Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jak poznat kvalitní a bezpečný led

# 21.01.2017, 14:27

Mrazivé dny po delší době umožnily vyrazit na zamrzlé rybníky, jezera a přehrady, ale i řeky. Na čem vlastně závisí rychlost mrznutí ledu a lze ji případně i spočítat? Samozřejmě ano, ale je nutné si uvědomit, že výpočet je spíše obecnější.... Více >>

642
# 22.01.2017, 21:42

:pozor:no nevím jestli při průměrné denní teplotě -4 vznikne za 2 dny led o tloušce 10cm.:pozor:Tady u nás, tomu tak není a považuju to za blbost , ale nehodlám se hádat.Kolem přehrady chodím x krát za den a takový nárůst ledu neznám ani při teplotách - 15.Jinak jako kluk pamatuju , že rybník na kterém jsme hráli hokej zamrzal takřka až na samé dno cca 150cm a při pnutí ledu to byla vždy rána jako z děla a trhlina po celé délce 1-2cm.

# 22.01.2017, 22:02

alka
V článku je uvedeno, že takový vztah platí jen pro přehrady, kde je proudění vody jen velmi malé.

642
# 22.01.2017, 22:19

Jsem 48 let u rybářů-Led chodíme 4x do roka na pár míst řezat pro přísun kyslíku rybám.Velmi dobře se znám s hrázným Jablonecké přehrady a tak se jej zeptám na rychlost nárůstu ledu u nás.Ten vede záznam o všem co se děje na Mšenském potoce (přehrada)Podle mě je na 10cm potřeba min. 5-7 dní slušných mrazů a to hladina naší přehrady je s přicházejícím mrazem již bez přítoku a takřka klidná.Je to vcelku velká plocha ,ale ani na zmiňovaném rybníce o rozměrech cca 50x50m za dva dny led nenaroste na 10cm.Vzorec na výpočet opravdu neznám , ale tak rychle síla ledu nenarůstá.V nějaké staré plechové vaně na zahrádce zcela jistě ano,ale to je nepomer a nelze srovnávat.Jinak letos asi není v okolí řeka čí říčka, kde by voda nezamrzla a dokonce i Jizera se nechá bezpečně přejít.Zítra zavolám hráznému a dám info.

# 22.01.2017, 22:26

alka
Děkuji, údaj ještě také prověříme.

642
# 22.01.2017, 22:34

bude se to lišit.Záleží na hloubce , na velikosti vodní plochy a na spodních proudech.Na obrázku je šířka označené zátoky 70m a hloubka okolo 3m. Ostatní voda má hloubku 6-10m.U koruny hráze je to tuším 12-13m

382
# 22.01.2017, 23:24

alka
Taky jsem se nad tím dost podivoval, jako 10 cm ledu za dva dny při průměrný teplotě -4°C je nesmysl. Takhle rychle to nejde, když začně slušně mrznout tak minimálně 5 ale spíš víc dní trvá než se utvoří slušnej led. Mluvím z vlastní zkušenosti, loni začlo mrznout krátce před koncem roku a na rybník jsem si troufnul až začátkem ledna a to je poměrně mělkej okolo 1,5 m.

642
# 23.01.2017, 08:50

tak jsem si 10 minutek popovídal s panem Chmelařem,hrázným na naší přehradě.Prý je vcelku jedno zda je průměrná teplota -5 nebo -8 Na naší přehradě zamrzá voda velmi rychle a led velmi rychle narůstá.Je to tím , že dno je tvořeno pískem a pod ním z velké části skála a velké balvany.Zde zmiňovaných 10cm tloušťky ledu dosáhneme u nás po 7-8 dnech mrazů,ale nesmí sněžit.Sněžení dobu nárustu ledu prodlužuje.Na dně naší přehrady se teplota vody i v těch nejsilněších zimách drží v rozmezí 6 - 8°C ( pro mě překvapení) V těch nejteplejších místech přezimuje většina ryb krom dravců.Těm chladnější voda nedělá problém.
Pak jsme se bavili všeobecně.Je to u každé vody jiné.Záleží na rozloze , hloubce a hlavně na dně.Bahnité dno zadržuje teplo a led se tvoří mnohem pomaleji.Vrstva opadaného listí prý hraje také velkou úlohu.Množství kyslíku má také podstatný vliv.Nezanedbatelný je prý i tlak vzduchu.Molekula vody na tlak reaguje jinak při hodnotě 1000hPa a jinak při hodnotě 1030hPa.No a jako poslední jsem dostal otázku : když nalijeme do kýblů studenou vodu a do druhého teplou.Jaká voda zamrzne dříve? Povídám no jistě ta studená.Ne , opak je pravdou.U teplé vody se rychleji nastartuje její zamrzání a právě ta zamrzne rychleji :) Pro mě nepochopitelné.Člověk se stále učí.hráznému věřím.Dělá své řemeslo cca 40 let.Prima den Vám všem

# 23.01.2017, 09:12

alka
To, že horká voda zmrzne rychleji, je pravda: Mpembův jev. V rybnících se ovšem tenhle paradox neprojeví, tam je teplota vody vždy poměrně nízká. V rybníce je tedy lepší, když už dříve mrzlo a teplota vody je na povrchu kolem bodu mrazu.

