Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Za rekordně teplé léto mohlo tryskové proudění

# 16.09.2018, 11:04

V letošním létě, a částečně už na jaře, se centrum Islandské tlakové níže nacházelo poněkud západněji až severozápadněji, spíš v oblasti Grónska, zatímco Azorská tlaková výše často zasahovala daleko k severovýchodu až nad Skandinávii.... Více >>

8
# 16.09.2018, 12:21

Snad se narovná, dá se do pohybu, a přinese tolik potřebnou změnu počasí, to únavné stereotypní, teplo, slunečno, TV a nedostatek srážek, zde v Čechách už musí skončit! Jinak předpokládám že podobná situace se zpomalením a rozvlněním tryskového proudění, byla příčinou velmi teplých let 1992,1994,2003 a 2015.

268
# 17.09.2018, 15:30

Jasný, že za to může jet stream, ale zeptám se takovou jednoduchou dětskou otázkou? Proč se změnil a co na to má největší vliv? Děkuji za stručnou odpověď.

8
# 17.09.2018, 16:18

Yurri
Oteplování Arktidy a rozpad polárního víru, a zde je příčinou globální změna klimatu, ke které přispívá nenasytná kapitalistická, konzumní civilizace.

268
# 17.09.2018, 16:33

Olga95
Tak klima se vždy měnilo a člověk tomu teď nemalou měrou přispívá, to je jasné, ale proč měl zrovna letos Jet stream takovou podobu, zatímco jiný rok způsobí u nás povodně, co tomu daný rok přispěje nejpodstatnější měrou? Ta zvýšená gl. teplota tomu dodá jen větší dynamiku, ale pro ČR je to vliv třeba jen pár procent, co je těch 50,30, rozumíte? Takovej mix pro každej rok, Aladin to asi počítá, ale tu váhu těm datům dává pouhá statistika?

8
# 17.09.2018, 16:49

Yurri
Bohužel si přikládáme pod kotel, za cenu zisků a užívání si života, zaplatíme v tomto století krutou daň, klima se vždy měnilo , byly teplé výkyvy I chladné období, změny probíhaly většinou v řádech desítek let. Například supertropické dny se vyskytovaly před rokem 1980 max 3x za dekádu, v současnosti se jich vyskytuje každý rok několik. V 2016 se polární vír rozpadl na dva celky, a predikce blokování a přílišného meandrování tryskového proudění pro severní hemisféru, není moc optimistická, bude docházet ke střídání extrémů,zkrátka v šíleném kapitalistickém světě bude šílené počasí. Toho průmyslu, techniky, aut, silnic, měst , a lidí už je tu zkrátka moc tahle planeta má zkrátka nějaké mantinely.

268
# 17.09.2018, 16:57

Olga95
Se vším souhlasím, mě šlo o to, vystopovat hlavní příčiny chování Jet streamu v daný rok ve vztahu k ČR, zpětně by to podle mě šlo zjistit, do budoucna v předpovědích těžko, třeba na tom nějakej klimatolog pracuje.

8
# 17.09.2018, 17:08

Yurri
Tohle se bude těžko předvídat. Ví se, že tryskové proudění vykazuje zpomalování a rozvlnění od 60.let min. stol. Příčinou zpomalování a meandrování tryskového proudění, je ztráta teplotního kontrastu, způsobeného oteplováním Arktidy, právě teplotní kontrast mezi Arktidou a středními šířkami je hnací silou, pro jet stream.Oteplování Arktidy je velice nebezpečné, a zde viníka známe. Horké vlny z let 1969,1983,1992,1994,2003,2015 už s tím dle mého úzce souvisí. Současné extrémy mohou být hodně lokální, pro Čechy to může znamenat absenci jara, prudké změny teplot, a období sucha či povodní, vlny veder I vpády arktického vzduchu, perioda se bude zkracovat, staré dobré počasí, se čtyřmi ročními dobami je asi už minulostí-škoda. Jediné co ještě můžeme učinit je změna myšlení, skončit s kapitalistickým uvažováním, kde v hlavní roli je zisk, a, krátkodobý efekt. Byla jsem dnes v lese, smrčina 340 m n.m. tam kde ještě před měsícem byly zdravé smrky, jsou napadení oslabení jedinci, z kterých se sype jehličí, a opadává kůra, a nejde jen o smrky, buky mají též dost. Zkáza 2018 postupuje příliš rychle, už to musí skončit. Je mi z toho úzko.

