Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Prosinec byl nejteplejší v historii měření

# 31.12.2015, 15:13

Jedna z nejstarších meteorologických stanic v Evropě si opět přepíše tabulku rekordů. V Praze Klementinu, kde se počasí pravidelně sleduje již od roku 1775, je totiž právě končící prosinec nejteplejší v historii pozorování.... Více >>

622
# 01.01.2016, 11:59

Letošní prosinec s průměrnou teplotou 3,2° by zatím nejteplejší,oproti loňskému o 0,5°.
Nebylo ale tak výrazně teplo jako v Čechách:
Pardubice 5,4°
Doksany 5,1°
Čáslav 6,7°
Na Moravě bylo chladněji:Prostějov 2,7°
Brno-Tuřany 3°
Luká 2,6°
Vystupovaly teploty v maximech i nad 15°:oblak:,na Moravě jižní a střední stěží dosáhly 10°:oblak:

116
# 01.01.2016, 13:18

Prosinec 2015 mi navždy zůstane v paměti jako neuvěřitelně podzimní měsíc. Jestli nám tady někdy svítilo Slunce, tak to bylo až poslední dva dny v měsíci, jinak byla téměř neustále nízká oblačnost a od půlky prosince asi dva týdny v kuse silná mlha. ;-)

41
# 01.01.2016, 16:12

U nás ve Hřebči na Kladensku to byl spíš jarní měsíc mlhy minimálně;-)

33
# 01.01.2016, 18:18

aura333
Mě se zdá, že v roku 2012 nějak moc v Říjnu nesněžilo.
To v Říjnu roku 2009, to bylo jiné kafe
To si dost dobře pamatuji. Bylo to nějak 14-16 Října.U nás během toho napadlo bezmála 25 cm mokrého sněhu na tehdy ještě "olistnatělé" stromy. Škody byly tehdy obrovské a většina stromů popadaných nebo polámaných a my a téměř půlka Moravy se ocitla na dlouhou dobu bez proudu. U nás to tehdy bylo kolem 1 týdne. Tehdy zrovna přišla TN od SV a v táhla sem do střední Evropy ještě s pomocí výběžku Azorské TV chladný vduch.

# 02.01.2016, 04:49

Marek 2

Trošku nechápu konzistentnost Vašeho textu, prosinec je měsíc s průměrně nejižším počtem hodin slunečního svitu v roce. Tedy jestli Vám "prosinec 2015 navždy zůstane v paměti jako neuvěřitelně podzimní měsí" z právě zmiňovaných důvodů (málo slunečního svitu, mlhy), pak vězte, že toto je naopak pro průměrný prosinec naprosto obvyklé. Možná jste si ale již zvykl na poslední léta, kdy tomu bývá jinak.

622
# 02.01.2016, 06:54

Tento prosinec se zapsal rekordně i tím že poprvé za 35 let nenapadl ani poprašek :(.
Dosud nejmíň měl prosinec 2008 poprašek,a v roce 1987 bylo max.jen 0,5 cm sněhu.
Naopak nejvíc sněhu u nás bylo prosincové maximum 19 cm (2005),21 cm (2000).:snih:
A nepřekonané maximum 38 cm :led:z 12/1981 ,to zatím nebylo tolik sněhu v žádném měsíci,nejvíc se přiblížil únor 2006 s 37 cm :),to se stane u nás ale jednou za 20 let..:)

116
# 02.01.2016, 15:26

ArminVanBuuren
Nerozumím, prosinec je brán jako měsíc zimní, tudíž jsem očekával především nějaké to sněžení. V životě jsem nezažil, aby se zde v prosinci neukázala jediná sněhová vločka, i v tragické zimě 2013/2014 tu myslím 2 cm byly...

S tím Sluncem jsem taky očekával o něco lepší situaci, ale je pravda, že tady si asi příliš stěžovat nemůžu.

182
# 02.01.2016, 15:38

Asi nějaké teplé období, něco El Nyňo apod.

Někdo před léty předpovídal že bude krátká "Doba ledová", jak je vidět přišel opak ... "oteplení"

5
# 03.01.2016, 00:32

Doba ledová může klidně přijít, aspoň už nikdo není na pochybách, že se otepluje globálně i lokálně, prostě oceán pohlcuje příliš tepla, to má dost energie, a tak teplo se šíří na pevninu dál a rychleji než dříve. Samozřejmě ale se může taky stát, že se zpomalí či změní mořské proudy a najednou v Evropě bude Sibiř.
Dříve bylo chladněji, protože atlantický vzduch se tak rychle nedostal nad pevninu, kde se nestihne ani ochladit. Taky je teď často hodně větrno, rovněž důsledek velké energie oceánu. A to větrno přináší samozřejmě zase jen ten neochlazený teplý vzduch. Naopak v létě tomu bude naopak, teplý vzduch zůstane nad pevninou a roztahuje se a chladný oceánský se přes něj tak snadno nedostane, takže lze čekat klasické italské počasí, kdy v létě je sucho a vedro a v zimě prší a je 5 - 10 stupňů.

5
# 03.01.2016, 00:36

Osobně si myslím, že stávající průběh zim už zůstane, Čechy jsou moc pod vlivem oceánského podnebí, Morava o něco méně, hodně se čeká oteplení zejména Šumavy, kde asi brzo budou zimy bez sněhu normálním jevem. To nemám ze své hlavy, někde jsem to nedávno četl.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.