Výpočet uvedený v článku je jeden z mnoha. Záleží opravdu na spoustě faktorů. Jsou i jiné výpočty, které vrátí jiný výsledek a pracují s teplotou vody na povrchu, pod povrchem a teplotou vzduchu. Do článku jsem doplnil, že uvedený vzorec je zjednodušený.

642
# 23.01.2017, 10:10

Rozumím..Hodně vzorců a každá voda jiná.Ty dva dny potřebné na 10cm ledu, bude možná nějaký pokus v jistém prostředí.V přírodě je to ale jinak.

# 26.01.2017, 06:48

My mame na rece pres 30cm tlusty led...ale jasny..
ze je to tim..ze to tece pomalu...nejkrasnejsi pohledy jsou u splavu...takovy ty zmrzly vodopady...sekec mazec :)

271
# 27.01.2017, 20:18

Já odhaduju tak 1cm za 1den při -5st. klidný rybník,později samozřejmě pomaleji,u 10cm ledu tak o polovinu.Tady se bruslilo už o Vánocích,ale jaké bylo moje překvapení,když jsem se tam sám chtěl projít někdy před 14dny jak bylo slunečno,viditelné hluboké rýhy a rachot jako pr.-jsem se málem pos.,nechápu,asi vzduchové kapsy pod ledem,se tam pořád bruslí,ale nevím proč,chodím už radši do bazénu.

5
# 28.01.2017, 06:51

Ten rachot na rybníkách opravdu dělá vzduch, jak led "skáče" na polštáři, ale na sluníčku to může být jen "dilatace", jak led pracuje a roztahuje se a smršťuje teplem. Pokud je led dostatečně tlustý, tak se nic tak hrozného neděje, jako kluci jsme z toho měli srandu v Plzni na Boleváku (rybník řekněme vel. XXL, kdo nezná, v zimě na něm potkáte celou Plzeň) běžný jev, ten "hučí" prakticky nepřetržitě, stačí se zaposlouchat... Dlužno dodat, že jsme nikdy nebyli nějaký špekbuřti, takže led nás vždycky snadno a všude unesl...
Ale zajímalo by mě, čím to, že třeba Radbuza, která zamrzala dřív při silných mrazech zcela, nyní sice jakž takž zamrzla, i jsem na ní viděl vyšlapaný obrazec od nějakého šílence, co přes ní šel, ale že bych na ní měl chuť vlézt jako před 12-15 lety, kdy jsme z gymplu šli rovnou na řeku, to ani náhodou, u kachen u lávky je normálně nezamrzlý kus a jsou tam místa, kde led nemá snad ani 1cm.

271
# 28.01.2017, 19:56

Já špekoun fakt nejsem,ale přes 100kg mám,fakt blbej pocit když jsi na rybníku sám a najednou to řachá,to jsem tam chtěl meditovat.

642
# 29.01.2017, 08:15

Yurri
mám víc :) Jak má led nad 15cm nemusíš se bát.No a ty rány? Při těchto teplotách je to od pnouciho se ledu.Zvuk nepříjemnej , ale je to jen tím , že led se pne protože jeho síla narůstá.Včera nějaké hovado jezdilo v zátoce na čtyřkolce a led tam má okolo 30cm.

271
# 29.01.2017, 15:29

Alka: Jsi mě tady uklidnila,při současných maximech kolem -7st. se mi na brusle fakt moc nechce

642
# 29.01.2017, 17:29

Yurri
:) Uklidnil :)
No zima je , ale ono se v červnu při třicítce venku špatně bruslí :)
Jako děcka jsme hráli hokej od rána do večera a bylo nám jedno ,jestli je -10 nebo -20 :)

# 29.01.2017, 19:51

Videl jsem nekde tabulku...pro cloveka je led bezpecny nad 12cm...nad 25cm osobni automobil nad 35cm dodavku a nad 50cm nakladni automobil ..u nas na rece pod splavem by to uneslo i tank :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.