Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Ledovka v ČR 1. a 2.12.2014

536
# 30.11.2014, 08:57

V jižní Evropě ( Chorvatsko , Itálie) ovlivňuje počasí tlaková níže a přináší zde vytrvalé četné srážky místy i bouřky, zítra se bude posouvat dále k severovýchodu a částečně by podle všech předpokladů měla ovlivňit i jv části Čech a zejména jihovýchodní Moravu i Vysočinu. Modely ukazují i několik mm srážek. Otázkou je ,v jakém skupenství se srážky budou vyskytovat. Podle výpočtů bude v 850hPa nad nulou a při zemi leze očekávat i teploty pod bodem mrazu. Myslím ,že zítra by se mělo být v těchto oblastech hodně na pozoru.Co si o tom myslíte ? Zatím bez výstrahy.

Současný výpočet srážek modelu Aladin na pondělí odpoledne.
FGh
Avatar
13
# 30.11.2014, 09:25

Výstraha bude vydána zřejmě každou chvíli. Ledovka se bude tvořit docela dost v oblasti severní Moravy. Špatné to bude i v úterý ráno.

54
# 30.11.2014, 09:44

Nakonec je asi opravdu možné i to, že se někde vyskytnou i srážky smíšené bez ohledu na nadmořskou výšku.

818
# 30.11.2014, 10:59

Potvrzuji výše uvedené názory, už dle pátečních výstupů bylo jasné že vzniknou ideální podmínky pro tvorbu ledovky. Některé výstupy modelu GFS ale moc srážek na naše území neslibovaly, oproti modelu Aladin, který včera rozšiřoval pásmo postupně přes celou ČR k SZ, v Čechách podmínky pro ledovku ale nebudou.

536
# 30.11.2014, 11:05

Navíc se zdá , že budou ve výšce lokality vhodné k tvorbě srážek sněhových , buďto přechodně či trvaleji.Dokonce se srážky mohou objevit i na SZ Čech.Výstraha už byla vydána.

# 30.11.2014, 11:37

Již v předchozích dnech se ojediněle při mrholení zejména v oblasti Vysočiny vytvářela slabá ledovka. Zítra se ovšem situace ještě více zkomplikuje. Mrholení totiž vystřídá sníh s deštěm nebo déšť.... Více >>

271
# 30.11.2014, 19:17

Už se ta studená louže vzduchu ze Sibiře rozlejvá. V Polsku na SV je opravdu zima. Zatím nikde sněžení ani ledové dny v Praze. Koncem listopadu bylo nad ČR velké rozhraní (T850 až +8) a dole studený vzduch ze SV. To je pro ledovku ideální. No uvidíme ve dalších dnech.

FGh
Avatar
13
# 01.12.2014, 09:01

Tak na východě zatím jen mrholí a už tak je tam situace na některých místech špatná. Teď se přidává déšť, který bude při takto nízkých teplotách okamžitě namrzat. Ledovka nebo náledí hrozí i zítra ráno.

536
# 01.12.2014, 10:52

Nechápu trochu výstrahu ČHMÚ ( Nízký stupeň) a pouze východ ? :)

6
# 01.12.2014, 10:56

Tak od JV začíná pěkně pršet a pěkně to namrzá...:prsi:Jen škoda že na místo toho nesněží...:(

28
# 01.12.2014, 11:30

Jarda.
Výstraha byla právě upravena na silnou ledovku (vysoký stupeň nebezpečí) pro některé části Moravy a na ledovku i jinde po čr.
No, ani se nedivím. U nás je -1.5°C a do toho zachvíli začne poměrně vydatně pršet, tak jsem zvědav, jaká bude klouzačka. :pozor:

157
# 01.12.2014, 13:29

už to v čhmú pochopily, Borová Lada - Vimperk silná namraza na stromech + slabý déšť, vytvořila se ledovka, silnice kluzké, některé stromy ohnuté na silnici

182
# 01.12.2014, 16:12

Máte někdo foto? To bude dnes docela mazec.

28
# 01.12.2014, 16:42

Tady nějaké aktuální foto z okresu Přerov z 16.30h
Hustý déšť a krutá ledovka.teplota -2°C.Autem ujeto 50km po okrese.Doba jízdy 2.5h-Dnes za volantem stačilo.

# 01.12.2014, 16:50

S příchodem prosince v Česku dnes nastala meteorologická zima. Počasí ovšem místo sněhu přináší déšť, který při teplotách pod bodem mrazu namrzá. Během dne pršelo především na Moravě a Vysočině.... Více >>

33
# 01.12.2014, 16:50

to je ale dneska už sem fotku nestihl ,ledovka má u nás už kolem necelého centimetru a jestli tak bude pršet až do zítřka a teploty se udrží pod nulou, tak věřím že ráno to bude vypadat dost zajímavě. Troufnu si říct ,že do rána by ledovka mohla mít a přes 2 a půl centimetru. Ale to vše ještě záleží na teplotách a intenzitě srážek, ale aspoň podle modelů by tu na východě mělo pršet až do úterního poledne. Ale jaksi nerozumím tomu ,že podle aktuálních teplot se postupně teď na večer otepluje, sice nepatrtě ale jde to na těch aktuálních teplotách ten trend poznat.

86
# 01.12.2014, 17:04

Zrádnost ledovky spočívá také v tom, že není vidět. Na silnici ji zkrátka moc nepoznáte, dokud nevylezete. Pak ani na fotkách často nic není vidět a vypadá to tam úplně v pohodě. Námraza je mnohem hezčí na fotkách :)

28
# 01.12.2014, 17:30

Neustále tu hustě prší a fouká sem tam i nárazovitější vítr.
Na větvích je tak 1cm ledu.Teplota stále -2°C.Nestačil jsem to za světla vyfotit,protože jsem měl myšlenky za volantem trochu někde jinde a jsem rád,že jsem dorazil autem domů.Na 5km jsem potkal na okrskách 4 auta mimo hru a sám jsem je míjel rychlostí 20km/h.Autobusy nám v okr.Přerov jezdí jen na okraji města a do přilehlých obcí.Dále mají buď velké problémy,nebo nejedou vůbec.Nedivím se,protože určité úseky(hlavně z kopce)jsou takřka nesjízdné a sám jsem jeden kopec musel jet dolů na 1.rych.stupeň.Fakt mazec.Pokud to tak půjde i v noci,tak do zaměstnání to zítra autem moc nehrozí.

28
# 01.12.2014, 17:46

A tady ještě manželčina Corsa,která dneska zůstala nocovat pro jistotu v Přerově.Nebyla odvaha vyrazit na cestu 14km domů.

293
# 01.12.2014, 17:59

Teď v ČT říkali, že to může přejít i ve sněžení, protože se ochlazuje více, než se původně zdálo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.