Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Zprvu déšť, později přeháňky, na horách i vydatnější sněžení, větrno

Diskuse o počasí Emise CO2 rostou, konferencím a cílům navzdory

# 09.12.2018, 09:25

Až do 14. prosince 2018 potrvá konference OSN o změnách klimatu v polských Katovicích. Hlavní cíl složitých jednání, kterých se účastní zástupci 190 zemí z celého světa, je jasný – přijetí pravidel, která povedou k plné realizaci cílů pařížské klimatické dohody.... Více >>

34
# 09.12.2018, 09:59

Pořád mám v hlavě dokument od Śtefana Vaľa - Odvodňovanie pevnín = klimatická zmena kde udává jako hlavní příčinu such, povodní atd. vysušování půdy, ať už utužováním a mělkou orbou na poli, výstavbou odvodňovacích systémů, vznikem lesních cest díky kterým odtejká voda z lesů a přerušováním vodních kapilár, jakožto průvodní jev narušených svahů. Zároveň nabízí jednoduchý řešení - přídavné kolečko pro hlubší orbu, narušování utužených lesních cest proti svahu po skončení jejich využití nebo vybudování kaskád na zarovnaných vodních tocích a odvodňovacích kanálech. Tvrdí, že tohle je příčina změn klimatu a ne CO2. Tak kdo má teda pravdu, jak to má člověk poznat?

# 09.12.2018, 10:07

Na EU vůbec nezáleží, ostatní budou špinit víc a víc a EU si bude třídit odpad, je to hezké, ale nemá a nebude to mít smysl.

# 09.12.2018, 10:07

Na.Guru
Pokud je srážek podprůměrné množství (některé měsíce i třeba 0), v zimě není žádný sníh, který by naplnil podzemní vody, tak zemědělci těžko pomůže sebelepší práce s půdou. Ta jen zmírní následky toho sucha.

Zároveň špatné hospodaření s půdou nijak nevyvrací rostoucí emise CO2 a jejich značný vliv na růst globální teploty. Zpochybňování skleníkového efektu je nesmysl.

# 09.12.2018, 10:38

Ono je to jedno s druhým. Každý střípek do té mozaiky opatření má smysl, ať už je velký, nebo malý i když nemusí mít vždy okamžitý efekt. Bohužel člověk je tvor sobecký, pohodlný a netrpělivý a tak se velmi často řídí heslem buď hned a všichni nebo radši vůbec nic.

87
# 09.12.2018, 12:18

South wind
Ono když se na tu problematiku podíváte v širších souvislostech tak ani Evropa na tom tak růžově ve snižování emisí není. Stačí se podívat na to, kde a jak se pro Evropu vyrábějí ony zmiňované panely pro fotovoltaické elektrárny.
Samozřejmě se vyrábějí právě v číně. A z jakých zdrojů. No rozhodně ne ekologických. Elektřina potřebná na jejich výrobu pochází převážně z neodsiřených hnědouhelných elektráren. A že jí není potřeba málo. Běžný dnes vyráběný panel bude muset vyrábět elektřinu přibližně 12 let než smaže uhlíkovou stopu vytvořenou při jeho výrobě. To nemluvím o dalších škodlivinách, které jsou vypuštěny do ovzduší.

Podobných příkladů lze uvést více.

Pro nás z toho plyne jednoduchá věc. Globální emise CO2 bez ohledu na výsledky konference v Katovicích ještě hodně dlouho porostou. Pokud nezáshne nějaká "vyšší moc" tak poroste i teplota.

325
# 14.12.2018, 22:33

ROFA

Rust teploty doklada velke mnozstvi grafu v nekolika mych tematech. Teplota neroste vsude na Zemi stejne. Pri rovniku je rust minimalni, v Arktide extremi. A prave ta tepla Arktida zpusobuje suche jaro-leto a chladnejsi zimu v Evrope (slaby jet-stream). A k tomu navic ten rust teploty a extreme teple zimy.

Vyssi moc ale muze byt i VEI8 a pak muzeme mit rok bez Tmax nad +20, v cervenci zasnezenou Prahu. Obecne spis ochlazeni je problem. Ale horsi jsou ty srazky.

Na situaci, jako v roce 1540, nebo naopak 536, v dnesni pokrocile dobe nemame zadny krizovy plan. Jen na povodne, coz je vice-mene hrozba mala.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.