý pocit z těch teplot co panují a mají panovat na Sibiři a spol. trvá to tam už docela dlouho a má trvat, rozmrzne tam kde co a uvolní se do vzduchu taky kde co.:!!:

142
# 02.06.2019, 14:40

Máme tu první tropický den letošního roku, na stanici Plzeň-Bolovec, byl to ovšem jen okamžik, kdy došlo k nepatrnému překročení. Dobřichovice jsou kousek od dosažení také tropické 30.

12
# 02.06.2019, 14:52

Čím to je, že teď bývají dlouhá horká a suchá období?

27
# 02.06.2019, 15:04

Čelákovice 30,4°C na místní Davisce...

32
# 02.06.2019, 15:45

Rezna85
O tom se tady diskutuje už roky :D

F4
Avatar
109
# 02.06.2019, 15:52

igor127
Nejteplejšími oblastmi je okolí Prahy, Polabí a dle mě i JM. Rozhodně se nestávalo tak často, že SZ má nejvyšší teploty (vycházím z výstupu Aladina na krátký horizont, třeba to tak nebude). Logické to trochu je, když se otepluje ze Z a JZ směrů, ale v tom případě bych čekal, že nejtepleji bude někde u Plzně a na jihu Čech.

142
# 02.06.2019, 16:07

F4
Já taky psal jednou z nej, mrkni si ty průměry z CHMI (ono to že jsou někde maximální teploty ještě neznamená, že ta oblast je logicky i nejteplejší)... No, ale často je velmi teplo přece i v Plzni, dnes je toho důkazem, tropický den v Plzni. Jak říkám, Aladin často maluje horka, ale třeba loni maloval také +38 a pak to sotva vylezlo v Řeži na 35 a všude jinde 33-34. Uvidíme, každopádně zatím neočekávám nějaké extrémy. A v nížinách jsou prostě místa se specifickým mikrem, které to o ten stupínek dva vyšvihne, tak jako jsou typická mrazová místa. Já věřím, že kdyby na některý z míst JM byla meteostanice (např. podmínky jako Řež, Dobřichovice), že by to bylo "vyrovnané".

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.