Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Září bylo srážkově nadprůměrné

# 01.10.2014, 14:15

Zatímco v úvodu roku nás trápilo suché počasí, v letních měsících se situace změnila. Časté bouřky přinášely dostatek srážek. Srážkově bohaté počasí pokračovalo i v září, kdy dokonce na Moravě vyústilo ve vzestupy hladin řek.... Více >>

ota
Avatar
2144
# 01.10.2014, 22:59

V září pršelo opravdu hodně a srážkový deficit se na většině míst už v podstatě dorovnal. U nás ty úhrny nebyly nijak extrémní, spadlo 76 mm. Zato dnes u nás pršelo velmi intenzivně, rozhodně takové srážky nebyly očekávány. Spadlo zde 31 mm, což je nejvyšší úhrn srážek za jeden den od roku 2010. Vydatně pršelo i jinde. Na Litavce na jižní Moravě je momentálně dokonce 2. SPA. Že místy pršelo opravdu vydatně je vidět na přiložené mapce, někde to mohlo být dokonce přes 60 mm za posledních 24 hodin. Zajímavé je, že to bylo stejně jako v září, zejména na jihu Moravy.

Zdroj: ČHMÚ
6
# 02.10.2014, 10:20

A já mohu již po několikáté v řadě dodat, že prší stále na stejných místech, už několikátý měsíc v řadě. A některá místa v republice, která jindy s vodou problém nemají, ho letos mají.
My spadáme do oblasti, kde je sucho celkem vzácnost, letos však věc na denním pořádku. Rozestupy mezi srážkovými dny jsou u nás v září v řádech týdnů. Je zajímavé, jak se letošní rok v některých oblastech chová počasí.. naprosto mimo vyjeté koleje.

# 02.10.2014, 10:45

Můžu potvrdit i u nás je deště víc než bývá zvykem. Když sleduji "dlouhodobé" předpovědi kde hlásili, že např září bude suché a nadprůměrně teplé tak se mi dělají mžitky před očima. Tolik deště za ty léta nepamatuji. Kdyby to mělo padat ve formě sněhu tak potěš pánbůh.

394
# 03.10.2014, 16:38

Také jsem zaznamenal největší srážky v Brně-jehnicích
za šest let. V září_2014 138mm Měřím amatersky: vždy jsme debatovali- pršelo málo/moc máme zalévat nebo né.
A tak jsem si koupil deštoměr, měřím a zaznamenávám do kalendáře. Zravím "lerak" /Brno-jehnice :prsi:

818
# 03.10.2014, 18:13

Martajs
To je jeden z důkazů, že dlouhodobá předpověď nemusí absolutně vyjít. Nebudu hodnotit, zda většinou vychází či nikoli, ale u měsíční prognózy to není nic zvláštního, na září opravdu nevyšla.

74
# 03.10.2014, 20:45

U nás spadlo za září 83,9 mm Což je určitě nadprůměr. Ale už teď se dá říct že tento rok bude celkově srážkově nadprůměrný. Od března spadlo 550,9 mm což je už o 100 mm víc než je průměr za celý rok. Ale příroda má co dohánět s tou vodou tak musí hodně pršet.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.