Diskuse o počasí Alpy hlásí nejvíce sněhu za 19 let, hrozí katastrofální laviny
Parádní článek, kdyby takové podmínky trvaly delší dobu a opakovaly se každý rok, tak by se Alpy brzy staly téměř neobyvatelnou zónou. Měl bych dotaz, v tom roce 1999 na konci února to byla opravdu max. naměřená výška? To tam neměli ještě více sněhu během března/dubna? U nás bývá průměrně nejvyšší výška sněhu na horách někdy v březnu, tak předpokládám, že v Alpách to mají podobně a nebo ještě o trochu posunuté na duben.
To by mohlo těm tajícím ledovcům dost pomoct ne?
Mimochodem u nás je vlhkost půdy v hloubce 10-50cm slabá (Dukovany 30-50% VVK) a nebo nízká (Kostelní Myslová 10-30% VVK), snad z toho sněhu něco bude, ale z těch 10cm u Dukovan to nebude žádný terno, tam je i na povrchu vlhkost pouze 50-70% VVK(využitelné vodní kapacity).
Děkuji za vysvětlení. S tím sluncem je to pravda. Ve velkých nadmořských výškách je vyšší UV index. Jinak vím, že v Norsku existuje 1 ledovec, který prokazatelně už snad posledních několik desítek let neustále přibývá a zvětšuje se. Je to jeden z mála ledovců nebo možná snad jediný v Evropě, který je v tomto opačném trendu. Většina jiných ledovců naopak taje. Takže globální oteplování nemusí nutně znamenat úbýtek ledovců, ale díky větším srážkám při teplejším proudění jejich nárůst ve vyšších pohořích. Moc o tom nevím, ani jak se ten ledovec jmenuje, bylo to v jednom dokumentu v TV.
V Alpách majú niekde aj okolo 3-4 metre snehu.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.