Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí V historii už jsme zažili tropické i ledové Velikonoce

# 27.03.2018, 08:57

Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, obecně tedy můžou připadnout na jakýkoliv den v intervalu od 22. března do 25. dubna. Jde tedy o svátky značně pohyblivé, navíc v části roku, pro kterou je charakteristický poměrně výrazný růst teplot na roční křivce průměrných teplot.... Více >>

32
# 27.03.2018, 17:50

Dík za info :) Jen technická, slovo nejideálnější je nesmysl, vždyť když je něco ideální tak už to znamená že je to "nejlepší možný či nejvíc vyhovující" a víc už to přece nejde.

# 27.03.2018, 18:05

Na.Guru
Chápu, ale je to spíše věc názoru, tady je to myšleno ve významu, že žádný z těch dnů nebude ideální, ale z výběru se bude nejvíce tomu ideálu blížit pátek, článek o tom třeba tady: http://wrapuc...ejidealnejsi/ (s úvodem se tedy neztotožňuji, jde tam o to vysvětlení).

32
# 27.03.2018, 20:11

In-počasí
Aha zajímavý, takhle jsem se na to slovo nikdy nekoukal, ale logiku i když docela těžko podchopitelnou to dává :)

# 28.03.2018, 18:25

In-počasí
Rozhodně to věc názoru není, to je jako kdybych napsal přýbjech a řekl, že jsem to napsal tak, jak to vidím a bylo to tedy dobře.
Ten článek je z mluvnického hlediska dost nepřesný a autor si to v tom vysvětlení představuje jak Hurvínek válku. Nejideálnější nemůže být nejblíže ideálu, jelikož už ideální je ten ideál. Ideální je superlativ a co se týče stupňování, vyšší stupeň už není, takže nic jako nejideálnější neexistuje, buď je něco ideální, nebo není.:(

86
# 28.03.2018, 18:33

lukashrn
Ten příklad přýbjech je absolutně mimo. Slovo nejideálnější používá 400 000 stránek na internetu. Za zcela zcestné považuji kritizovat někoho, že to tak píše. To opravdu nemůžeme na diskusi o počasí diskutovat o těch Velikonocích?

To bych mohl řešit, že ve Vaší větě Ideální je superlativ a co se týče stupňování, má být před a čárka, protože to není poměr slučovací.

# 28.03.2018, 20:58

Petr12
Neříkám, že chyby nedělám, zrovna co se týče interpunkce, tam to u mě není bůhví co, nicméně této stránky češtiny se předchozí diskuze netýkala, jen tak mimochodem. Stránky, na které odkazujete, jsou převážně diskuzní fóra, kde se vyskytují i mnohem větší perly. Nicméně podíval jsem se na ÚJP a tam tedy opravdu je možnost stupňování, ačkoli jsem už několikrát slyšel, že nejideálnější/nejoptimálnější ne. Tím už snad můžeme tuto debatu ukončit.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.