268
# 18.09.2018, 13:24

Olga95
Myšlení jen tak nezměníte, flexibilních a inteligentních lidí vstřebávajících novinky je malá menšina, zbytek brání své pozice za každou cenu.
K těm smrkům jsem už tady psal, ten hmyz jde klidně i na listnáče, však teď v médiích proběhlo, že 10% potravinové produkce půjde díky hmyzu do kytek, a tady ještě vyhláška umožní sázet většinově smrk, fakt si lidi sedí na vedení. To není o smrku, ale o přežití lesa vůbec.

8
# 18.09.2018, 13:51

Yurri

Těch smrků je mi líto, stinný krásný les, bohužel letošní zkázonosné počasí koná své. Co smrk, to tečka od spreje, takže ke skácení, když si uvědomím jaká holina tam vznikne, tak je mi úzko. Tady je už i na bucích vidět stres, předčasně shazují listí. To odlesnění je další velká katastrofa, než se to zalesní, než to vyroste, a tady většinou vysazují duby, borovici jen zřídka.

# 18.09.2018, 19:45

tohle tema je fakt trefa,muj nazor co se tyka zmeny klima,nebudu rozepisovat,souhlasim s tim co tu ctu.co se tyka lidstva vidim jediny rozdil,pred deseti lety bych i veril ze lide o tom nevedeli nebo se o to nezajimali,dneska o tom kazdy vi,kazdy o tom mluvi a kazdy na to s odpustenim se....

# 18.09.2018, 20:04

Olga95
Buky to brzy odnesou taky, je to poměrně citlivý vlhkomilný strom a navíc nesnáší náhlé uvolnění zápoje. Kostru lesa by měly tvořit hlavně duby, habry a borovice. Ostatní druhy by je měly v pestrém složení doplňovat jako příměs. Jinak se problémů nezbavíme.

8
# 18.09.2018, 20:45

kostohryz
Buky mám v lese ráda, smrky budou chybět, přeci jen jsou celoročně zelené, a poskytují tmavý stinný les. Mě zde překvapuje neochota vysazovat jedle, modříny a borovice. Všude v oplocenkách duby, nic proti dubům ale nějak mi dubový les prostě nesedí, v zasněženém lese jsou nejhezčí jehličnany.

268
# 19.09.2018, 20:30

Olga95
Společně se smrkem jako první odešly borovice, prej jsou citlivé na pokles spodních vod, ty bych nesázel, modřín je gut, možná javory, habry, osiky, ideální skladba je určitě vymyšlená, máme MENDELU a profesorské kapacity, ale nemá to pak kdo sázet, školkařské kapacity omezené, sází to blbě a do technikou zničené zerodované půdy nějaký děcka ze školy nebo ukrajinci, no hroznej amatérismus.

# 19.09.2018, 21:32

Yurri
U borovic je usychání způsobeno sypavkou, půdní sucho snáší dobře, má hluboký kořenový systém. Naopak modřín bych k příliš odolným dřevinám vůči suchu zrovna neřadil.

8
# 19.09.2018, 21:42

kostohryz
Ano modříny tu letos schnou, je to šílené, bezprecedentní lesní kalamita, bude tu odlesněna dost velká plocha, a navíc mají nějaké problémy se sadbou, ani nevím co tam chtějí sázet, do jedlí se jim nechce, borovice jen tu a tam, takže zase ty duby, no co se dá dělat, když tu máme turecké léto. No a ti Ukrajinci... Oni sázejí jako o život, nemají k lesu vztah, jsou jak nájemní žoldáci, jako ty firmy co vysoutěží tzv. komplexní zakázky. Musí to dělat místní lidi se vztahem k lesu a krajině, jinak to nemá smysl. Les je srdeční záležitost!

268
# 19.09.2018, 22:00

kostohryz
je to možné, nejsem lesák, jen popisuji co vidím a borovice odolná u nás rozhodně není. Podle mě stačí přejít na tohle:
http://ekolis...esni-skolkare

# 19.09.2018, 22:13

Yurri
Borovice lesní je odolná dostatečně, je to na rozdíl od modřínu náš původní druh. Co je nepůvodní je právě ta sypavka,která sem byla zavlečena s borovicí vejmutovkou ze severní Ameriky. Vůči té bohužel odolná není.

268
# 19.09.2018, 23:05

kostohryz
Situace u nás v okrese ještě na jaře:
http://www.ce...rsuje/1614395
Jasně se tam píše, jak lesy trpí suchem díky sousedství lánů polí, které jsou jedny z největších v republice, proto říkám, zatravnit, zaremízkovat, zaalejovat a praktikovat ono agrolesnictví, jinak se nepohnem a to na změnu klimatu nemusí vůbec stačit.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.