Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Lovci mraků

642
# 21.06.2013, 21:05

NASA rekrutuje po celém světě lovce mraků
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) žádá uživatele chytrých telefonů, aby mu pomohli prostřednictvím aplikace CloudSpotter monitorovat mraky. S touto armádou agentů chce NASA zpřesnit výzkum oblačnosti v pozemské atmosféře a její vliv na klima.


Aplikace umožňuje uživatelům fotografovat mraky a rozeznat jejich typ. Pozemní pozorovatelé tak umožní zpřesnit informace, které poskytují družice na oběžné dráze.

Program sledování klimatu Ceres totiž využívá tří satelitů s řadou nástrojů, které měří například množství slunečního záření, které se od zemského povrchu odráží zpět do vesmíru a s tím tedy intenzitu skleníkového efektu.

Mraky tato měření výrazně ovlivňují. "Například v oblasti Černého lesa v Německu budou stromy odrážet sluneční paprsky jen slabě. Pokud se však vytvoří oblačnost, bude odraz mnohem silnější," citoval deník The Guardian Lin Chambersovou z NASA. Rozdíl teplot s mraky a bez nich, může být i kolem deseti stupňů Celsia.

Aplikace posílá fotografie společnosti Cloud Appreciation, která identifikuje typ mraku. Tato informace spolu s udáním času, data a místa putuje k odborníkům z programu Ceres.

pst, Novinky,

EDIT: Upraven název, tom-791

642
# 21.06.2013, 21:05

já chytrej telefon odmítám a tak mám smůlu :)

13548
# 21.06.2013, 21:57

To já taky pane kolego..

86
# 21.06.2013, 23:12

Aplikace vypadá velmi hezky, ale jejím primárním účelem asi není sběr dat pro výzkum. To by nebyla placená a moc si nedovedu představit nějaký jejich velký přínos. Chaotická data odkudkoliv ve světe nemají smysl (navíc když je placená jich zas tolik nebude).

Ještě přidávám odkaz na aplikaci: www.cloudspotterapp.com/

642
# 22.06.2013, 08:27

Petr12
pravda,že je placená jsem si nevšiml.Teď mě taky napadá k čemu ta akce,ale když jsou na každém fleku stanice a z vrchu družice.Čert ví......

271
# 22.06.2013, 12:43

Taky to moc nechápu, jak ty data chce zpracovánat a navíc pokud jsou lovci mraků placeni, bude to s velkými náklady malý přínos. Jak budou posuzovat kvalitu práce uživatelů ? Mobily moc dobře nefotí, nejde moc zjistit azimut natočení. Aby to nesloužilo tak trochu k něčemu jinýmu, zvláště pokud není zdrojový kód otevřený.

Pro něco takového jsou nejlepší webové kamery (All-sky).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.