Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí V příštím týdnu citelné oteplení

# 26.11.2015, 10:53

Současné chladnější počasí již nebude mít dlouhé trvání. Ještě de konce týdne se denní teploty budou pohybovat lehce nad bodem mrazu, ale potom se opět oteplí. O víkendu počasí u nás ovlivní frontální systémy.... Více >>

# 26.11.2015, 14:11

Jako milovník vyšších teplot jsem potěšen... :) Snad to proudění vydrží co nejdéle.

6
# 26.11.2015, 14:19

Blátomil


To už tě vystihuje ta přezdívka...:D

33
# 26.11.2015, 14:53

Blátomil
Jako zastánce vyšších teplot bych s vámi souhlasil, :)ale jako zastánce, normálního počasí na dané roční období bych vás považoval za blázna. ;-)

6
# 26.11.2015, 16:11

dramyku


Já to nemyslel nějak zle...;-)

33
# 26.11.2015, 17:43

Carda
V pořádku, já taky ne.;-) Jinak oteplení se nám podle nových výstupů pěkně seřezalo na nějakých 4-5 dnů.

6
# 26.11.2015, 19:01

No snad to oteplení nějak přežijeme...

46
# 26.11.2015, 20:28

dramyku
Pokud by oteplení opravdu trvalo jen nějakých 5-7 dnů, tak by to lyžařské areály, které si teď snaží nastřádat technický sníh, snad přežily. Kvůli tomu, že teploty budou v příštím týdnu i na horách dost vysoké a jak již v dnešním článku psalo In-počasí, tak přírodní sníh na horách pravděpodobně roztaje. Doufejme tedy, že oteplení nebude trvat dlouho a teploty se brzy zase vrátí do průměru. Ale toto jsou jen spekulace, situace, která nastane až v druhé polovině týdne je daleko, tudíž se bude ještě upřesňovat. Jinak co se týče výhledu teplotní odchylky modelu CFS, tak to na prosinec nevypadá nijak hrozně, většina republiky by měla být jen cca 0,5 stupně nad průměrem. Což ale bohužel také není žádná zvláštní jistota, vzhledem k tomu, že loni byly výhledy modelu CFS na prosince taky optimistické a všichni víme, jaké počasí u nás v loňském prosinci vládlo. Kdyby nebyly alespoň Vánoční svátky ve znamení zimního počasí počínaje 26.12.2014, tak by loňský prosince skončil, dovoluji si říct, jako "katastrofálně" nadprůměrný měsíc. Vždyť 19.12.2014 maximální odpolední teploty v Brně dosahovaly 14°C a minimální nešly pod 5°C. Doufejme tedy, že letošní prosince bude jiný. Přikládám obrázek aktuálního výstupu modelu CFS.

Aktuální předpověď teplotní odchylky pro prosinec, model CFS.
818
# 26.11.2015, 22:12

Ondra77
"loni byly výhledy modelu CFS na prosince taky optimistické a všichni víme, jaké počasí u nás v loňském prosinci vládlo."

Opravdu loni? Dovolím si nesouhlasit, loňský prosinec (nejen) model CFS odhadl dost dobře a to jako nadprůměrný už na konci října s mírným upřesňováním během listopadu. Vedle nižších teplot na počátku spojených s ledovkou a ochlazení, jak zmiňujete ke konci měsíce, převládaly vysoké teploty tedy i v reálu.
Prognóza 20.11.2014

46
# 26.11.2015, 23:23

tom-791
Omlouvám se za nepřesnost. Myslel jsem tím, že byla očekávána teplotní odchylka "jen" 1°C nad průměrem, viz Prognóza 20.11.2014 z vašeho příspěvku, ale myslím si, že měsíc nakonec skončil daleko víc nadprůměrný než pouze ten zmiňovaný 1°C nad průměrem.

# 27.11.2015, 02:57

dramyku
Je otázka co kdo považuje za normální počasí. Naše země leží v oblasti ovlivněné teplým golfským proudem a tudíž příliv teplého oceánského vzduchu není v tuto dobu nic neobvyklého.

