Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Léto je proměnlivé, teplotně však stále nadprůměrné

# 15.08.2016, 13:11

Pár posledních chladných dnů vyvolal v mnoha lidech pocit, že to letošní léto za moc nestojí. Často totiž srovnávají s loňským létem, které bylo teplotně mimořádně nadnormální, srážkově naopak výrazně podprůměrné. Je ale to letošní léto opravdu chladné?... Více >>

# 15.08.2016, 13:23

Ou, jestli to psal opravdu mistr Michal Žák, tak je mi ctí ho opravit :D

4. odstavec
"Čím je ale letošní léto opravdu odlišné, je jeho proměnlivost. Loni jsme zažívaly několik déletrvajících horkých vln, přičemž ta nejdelší v srpnu měla 14 dnů (od 3. do 16. 8. 2015)" a ještě potom "Maximálně 4 dny za sebou v řadě jsme zaznamenaly tropický den."

Pokud máme v ČR jen ženy, tak se omlouvám, ale já tu loni byl, takže místo zažívaly, bych tam radši viděl zažívali.

# 15.08.2016, 13:53

Ostrava
Děkujeme za upozornění, při korektuře jsme to přehlédli.

36
# 15.08.2016, 13:53

Nevim, co je podle Vašich statistik průměrné nebo obvyklé, ale červenec, kde nepadla jediná tropická teplota ani tropická noc a srpen, který je ještě horší, kdy je první polovina od 15ti do 24ti stupňů a zbytek srpna vypadá na to samý, takže za celé prázdniny nepadla tropická teplota ani tropická noc, přes noc je převážně 10 stupňů, celé léto 3dny slunečno a v zápětí 5dní hnusně, bouřky nás v srpnu taky neznají, pardón, TOHLE pro mě rozhodně normální léto není...A to nesrovnávám s minulým létem, protože to je naprosto nesrovnatelné...Spíš mi řekněte proč se ČR toto léto vyhýbají tlakové výše a milují nás tlakové níže, obě se nad námi střídají jak ponožky a že to po zbytek srpna vypadá podobně...proč se minulé léto držela nad střední Evropou TV klidně i 3 týdny a teď nevydrží ani 3dny a je tu TN...to mě zajímá...Vytrací se pro naše zeměpisné šířky typické střídání 4 ročních období, kdy v zimě byly 2m sněhu, v lednu -20 a v létě 30ky...Teď je na Vánoce 10 v srpnu 15, co to je?! Globální změna klimatu? Čekají nás trapná léta a trapné zimy? Zatím to tak (až na minulé léto) vypadá...

# 15.08.2016, 14:03

Tomamir
Stačí si projít statistiky z Liberce a uvidíte, že na tom letošní léto opravdu není špatně. V průměru se zde vyskytne ročně 5 tropických dnů, letos jsou zde zatím 3. Tropické noci jsou ve středních polohách u nás vzácné. V grafech jsou šedě vyznačeny i dlouhodobé průměry a spousta dnů v červenci je nad nimi. Proměnlivé léto je, ale teplotně nikde v ČR není podprůměrné (většinou je nadprůměrné, na některých místech průměrné). Samozřejmě musíte vyhodnocovat alespoň posledních 30 let (z kratšího období to vyhodnotit nejde).

36
# 15.08.2016, 14:06

In-počasí
Ano, ale 2/3 30tek v červnu o kterém jsem se nebavil...a srpen ještě neskončil a že to žádný zázrak není...spíš vidím "úsměvné" ty noční teploty hluboko pod šedou čarou...:D Nevím, statisticky vám to přijde jako fajne léto, ale co pocitově, kašlete na grafy, jak se léto líbí Vám jako človeku, ne jako meteorologovi...Léto je za námi, skoro žádné nebylo, kor na koupání a čeká nás jak jinak než opět trapná, tentokráte zima...hnus tohleto..:D Pardón za mé příspěvky, jsem hluboce znechucen co se s tím počasím děje...

86
# 15.08.2016, 14:16

S počasím se letos naštěstí nic neděje. Do Česka super-tropické dny nepatří a letošní léto je až na těch pár hodně chladných dnů v srpnu skvělé. Dnes máme slunce a příjemných 24 °C.

273
# 15.08.2016, 21:11

Myslím,že valné většině národa letošní léto vyhovuje,mě jen mrzí ty studené noci,tam bych nerad chodil pod 15st.(abych zůstal v kraťasech a tričku),přes den mě třeba dnešních 26st. ve Znojmě se stejně teplou vodou na plovárně naprosto vyhovuje,pokud se příští týden oteplí-jak to zatím vypadá,tak nebudu muset dokonce ani topit,ale za měsíc už je to tady na Vysočině definitivně v kelu.

54
# 15.08.2016, 21:42

Ted myslím, že už sucho do konce roku snad hrozit nebude i Ostravice má průtok pomalu jak někdy na jaře. A k letošnímu letu dodám to že je suprové k čemu 35°C a víc.

36
# 16.08.2016, 10:06

Yurri
To je krasny byt spokojeny s letem, pri kterem topite, protoze mrznete...:D Proc ne, kazdy ma jine predstavy o krasnem lete a tak to proste je...vetsina vas tu v diskusi ma radsi tento typ leta, ja mam rad spis teploty kolem 30, bourky a teple noci kdy muzu sedet v tricku a kratasech do pulnoci venku, minule leto bylo nejkrasnejsi leto, co jsem za 32 let zazil, ale chapu, ze to byl extrem a ze co clovek to nazor, kazdopadne mate pravdu, ze to pristi tyden vypada na otepleni a mozna ze se prazdniny rozlouci aspon nejakyma 30kama...treba kdyz je takove nic moc leto, bude jeho zaver a treba i zari teple...uvidime jak se bude situace nadale vyvijet...:cool:

# 16.08.2016, 17:49

By mě docela zajímalo jestli je u nás možné mít léto, které bude extrémně teplé jako to loňské a zároveň bude na srážky bohaté. Samozřejmě díky pořádnejm bouřkám. Žádný vytrvalý celodenní deště kdy je 10°C, ale pořádný MCS-ky :blesk::blesk:.

