Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Sněhu v Evropě dlouhodobě ubývá, hlavně v nížinách

# 10.01.2019, 16:26

Letošní zima je po delší době tedy bohatá na sníh, což ale nic nemění na tom, že z dlouhodobého hlediska sněhu ubývá. A to ne málo. Netýká se to jenom Česka, ale většiny Evropy, vyjma severních regionů a vysoko položených horských oblastí.... Více >>

32
# 11.01.2019, 00:38

Díky za článek, tohle snad umlčí všechny onanisty nad tím, jaká je zima povedená. Jistě srážky jsou, to bylo nutný, ale v nižších až středních polohách, alespoň v Čechách opravdu víc prší než sněží. I já, a to jsem poměrně mladej se svými 24 roky, pamatuju zimy, kdy i v Praze ležel několik týdnů ztvrdlej sníh a člověk se těšil až uvidí zase hlínu. Jsem opravdu moc zvědav jak to bude vypadat za pár desítek let :)

# 11.01.2019, 08:50

To spíš ukazuje na to, že zima je opravdu zima. Myslím si, že od 300-400 mnm si málokdo může stěžovat, že nemá sníh.I já jsem naprosto spokojen, tato zima se totiž již nyní ukazuje lepší než ta loňská. A to je teprve půlka ledna.

42
# 12.01.2019, 09:10

Mohu potvrdit úbytek sněhu v nížinách. Vše to začalo zimou 2013/2014 od té doby u nás v nadmořské výšce 250m.n.m. se max. výška sněhu zarazila vždy do 10cm. Ty nejhorší zimy měly max. 5, 6, 7cm více jak 10cm tu nebylo už 6 let. Přitom leden 2010, prosinec 2010 a únor 2013 bylo přes 30cm. Sem zvědav, kdy u nás napadne více jak 10cm. Myšlenka na jaro a bouřky mě taky napadla, zatím se většinou brodím v bahně :).

Ještě bych doplnil, tady v nížinách existuje jeden paradox. Když už přijdou větší mrazy, pak je skoro vždy sucho a nesněží. Známé tlakové níže od jihu, které kolem sebe namotaly mrazivý vzduch od SV už moc nechodí a když už, tak ten vzduch není mrazivý jako dřív. Přitom tohle byla vždy ta situace při které v nížinách nejvíce napadlo sněhu. S GO se mění i charakter proudění vzduchových mas, pozice TN, TV apod. např. loňská "celoroční" TV nad velkou části severní a střední Evropy.

293
# 12.01.2019, 11:24

Tato zima se nápadně podobá té z roku 2012. Tehdy bylo podobné proudění a na horách leželo velké množství sněhu. Ovšem v nížinách za celou zimu sníh skoro neviděli.

F4
Avatar
109
# 12.01.2019, 14:08

Tato zima je srážkově zatím velmi povedená téměř všude, nejvíce logicky na horách. Teplotně je ale velmi nepovedená kvůli absenci delšího mrazivého období v nížinách. Takže byť se srážková bilance vylepšuje, tak celkový dojem ze zimy je pro mě zatím dost negativní. Časté vpády teplého vzduchu, ochlazení trvající sotva jeden den, sněhová pokrývka maximálně jednotky cm, které další den roztají.

11
# 12.01.2019, 14:16

F4
Tak tak, v nížinách především v Čechách tato zima nestojí za nic, sotva napadne trochu sněhu, následující den je vždy obleva, zima naprosto o ničem.

# 12.01.2019, 15:22

No, ale když to vezmeme z té lepší stránky, tak pro doplnění vody hlouběji do půdního profilu je to celkem ideální. Na jaře se tato vláha bude vegetaci hodit.

384
# 12.01.2019, 15:29

kostohryz
Mohu jen potvrdit, na podzim jsem rýpl na zahradě, tam kde jsem nezavlažoval, uplné sucho až do cca 30 cm, teď jsem šel rýpnout... a vlhko ještě ve 20 cm.. v 30 je ještě stále sucho..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.