Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Konec zimy sněhově nejchudší od roku 1998

# 22.02.2014, 19:22

Letošní zima je velmi mírná, především z pohledu sněhových zásob. Podprůměrné množství srážek a nadprůměrné teploty způsobily, že nyní, kdy obvykle hory hlásí vrchol sněhové pokrývky, na horách leží jen zanedbatelné množství sněhu.... Více >>

# 22.02.2014, 20:08

Je to tak. Matka příroda si s tím zajisté udělá pořádek a příjdou vlhké vlny. Je však nanejvýš otazné,kdy to začne. Březen se netváří, že by toto započal.
Na druhou stranu,když loňská zima byla celkem na srážky bohatá,přišlo na bouřky chudé léto.
Letos je zima už odpískaná a suchá, tak se lze domnívat, že by mohla přijít bohatá bouřková sezóna a deficit by se zmírnil.:blesk:
(čistě empirie hraničící se zbožným přáním)

293
# 22.02.2014, 23:55

Já si myslím, že rok bude na srážky chudší, stejně jako v roce 2002, kdy byly povodně, tak následující rok 2013 spadla jen polovina srážek toho roku předtím. Zatím tomu vše nasvědčuje, že by mohlo hrozit sucho. Je samozřejmě brzy něco takového předvídat, ale od prosince je velmi málo srážek, což už je delší doba a navíc jaro bývá poslední léta sušší období (vyjma loni), přitom by to spíše mělo být kvůli probouzející vegetaci raději vlhčejší a zase na podzim prší více, když už to není tolik potřeba. A tím nedostatkem sněhu je to ještě horší.

46
# 23.02.2014, 11:25

Ano letošní zima je srážkově velmi chudá a teplotně velmi nadprůměrná. Troufám si říci, že pokud nebude na jaře pořádně pršet a v létě bude sucho, tak tu budeme mít docela velký problém se suchem na polích a s mnoha škůdci, kteří v této zimě díky vysokým teplotám vůbec nevyhynuli. Každopádně tu máme od prosince 2013 praktici pořád jen JZ proudění. Kromě krátké zimní epizody na konci ledna 2014.

54
# 23.02.2014, 12:25

Bude to chtít aby nastal výrazný zvrat hlavně co se srážek tyče, protože riziko sucha letos bude vyšší než v jiných letech. Ve článku je zmíněný i rok 1998 ale podle mně ten rok tedy zima 97/98 tak sněhově chudá, jak tady tato zima nebyla protože tohle je 1. zima co nebyla tráva kompletně pokryta sněhem ani jednou což já osobně nepamatuji.
Mrakomor
Jináč k bouřkám mám takový názor že v tomhle ohledu je příroda hodně nespravedlivá, některých lokalítach jako jižní a východní Čechy mají bouřek až moc a třeba taká Ostrava měla poslední dva roky suchem hnědy travnik a ani jsem nevěřil vlastním očím když jsem v loni v létě navštívil Prahu a tam byla veškerá vegetace zelená

117
# 23.02.2014, 12:57

Každopádně tuhle zimu nezimu tak dlouho se nepamatuji.Rok 2012/13 byl jako celek chladnější i mírně nadsrážkový.
Takže ted to vypadá na epizody hodně suché a teplotně nadprůměrné.V létě bych to bral.Stálejší počasí. :-)

# 23.02.2014, 16:23

Mark
V roce 1998 byl sníh v lednu, článek se věnuje současnému období (závěru zimy). Nezhodnocuje celou situaci za zimu, která byla v roce 1998 opravdu lepší, jak je v článku uvedeno.

# 02.03.2014, 20:09

Z dílny mošnovských meteorologů k uplynulé zimě-nezimě:
http://airmet...NI%20PROUDENI

Počtem dnů se sněhovou pokrývkou jsme na třetím místě po zimách 74/75 a 06/07.

# 02.03.2014, 23:07

Ten fenovy efekt zpusobuje posledni mesice tak trochu "pouštní" situaci...zejmena minuly rok v srpnu.Mrakomor

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.