# 27.11.2015, 09:44

Carda
Tak mně to oteplení určitě nezabije... :)

33
# 27.11.2015, 11:08

Blátomil
Já to taky nemyslel špatně.;-)
Jinak za normální počasí na konec Listopadu považuji přímo to co tu máme právě teď, jen těch srážek trochu chybí. :snih:

818
# 27.11.2015, 11:18

Ondra77
V pořádku. Jsou tam sice až dva a upřesním Kelviny, model nepředpovídá ve °C. Původní výstupy například z počátku listopadu slibovaly ještě výraznější nadprůměr, poté bylo zmírněno. Nemůžeme u sezónních prognóz, často ani u střednědobých, bazírovat na úplné přesnosti. Model ukazoval nadprůměr až 2K, srov. °C ve zmíněném termínu, což je navíc dosti daleko a odchylka od průměru v rámci ČR činila +2.6°C - viz oficiální data ČHMÚ.

86
# 27.11.2015, 13:54

Jestli je odchylka uvedena ve °C nebo K je úplně jedno, je to zcela srovnatelné (jak ostatně uvádíš).

Nadprůměrný prosinec nyní ukazuje většina dlouhodobých předpovědí.

41
# 27.11.2015, 15:29

Je to jasný jev el nino by měl stále sílit a rok 2016 a 2017 by měl být nejteplejší v historii vůbec a také jsem slyšel že by měly přecházet od západu přes Atlantik přes zimu v teplejším proudění časté a mohutné tlakové níže s větrem o síle orkánu, jestli je to tedy pravda, ale vím, že většinou když je teplá zima tak bývá hodně větrná, tak že by se možná mohlo stát, že by nás přešlo třeba 10 silných tlakových níží třeba i za sebou o síle vichřice a orkánu klidně i silnějším než byl Kyrill, jako to bývá velmi často na Britských ostrovech, ale hodně záleží na tom jaký budou mít směr a jestli to nebudou blokovat další tlakové útvary, pokud by tomu tak bylo tak třeba nemusí přijít ani jedna a vše opět vyžere Británie a země Beneluxu, tak uvidíme co bude nakonec pravda.;-)

33
# 27.11.2015, 15:47

tom.f
Hodíš sem prosím odkaz na stránku? :)

41
# 27.11.2015, 19:28

dramyku
aura333
Četl jsem to v jednom časopise myslím, že to byl 2000 záhad nebo záhady života už nevím , já netvrdím, že se tak stane třeba nepřijde žádná bouře já a nikdo jiný to přesně vědět nemůže, ale to že mají být následující dva roky nejteplejší v historii bylo psáno i na internetu, a i dříve tam bylo psáno, že se postupem času se změnou klimatu mohou vyskytnout silnější bouře než byl třeba Kyrill tak že já jen říkám co jsem slyšel nebo četl, žádný prorok nejsem

818
# 27.11.2015, 23:33

tom.f
Ztotožním se s tímto názorem v obecné rovině a to, že v teplém zimě je častý silný vítr. Neboť je volná cesta západního proudění, (JZ/Z/SZ) které je zejména v případě Z/JZ vždy teplejší než opačné cirkulace přinášející zimu, stabilní počasí v anticyklonách a také většinou hodně málo srážek. Protože je volná cesta západnímu proudění, tak se do blízkosti střední Evropy a výjimečně až do střední Evropy dostávající cyklony z Atlantiku a v každém případě přecházejí přes střední Evropě fronty s nimi spojené.

Nicméně na druhé straně bych si netroufal odhadovat kolik níží kam přijde a jak budou silné. "Kyrill" byla níže velmi výrazná, která se díky vhodnému rozložení TU dostala hodně k východu až jihovýchodu oproti jiným. Ale obecně opět musím souhlasit, že v těchto zimách (teplých s výše popsanou převládající cirkulací) jsou výrazné níže hodně pravděpodobné.

Teplé zimy bych spíše než jevu El Niňo, který působí trochu jinde, připisoval sluneční aktivitě a množství skvrn na Slunci. Je to nejpravděpodobnější teorie a to už z pohledu do dávné historie vývoje klimatu, kdy bylo na Zemi i tepleji a nebo naopak v případě absence skvrn o mnoho chladněji než dnes.

46
# 28.11.2015, 10:31

aura333
Ano, jak píšete, vypadá to, že se někdy 4. až 5. prosince zase ochladí. Nevypadá to ovšem, že by to ochlazení mělo vydržet déle. GFS sice své předpovědi střídá, už bylo i pár výstupů, ve kterých bylo ochlazení až do konce předpovídaného období, ale těch je rozhodně méně, než těch, kde GFS naznačuje počasí jako na "houpačce". Jinak si myslím, že předpověď GFS nad 192 hodin nemá smysl brát vážně, protože se to každým výstupem, velmi často, od základu mění.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.