Jinak s letošním ,byť stále teplotně nadprůměrným létem, taky nejsem moc spokojen. Hlavně ze stran bouřek to je zase docela nuda. Ty červnový supercely se tady moc fotogeničností a ani projevy moc nepředvedly. Jediný 2 lepší bouřky byly veřerní elektricky aktivní MCS z 25.06 a pak taková odpolední multicela s pěknym arcusem na čele z 05.07. A to je tak zatím vše. A už se obávám, že se statistika moc nevylepší.

Podzim začíná klepat na dveře. Nejradši bych ty dveře ještě pořádně zabednil a poslal ho někam :D .

# 16.08.2016, 18:00

Nameless42
Popravdě si myslím že až tak teplé ani být nemůže,protože loni byla intenzita veder způsobena právě suchým vzduchem.Nižší teploty kolem 30-33 by pak mohli být ,ale jenom při specifické shodě náhod by také došlo k silným bouřkám s vedry ,a nevím jestli by to bylo zrovna příjemné léto.(velké dusno)Samozřejmě myšleno více dní ne 2 dny,ale třeba měsíc ,jako loni ty vedra.

36
# 17.08.2016, 13:13

Wow, tak ten přístí týden vypadá zatím fakt parádně...hlavně první stálá tlaková výše...tak snad aspoň vyvedený závěr prázdnin...:cool:

ota
Avatar
2144
# 17.08.2016, 13:49

Tomamir
No uvidíme co z toho bude, ta výše už vypadá hodně pravděpodobně, ale tropy ještě rozhodně nejsou jisté. Předpovědi se hodně liší a v některých situacích sem ten horký vzduch nepronikne, spíše sem proudí takový teplejší vzduch od severovýchodu, ale uvidíme.;-)

# 17.08.2016, 15:34

Moc nevěřím tom,, že nějaký den vystoupa teplota nad 30.Ale, že bude 25-28 slunečno to je víc než reálné a pro mě ideální ;-)

36
# 17.08.2016, 15:48

Biochemik
Ja nerikal ze vystoupa nad 30:D, ikdyz jih ma velkou sanci....u nas na severu asi sotva, ale hlavne at je teplo a slunecno a dyl jak 3dny...tech 25+ by stacilo, ale vyssim teplotam se nebranim...:D Srpen tu zatim prozivame mezi 15ti a 19ti stupni...a to je dost bida...:D +10 treba na tyden ci dele by mi hned udelalo radost...a verim ze nejen me:cool::D Presne tak...uvidime jak se to bude dale vyvijet..;-)

182
# 18.08.2016, 14:59

No sever je na tom katastrofálně .... Já byl týden na Česko-Lipsku a furt jen zima nebo chladno. Léto to vůbec nepřipomínalo ... odjedu domů a doma o dost lepší. A to tu máme vyhlášený studený Mariánky :D

36
# 18.08.2016, 15:26

Stranik
jojo, pak se mi nesmite divit, ze mi pak ulitnou nervy, kdyz ctu, jak je leto super a porad nadprumerne...mozna tak v Praze, J Cechach nebo na Morave...a to mame v Jablonci jeste cca o 2 min jak Ceska Lipa:D Prvni tyden srpna bylo 15, druhy 19, v noci kolem 8mi stupnu...sakra skvela prvni polovina srpna:D A to jsme tu minuly rok meli skoro porad pres den 30+ a pres noc 15+, bylo i nekolik dni 35+ den a 20+ noc, v noci ze 7. na 8.7.2015 jsem o pulnoci dokonce nameril neskutecnych 26 stupnu! A pak prisly jediny silny bourky 2015:D To jen tak pro porovnani dvou po sobe jdoucich lét...:D Ty teploty jsou na polovine! lonskyho leta, neskutecny...:D Ja uz jen vyhlizim jak to dopadne ten pristi tyden, jinak to je pro me nejtragictejsi leto, co jsem zazil...:D Ziju tu cely zivot (32let) a vzdy to tu (az na minule brutalni rekordni leto) bylo jak na houpacce...tak jsme na severu ze...ale vzdy to bylo tak, ze tyden byly 30ky a pak treba 4dny 15 a prselo, to samy srpen...ale NIKDY ze cervenec mel jednu 30ku a pak spis jaro nez leto a srpen, aby mel problem prelezt 14dni 20! To je neskutecny..a pak se mi divte...spis se modlete se mnou za ten pristi tyden, jinak si napisu letosni leto vazne do cernych kronik...:D

273
# 18.08.2016, 15:40

Tomamire já jsem spokojenej skoro vždy, mě vadí jen sucho a vítr:-)Já myslím,že spousta domácností byla na hranici začátku topné sezóny,přes den pod 20st. a v noci kolem 10st. je na udržení alespoň 22st. u severního bytu fakt málo, chce to ty noci kolem 15st. a bude to gut,ty denní maxima, které jsou jen pár hodin to vůbec nezachrání.Ty maxima od ČHMÚ na pátek a sobotu 29-33st. by ve stř. polohách znamenaly tropy,to bych teda dost ubral,podle mě budeme rádi za 25st.

36
# 18.08.2016, 15:42

Yurri
Souhlas...ja tu cekam v sobotu taky tech 25 (u nas prozatimini letosni srpnovy rekord) a v nedeli hned jak jinak nez hnus a dest...co dodat...:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.