Diskuse o počasí Na jihu Čech spadl meteorit o váze až 1 kg
no jestli ten největší vážil 1kg při dopadu , tak může bejt klidně zavrtanej v pěkné hloubce,záleží na tvaru a do jaké půdy spadl.U těchto bolidů je velká šance na slušně vysoký obsah Fe ( pokud není kamenný) a tak hledači pokladů nástup Šance ne jeho nalezení je ale takřka nulová.Kdyby spadl na dům,silnici,už by byl nalezen.Trošku paseku by nadělal.No a když ho nějaký "hledač" najde,myslím že jej neodevzdá a bude klenotem v jeho sbírce "šutráků".Přiznám , že já bych si jej taky ponechal
Asi jeden z nejznámějších a nejjasnějších bolidů posledních let spadl v roce tuším 90 nebo 91 na Benešovsku.Byl nalezen někdy v roce 2010/11.Jeho osvit byl mnohonásobně vyšší jak měsíc za jasné noci a za úplňku.
In-počasí
při váze 1kg to bude jistě víc jak 10cm.Půda není zmrzlá.Opravdu záleží do jaké půdy se zavrtal,ale můj odhad je možná i 50cm ,10cm udělá kilové závačí pádem řekněme z 10 patra do rozmáčené půdy.Podle mě se po jeho stopách vydá hodně lidí.My tenkrát také jeli k Benešovu a byli jsme tam asi týden Šance takřka nulová ,ale ono vám to nedá.Možná se najde,ale je to jako hledat zrnko cukru v ohromné kupě písku.
lukaskicz
pro detektor kovu není 10cm žádný problém.Kdyby byla jistota,že je na ploše cca 500 x 500 metrů, je už venku.Bohužel i v dnešní době jsou ty výpočty dopadu nepřesné a navíc je nikdo nezveřejní.To co bylo na internetu označeno jako místa možného dopadu je blaf pro "hledače".Tak se to prostě dělá a někde o hodně km dál ho hledá x profíků k tomu určených.
logitech
Je to oficiální údaj od lidí, kteří se tomu věnují: http://www.as...bolidove-site - takže to rozhodně nesmysl není.
Při dopadu na měkčí povrch může být meteorit zabořen v zemi (pro 1 kg kus i více než 10 cm) a může být tedy přímo viditelná jen jamka.
logitech
10 m ani nahodou, na pevne pude sotva 10 cm. Z kosmu to prileta rychlosti desitky km/s (maximum mozne je 73 km/s), ale jiz vysoko v atmosfere se to dost zbrzdi. Takze dopadova rychlost kiloveho ulomku je rekneme 200 km/h (jako kamen z mrakodrapu).
I prez nepriznive pocasi je dopadova oblast velmi presne lokalizovana. A tam je zberacu kovu vic nez dost.
Pamatujeme pripad z JZ Ruska - Celjabinsk 15.3.2013. Jasnost dosahla -27 magnitudy 100 km daleko, primo pod dopadem vice nez 28 magnitudy, i videa ukazuji, ze byl jasnejsi nez Slunce. Kour byl dlouho viden a exploze dosahla sily 400-500 kT TNT. Bohuzel to odneslo dost lidi. Dale pak cca 10 let nazpet v Sudanu - okolo -20 magnitudy. Mesic v Uplnku ma jasnost -12.6, Slunce -26.72, Venuse az -4.7 a nejjasnejsi hvezda Sirius -1.5.
Zahadou zustava Tunguska z roku 1908.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.