Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Začíná deštivé počasí, bude i sněžit

# 28.03.2015, 13:21

Mark
V průměru vzato možná, ale ten déšť před 2 dny bylo fiasko nehorázné. Spadl tu 1 mm!!! Smetanu shrábly lokality Drahanská vrchovina, Jesenicko (30 mm !!!), Krkonoše a okolí. Stali jsme se průrvou, okem v tak krásně celistvém srážkovém pokrytí po celé ČR!
A ten výhled pro nás taky přínosný nebude-vše se navěje nad hory.
Březnový, těžký podprůměr dokládá měsíční suma 7 mm. K pláči.

# 28.03.2015, 20:08

Březen už deficit rozhodně nedožene. Duben by měl být celkově deštivější, ale obávám se, že to stále bude v souhrnu málo.

# 28.03.2015, 23:03

Ty jo...nebude snezit uz dnes v noci..:D.uz je 0st.a porad to jde dolu az o 1.1st.za 30min :D jeste pred 2hod...bylo +5...je jasno no.

293
# 29.03.2015, 14:28

Tak jelikož hlásí silný vítr, tak se bude ještě více prohlubovat rozdíly ve srážkách. Jednoduše proto, že spadnou pouze na návětří hor a na Vysočině, kde nejsou tolik potřeba, jako tam, kde zase spadne jen minimum. Nečekám tedy žádné velké deště pro nižší polohy. Navíc to půjde od SZ, tak to tomu taky moc nenahrává.

# 29.03.2015, 15:43

Aktuálně začalo pršet, ale tady v nížině toho podle mě moc nespadne. I kdyby toho napršelo hodně tak by to nestačilo, protože srážkový deficit v Polabí je výrazný.

107
# 29.03.2015, 16:14

Přes Británii začíná postupovat bouřková linka a nějaké blesky nebo bouřka by se mohly večer a v noci objevit na z. čech počítá s tím i estofex. Největší šance na bouřky zřejmě bude ve středu a částečně i ve čtvrtek. Opět to ale nejspíš slízne německo a polsko.

175
# 29.03.2015, 16:32

Fstorm
Zaím tu na Chebsku spadlo od 25.-29. jen 7mm srážek, takže těch v průměru 100 mm od25.3. - 4.4 pro západní Čechy nehrozí...Zatím se to vypršelo těsně před hranicí s ČR !

5
# 29.03.2015, 17:15

Na Vysočině spadlo vody dost, takže bych spíše uvítal aby už konečně skončila zima a bylo konečně přes 20 °C.

# 29.03.2015, 18:21

honzis
Nevím odkud přesně jste, ale stanice Kostelní Myslová hlásí za březen pouhých 18,1 mm, zatímco průměr je 34 mm.

# 29.03.2015, 18:34

kostohryz
to jste na tom dobře, Ostrava má vlajkových 7 mm:D

107
# 29.03.2015, 20:32

Bouřky opět zesílily a ženou se z německa k nám. Je velmi zajímavé poslední dobou sledovat blitzortung jak se vytváří bouřky a jak se v nich rychle blýská. Najednou se objeví třeba 30 blesků a pak je půl minuty pokoj. Co pamatuji loni tak to nebývalo, buď mají v blitzortung chybu nebo jsou ty bouřky opravdu tak silné.

167
# 29.03.2015, 20:32

Tak na Šumavě se už začínají zvedat řeky, ráno by tam mohl být už 1.stupen. http://www.pv...ortal/SaP/PC/

293
# 31.03.2015, 07:47

Já jsem čekal nějakou tu vločku, ale tohle opravdu ne, aby sněžilo a na radaru žlutá intenzita :-)

17
# 31.03.2015, 08:00

V Praze krásná chumelenice,jaká tu nebyla za celou zimu. :)Škoda,že to je poslední záchvěv zimy.

116
# 31.03.2015, 20:01

Tak i když jsem si již nějaký ten čas myslel, že zima je definitivní minulostí, dnes se potvrdilo, že opak je pravdou a že ještě několik dnů budeme muset počítat i právě s ní. Dnešní počasí bylo velmi nevyzpytatelné, jak jsem tak viděl na radarech i na detekci blesků, v Česku byla dopoledne zima a odpoledne počasí naopak ukazovalo i letní projevy, tedy bouřky.

