Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečný ale převážně ledový den

Diskuse o počasí Jak se v Česku detekují blesky?

# 18.07.2014, 13:26

Jaký je vlastně princip systémů detekce blesků? Záleží na tom, která metoda se použije – existuje jich totiž několik. Důležité je uvědomit si, že bleskový výboj generuje elektromagnetické pole.... Více >>

# 19.06.2018, 09:00

"Přesměrováno z: Bouřky od 7.6. do 12.6.2018 (příspěvky: # ;; # ;; # ;; # ;; # ;; #) do vhodnějšího tématu"

Predators2, alka, Frantis95, Samik
Stránky: http://www.blesky.cz/ bohužel končí. A SIEMENS to má jen pro registrované: http:/...
Takže se budeme muset spokojit i s daty ze sítě Blitzortung i když pravda někdy nebývají příliš spolehlivá. Ale zase na druhou stranu právě Blitzortung.org to má dobře propracované i volně bez nutnosti přihlášení nebo registrace, že tam kromě aktuálních dat mají i historická data (Archiv) a další různé statistiky, mapy a grafy. A na základě dat z Blitzortung.org funguje i stránka blesky.bourky.cz od AMS-o.s. kde jsou další různé zajímavé statistiky, tabulky a mapky bouřkových dní, počet a hustota bleskových výbojů apod.
No nevím kde bych sledoval blesková data a bouřky, kdyby zrušili nebo byla nutná a povinná registrace i u sítě Blitzortung.

Nebo znáte někdo ještě i jiné volně šířené podrobné detekce a data blesků ve střední Evropě nebo přímo v České republice?

72
# 19.06.2018, 20:21

No taky jsem to zpozoroval a dost mě to nasra.... Sice jsem s tím začal teprve pracovat ale oslnila mě ta přesnost. V posledních bouřkách jsem věděl přesné zásahy 4 blesků a z toho 3 detekce umístila s odchylkou do 10M a ten 4 půjdu teprve hledat do terénu. Jiné servery se stím nedají srovnávat.

Jinak používám ještě tohle http://www.lightningmaps.org
Nepoužívají jen data z blitzortungu ale i jiné data. Ale přesnost hrůza určitě se podle toho nedají hledat údery v terénu. Doufejme že se to zase nějak zprovozní. A neví někdo jak je to stou registrací do siemens pro koho to je jestli jen pro meteorology?

0
# 07.07.2018, 01:46

Zdravím, píšete tu, že jste přesně hledali místa blesků. Dají se takové data někde stáhnout? Na blesky.cz to nejde. A na těch dvou zahraničních je to jen pro ty, co mají vlastní stanici. Zajímaly by mě blesky v okolí cca 1km od souřadnic 49.4286644N, 17.9075997E dne 31.5.2018 až 1.6.2018. Bouchl mám tu blesk a tak by mě zajímalo kde přesně, když už shořely všechny routery a switche. Ale nemůžu se k žádným konkrétním datům dostat. Prosím o radu. T.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.