Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Horké vlny a jejich vliv na lidské zdraví

# 14.08.2015, 09:09

Horké vlny v létě s teplotami šplhajícími vysoko nad třicítku jsou možná příjemné pro ty, co můžou trávit většinu dne u kvalitní vody ke koupání, pro většinu lidí ale představují určitou zátěž a stres pro organismus.... Více >>

952
# 14.08.2015, 11:46

A v neposlední řadě to odnesou resp.trpí ledviny.

182
# 14.08.2015, 13:50

Když je přiměřeně prolíváš během dne po troškách tak netrpí. ;-)

6
# 14.08.2015, 14:31

Jako já nevim, v jiných letech byly vlny veder delší, ale teplota zdaleka nebyla tak vysoká jako tento uplynulý týden, a dle mě, je něco jinak. Na většině území ČR teplota každý den přesahuje 35°C, ve větších městech je to i každodenních +37°C a ještě jako bonus tropická noc. Tak silná vedra si troufnu říct NIKDY ještě nebyla zaznamenána. Ne tedy co se týče trvání, ale do intenzity (a mezi náma když se sečtou tropické dny za celé léto, předčí i tu nejdelší vlnu zaznamenanou v ČR). Pokud jde o vedra z minulých let, bylo vyvrcholení veder +34°C, méně častěji až +37°C a to většinou jen pár dní. Teď je týden v kuse +36°C a docela mě zaráží, že se to více neprobírá...

86
# 14.08.2015, 14:34

Ovar
On k nám neproudí ani tak rekordně horký vzduch, problém je především v tom, že je extrémní sucho. Při něm jdou pak teploty mnohem rychleji nahoru, než kdyby v půdě byla nějaká vláha. Letos je to tedy kombinace řady unikátních faktorů, která vede k těmto rekordním vedrům. Dojdeme tedy k zajímavému: vedro je kvůli suchu a sucho je kvůli vedru - počasí se prostě cyklí :).

6
# 14.08.2015, 14:39

Bavíme se o vedrech ne o suchu a to s tebou pak nesouhlasím :) . Tak intenzivní vedra v historii najdeš těžko. Ano, při těch nej vedrech bylo i tepleji, ale vždy nárazově a bylo to jakési vyvrcholení daného období veder. Teď je už celou řadu dní naprosto stejně nechutně, žádné vrcholy, žádné utichání veder. Dnes se šuškalo, že bude nejtepleji, ale je opět úplně stejně jako včera a celý uplynulý týden, furt stejně, to je unikátní.

Sucho je věc druhá, nicméně abych nebrblal, být půda více nasycená vláhou, možná by byly teploty jinde.. hlavně si myslím, že by bylo více nesnesitelněji, díky velkému výparu by bylo ještě k tomu dusno, to by možná i tu teplotu sráželo?

86
# 14.08.2015, 14:42

Ovar
Při vyšším nasycení půdy vodou by bylo o cca 3 °C chladněji a 35 °C bychom tak často neměřili.

Vedra už tu byly - podívej se na rok 1994. Tenkrát ale nebylo takové sucho, takže mohlo být ještě o 2 °C každý den tepleji.

952
# 14.08.2015, 14:50

Stranik
Když je budeš prolévat vodou,tak dejme tomu,ale starší organismus trpí i tak. A jestli máte na mysli že člověk má vypít 2,5l.vody denně,tak to je absolutní zabiják na ledviny. Ale naštěstí máme každý svůj rozum.Pracoval jsem v 50°C osm let někdy i nárazově při 70°C věřte mi,vím o čem píši.

6
# 14.08.2015, 16:16

Poslouchá mě tady vůbec někdo? Bylo někdy v historii tolik dní nad 35°C? Ani ve vlně veder, kterou zmiňuješ, nepadaly takové teploty jako jsou poslední týden na DENNÍM pořádku.

A věci jako "mohlo", "kdyby", to je sice hezké, ale ono není a nebylo, tak asi tak ;-) .

86
# 14.08.2015, 17:07

Ovar
Vždyť já ti to nijak nevyvracím, já jen ty tvé informace doplňuji - ty na to reaguješ jako kdybych s tebou nesouhlasil, což nechápu. Tahle vlna veder je svojí sílou rekordní, délkou už tak ne. Rekordů poslední dobou ovšem měříme stovky. Rekordní je letos také počet tropických nocí, těch nikdy tolik nebylo. Vždycky ale nějaká vlna veder musí být ta rekordní :D

6
# 14.08.2015, 19:46

No hurá :D , mě stačí, když se nebude odpovídat co by kdyby, ale fakta :) ;-) .

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.