Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Pozor na silný vítr a vydatný déšť

28
# 09.01.2015, 00:06

uničovák
Stále nic, prší a teď dost vydatně. Všechno krásně přimrzá, jako na začátku Prosince. Zatím jsem neviděl ani jednu vločku.

ota
Avatar
2144
# 09.01.2015, 00:10

Fero
Asi je to hodně na hraně, tady je teď vánice, ale doteď padalo něco mezi zmrzlým a mrznoucím deštěm. Přitom jsem od Olomouce cca 15 km.

33
# 09.01.2015, 00:16

cestou na V se ty srážky trochu rozpadali ale i tak tu už něco stihlo napadnout. Tady čistě sněží možná chvílami se do toho přimíchají ledové krupky. Srážky už i tu ja V začínají držet tvar a z olomouce se přímo nad nás ženou ty vydatné docela i hodně vydatné srážky.

28
# 09.01.2015, 00:18

uničovák
Dle vašich webkamer tam u vás opravdu sněží, to je neskutečný. Přitom sídlím ještě o pár metrů výš, i když to tady v tuto chvíli moc roli nehraje. Jen by mě tedy zajímalo, jak jsou ty teplé pásma ve výšce uspořádány, když jsou na tak malé vzdálenosti takové rozdíly.

ota
Právě že Uničov je taktéž tak cca 15 km od Olomouce. Je to zvláštní, tady prostě leje jak z konve.

ota
Avatar
2144
# 09.01.2015, 00:20

Fero
To je vlastně taky pravda, ovšem my jsme na druhou stranu. :D
Jinak už napadly snad 2 cm a je doslova bílá tma, paradox je, že sněžit tady začalo, jakmile se citelně oteplilo. Nyní už je 0.

28
# 09.01.2015, 00:26

Ano je to paradox, důležité však je, že se ochlazuje ve výšce, tady u nás to ale není nějak poznat. Teplota u nás klesla pod -1°C, možná že u nás začne taky sněžit až se oteplí nad 0°C, to už bude ale nejspíš pozdě, srážky postupují celkem rychle...

ota
Avatar
2144
# 09.01.2015, 00:36

uničovák
No něco na tom být může, ale na druhou stranu, já jsem mezi Přerovem a Olomoucem, jsou tu i žluté odrazy a sněží :!!:

28
# 09.01.2015, 00:40

uničovák
Ano, velmi pravděpodobné. Jinak už zde začali sem tam poletovat vločky, stále ale převažuje spíš ten mrznoucí déšť. No alespoň nebudeme mít ráno břečku. :)

28
# 09.01.2015, 00:45

uničovák
Srážky ale postupují od západu. Srážkové stíny ale teď nemají moc velkou šanci, jelikož základna oblačnosti je dost vysoko a tak se srážky o nic "nezadrhávají".

K doplnění:
Souhlasím s tím, protože se nějak zajímavě přesně nad Olomoucí udržuje zvýšená odrazivost, např. pustíme-li si obrázky z 00:15, 00:30 a 00:45 (animace), je to tam velmi dobře vidět. To by mohlo signalizovat ten mrznoucí déšť, avšak jak zmiňoval Ota, nemusí to být zrovna pravidlem.

ota
Avatar
2144
# 09.01.2015, 00:57

uničovák
Já si myslím, že něco na tom je, srážky na radaru u nás byly sice žluté, ale přesto proti Olomouci o něco slabší. Sněží tu fest, za těch 45 minut spadly cca 4cm, je tu 6cm, což je nejvíc za celou zimu.:D Takže břečka zítra bude. :) Jinak díky tomu, že mám za oknem hlavní železniční trať a je ledovka, to venku chvilkama vypadá jako při bouřce, troleje jiskří o sto šest. :)

28
# 09.01.2015, 01:07

ota
Naštěstí ta ledovka nebude ani zdaleka tak vážná, jako s příchodem Prosince. U nás je toho ledu sice už opravdu hodně, ale na druhou stranu - ne na dlouho.
Každopádně už to vypadá, že jak to u nás mrznoucím deštěm začalo, tak to i skončí.

116
# 09.01.2015, 15:50

V Brně byly všechny noční srážky v podobě deště, začalo pršet už při teplotě -2,5°C, takže se tvořila celkem silná ledovka. K ránu se trochu vyjasnilo, teplota ale i tak stoupla až téměř k 0°C. I přes tento vzestup se na zemi udržela poměrně tlustá vrstva ledu, která působila komplikace. Jak ale tady píše Fero, situace nebyla ani zdaleka tak vážná jako na začátku prosince, protože tentokrát ledovka roztála už v průběhu dopoledne. Spolu s ní pak i skoro všechen sníh, už zde máme pouze zbytky. Co se větru týče, ten nám dnes prakticky nefouká, zítra by mělo být větrněji. Přijde i více deště, s bouřkami to pro naši lokalitu moc realisticky nevypadá. Každopádně, počasí je v těchto dnech opravdu hodně zajímavé, na zimu až nezvykle. Jen tak dále. :)

28
# 09.01.2015, 16:16

Marek 2
Mě se nezdá že by tato Zima byla nějak obzvlášť zajímavá, avšak ve srovnání s loňskou - beru. Jinak zda-li se nepletu, minulí rok si tady většina stěžovala, jak je možné, že nepřichází žádná fronta od SZ! A teď když se střídá jedna za druhou, tak zase schází nějaká ta od jihu či severu, východu.
Jinak s bouřkami to nevypadá realisticky prakticky na celém východě, v Zimním období jsou pro bouřky vždy Čechy o krok napřed...

117
# 09.01.2015, 17:20

No včera večer ve Strakonicí kolem 21h začal rozfoukávat vítr a nejsilnější nárazy byly od půlnoci.
Pak přechodně uklidnil k ránu a nyní k večeru.
Hrozí povodně,no řeka Otava ráno se vrátila skoro normě vody co má protékat. :D

74
# 09.01.2015, 17:42

No fouká pěkně ikdyž vítr momentálně slábne. Nejsilnější nárazy byly prozatím do 15 m/s. A ohledně povodní bych to neviděl tak černě podle mě díky silnému větru budou srážky velmi rychle postupovat, takže tak moc nenaprší.

# 09.01.2015, 17:49

Jestli vubec neco naprsi, nevypada to moc, vítr to rozfouka a nebude skoro nic.

86
# 09.01.2015, 18:10

logitech2300
Vítr modely ve svých výpočtech zohledňují a i s ním dávají na Šumavu až 50 mm srážek do zítřejšího poledne. Na některých místech se samozřejmě větrné počasí projeví tím, že spadne jen málo srážek (závětrné strany hor).

41
# 09.01.2015, 19:08

U nás ve Hřebči na Kladensku dnes fučelo opravdu hodně, ale myslel jsem si, že to bude silnější max nárazy tipuji mezi 70-80km/h na rozlehlé pláni u rybníka možná i přes 90km/h pěkně to tu burácelo, zítra bude možná vítr ještě silnější, navíc se možná objeví bouřky ;-):blesk::vitr:

# 09.01.2015, 19:18

No před bouřkou by ten vitr byl hodne silny, kdyz uz takhle fouka dost,,,,nevite o nejakych strankach, kde jsou narazy vetru? Tady na in....me to prijde dost pofiderni ba i k nicemu :-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.