Co se Brna týče, po 7. hodině ranní nám začalo slabě poprchat. V tu dobu jsem absolutně netušil, čeho se dočkám o několik hodin později. Déšť se ještě do 8:00 změnil ve sněžení a pak to začalo. Chumelenice, za kterou by se nemusel stydět ani leden. Dejme tomu první hodinu sníh ještě nezůstával, mezi 9. a 11. hodinou se to však změnilo. Teplota se v tu dobu držela evidentně jen lehce nad nulou a nebo kolem bodu mrazu. Jakmile přestalo asi v 11:00 sněžit, na zemi bylo přibližně 1-2 cm mokrého sněhu (byl jsem ve škole, takže jsem jeho výšku nemohl změřit). V životě jsem nezažil, aby tady v Brně napadl sníh až 31. března. Hned jsem si vzpomněl na rok 2013, ale tam byla situace odlišná. 19. března totiž napadlo nějakých 15 cm sněhu, což byla pro nás vlastně kalamita, jelikož popadaly i stromy. Jedna silná větev nám zničila plot. V zimě 2012/2013 sněžilo naposledy až 3. dubna, tehdy však sníh na zemi nezůstával. A dnes ano, navíc sněžení není vyloučeno ani v dalších dnech.

A co se zbylého průběhu dne týče, poté, co přestalo kolem 11. hodiny sněžit, chvíli z oblohy žádné srážky nepadaly, ale po poledni začalo pršet a s menšími přestávkami dnes občasně pršelo až přibližně do 17:30. Meteostanice ukazuje, že dnešní srážky mají hodnotu 13,8 mm. Těžko říct, v jakém poměru si to mezi sebou rozdělily sněžení a déšť, ale myslím, že z dopoledního sněžení mohlo v měřiči dobrých 10 mm uvíznout. Nyní k večeru se už víceméně vyjasnilo a žádný další déšť se neblíží.

Na závěr je nutno poznamenat, že tento den mně osobně zůstane v paměti hodně dlouho. A nezapomeňme, že nás počasí může překvapit i v dalších dnech. A to jak zimními, tak i letními projevy. Možná dokonce i dohromady, hlavně zítra, popřípadě ve čtvrtek není vyloučena ani sněhová bouřka. Tak uvidíme, předpověď vypadá velmi zajímavě. :) :snih: :prsi: :blesk:

157
# 31.03.2015, 20:18

Srážky dnes 31.3. max. Nový Rychnov 51mm, z toho 43mm v jedné hodině, Nová Bystřice 33mm, Žamberk 29mm, Pec p. Sn. 26mm, Lenora 26mm... V noci na 30.3. max. Labská bouda 79mm, Pec p. Sn. 66mm, Horní Maršov 59mm, Prášily 56mm, Jizerka 44mm, Železná Ruda 43mm za 24 hod.

# 31.03.2015, 20:28

Marek 2
V Brně sněžilo ještě později například v dubnu roku 1997. To dokonce 16. dubna napadlo až 3 cm sněhu, viz. archiv počasí. Ta dnešní situace ovšem byla hodně zajímavá a děkujeme za hezkou zprávu z Brna.

116
# 31.03.2015, 21:23

In-počasí
Děkuji za informaci, já jsem toho dne ještě nebyl na světě, takže si situaci nepamatuji. Samozřejmě jsem očekával, že něco takového v minulosti přišlo a dokonce jsem se doslechl, že kdysi tu sněžilo i v květnu. Ale to nemám potvrzené. Každopádně, dnešní sněžení je nejpozdější sněžení při kterém sníh na zemi zůstával, na které si kdy pamatuji. :)

EDIT, 23:11 SELČ: Tak ještě koriguji dnešní srážkový úhrn, je to nakonec 14,7 mm. A to proto, že nás ve zbytku dne přešly ještě dvě přeháňky, jedna kolem 21:30 a druhá před 23. hodinou. Obě trvaly jen něco mezi 5 a 10 minutami, přinesly však ledové krupky a 0,3, respektive 0,6 mm srážek. Proto těch 0,9 mm navíc a 14,7 mm celkově. ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.