Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Čechy zasáhly silné bouřky

# 21.06.2013, 10:07

Po tropických vedrech k nám včera dorazily silné bouřky. První se vytvořily již v Karlovarském kraji. Kroupy byly hlášeny v Dolním Žandově (do 1 cm) či v obci Brť na Toužimsku (do 3 cm).... Více >>

293
# 21.06.2013, 14:02

No u nás byl hlavně silný vítr, který měl velké nárazy. Jinak to vypadalo, že to bude pořádná bouřka, ale ani deště moc nespadlo. Až k ránu přišla další s větším deštěm. Mám vlastně i takovou teorii, kterou buď potvrďte nebo vyvraťte. Ty nebezpečné jevy u bouřek jsou dost závislé na tom, kdy se vyskytne bouřka. Mám 2 druhy (odpolední předfrontální a frontální- často v noci a k ránu)
Odpolední bouřka: Když přijde odpoledne a i z nenápadných mraků hřímá a při tom svítí sluníčko, tak to nevypadá nějak nebezpečně. Najednou začne kapat (velké kapky), pršet a zesiluje to až na přívalový déšť a docela často se přidají i kroupy. Přitom ani moc nehřímá a i vítr není nějak výrazný. Za to ale právě velmi intenzivně prší a za krátkou dobu jsou velké srážkové úhrny. Na radaru většinou jako jednotlivá jádra
Noční a ranní bouřka: dost často ve frontě jako squall line. Tyto bouřky zase na rozdíl od těch odpoledních vypadají nebezpečně tím, jak se dlouho blýská a od těch odpoledních je zde velká intenzita blesků. Doprovázené bývají velmi silným větrem (už před bouřkou), ale kroupy se tu vyskytují jen velmi zřídka. Déšť také není kolikrát tak intenzivní, ačkoli podle radaru je třeba červená barva.
Takže když to shrnu, tak odpoledne se z často nenápadných mraků zničeho nic stane přívalák a krupobití, ale zase v noci z hrozivě se blýskajících mraků hlavně zvedne silný vítr, ale nejsou zase kroupy.
Posílám, co zde dokázal vítr před půlnoční bouřkou na dnešek. Byla tu přesně ta typická noční bouřka (hodně blesků, silný vítr, ale jen pár kapek). Za to na Karlovarsku byly nejdříve ty odpolední bouřky (kroupy, hodně deště, a pak i ty večerní a noční, kde byl zase hlavně vítr.

2
# 21.06.2013, 14:14

Tva teorie zni zajmave, ale podle me to bude spise shoda nahod, protoze v noci na dnesek u nas byly bourky jak bohate na blesky tak na srazky a silny narazovy vitr. Dokonce ty kapky byli tak velke az jsem si myslel ze jde o kroupy, ale na zemi jsem zadne nenasel.

# 21.06.2013, 15:25

Dnes som zvedavy,ci nieco zasiahne zapad SK,okres Myjava,CHMU vydal vystrahu na burky pre Moravu,ale nasi akosi nepisu nic,SHMU vydalo vystrahu,ale znie to akosi divno...

1292
# 21.06.2013, 15:33

Taky jsem zvědavý jestli u nás něco bude. Možná jen slabá bouřka. :blesk: Uvidíme. :blesk:

293
# 21.06.2013, 22:15

Jirun
No vždyť ano, i u vás byla typická noční bouřka, co jsem popisoval: Silný vítr, hodně blesků, déšť, ale kroupy se v noci asi nevyskytují.

# 21.06.2013, 22:24

Milan
Jisté zásady vypozorovat lze a to především ze základního faktu - během dne existuje konvekce způsobená nestejným ohříváním jednotlivých povrchů (lesů, polí, měst atd.), která v noci neexistuje. Denní bouřka se tak tvoří a je formována jiným způsobem než noční bouřka. Denní a roční doba ovlivňuje výraznost konvekce. Je to především fyzika a v té lze odborně dané jevy vysvětlit.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.