Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Vtrhne k nám arktický vzduch

# 07.03.2013, 12:31

V příštím týdnu nás čeká návrat zimního počasí a to na březen neobvykle silný. Pronikne k nám totiž arktický vzduch. Nad střední Evropou se navíc vytvoří výrazné teplotní rozhraní. Díky němu nás čeká prudká změna počasí.... Více >>

3722
# 07.03.2013, 12:52

Sněžení se vrátí do nížin, o jakém množství srážek se mluví třeba pro Prahu?

# 07.03.2013, 14:16

Na jihu myslím nebude sněžit ani mrznout vůbec, v Praze tipuji lehce okolo nuly.Mluvit o teplotním rozhraní, jako o "vtrhávání arktického vzduchu", je snad přehánění z důvodu přebytku touhy po senzaci.:D

86
# 07.03.2013, 14:23

Zarathustra
Říkáš nesmysly, na jihu určitě mrznout bude, minimálně v noci. Arktický vzduch k nám vpadne. Vycházej z modelů, samotné předpovědi dávají na středu nejvyšší teploty -5 °C až -1 °C. Těžko si počítáš vlastní model. Své odhady potom publikuj se slovy "tipuji, odhaduji" a ne BUDE.

LookAss
V současné době těžko říci, záleží, kdy to rozhraní dorazí. Něco napadne.

# 07.03.2013, 14:31

Petr12: Mě se zase jeví nesmyslné, označovat teplotu -1 přes den, jako nějaké "vtrhávání arktického vzduchu".Půjde jen o lehké ochlazení, po kterém, bude za čtyři dny veta.:D

818
# 07.03.2013, 14:32

Petr12
Naprostý souhlas. Modely jen ochlazení z hlediska dnešního spíše oddalují, prodlužují tzv. teplotní rozdíl mezi SZ/S a JV/J území. Nicméně ochlazení přijde, zimní ráz počasí bude panovat zřejmě celý příští pracovní týden. ;-) Srážky opravdu odhadovat nyní nelze, zvláště pro určitou lokalitu.

Zarathustra
Vysvětlovat co je senzace a přehánění běžte na jiné weby, které skutečně bulvární jsou. Ale ono to stejně nemá smysl.

Jinak, článek o tomto teplotním rozhraní ve srovnání s tím v roce 1978 (Silvestrovský vpád studeného vzduchu) na ČHMÚ je na webu Infomet.cz. (Připodobnit úplně to nelze, viz článek, ale že ČHMÚ přehání snad říci nechcete, nebo ano?)

86
# 07.03.2013, 14:34

Zarathustra
O lehké ochlazení rozhodně nepůjde. Ono v březnu nejvyšší teplota -5 °C až -1 °C je hodně málo, když slunce už má takovou sílu.

A aby si to pochopil: podívej se, kolikrát kolem 13. března v Praze mrzlo celý den (naposledy v roce 2006 a 1996) Praha - archiv. Navíc při těchto ochlazeních vždy napadl sníh, takže ho čekám i příštím týden - vpády chladného vzduchu v březnu vždy doprovází i srážky.

Poslední výrazné ochlazení v půlce března
# 07.03.2013, 14:54

Petr12: Model se ještě 5 x změní, osobně si nemyslím, že
to bude mít až takový dopad.Co jsem sledoval na Weather online simulaci(a to bulvár rozhodně není), tak jižní Morava, díky teplotnímu rozhraní, ani přes den pod nulu nepůjde.A pokud tedy bude svítit slunce, pak pod nulou v Praze taky určitě nebude ! :D

Tom-791 A vy snad chcete říct, že ČHMÚ vyjde vše,na co sama přijde ? No, já jsem zaznamenal, že se z dlouhodobých předpovědí, ve vámi uváděných bulvárních médiích raději stáhla, protože přesnost nebyla rozhodně dostačující.Jak bych tedy mohl pochybovat, že ?:D

54
# 07.03.2013, 15:10

Ještě dlouho nebudeme vědět jak to s tím ochlazením nakonec bude vše se vystup od vystupu mění.

818
# 07.03.2013, 15:38

Zarathustra
Ještě neexistuje model, kterému by vyšlo vše a zřejmě ani nikdy nebude. O teplotách v Praze Vám podám informace a uvidíme, zda bude pod nulou nebo ne - ostatně to uvidíme i na stanicích. Je vidět, že jste četl/a články o změně dlouhodobých předpovědí právě na některém z bulvárních serverů. Nebudeme se tu hádat o tom, zda to co značí modelové předpovědi je nebo není extrémní ochlazení. Nezapře se ve Vás ale odpůrce zimy, který v tuto roční dobu často nechce vidět realitu.

182
# 07.03.2013, 16:00

Hlavně to bude řádit v Německu a Polsku ... sotva to líže české Severní hory. ;-) No uvidíme co bude dál.

# 07.03.2013, 16:08

Radekk
To co napsal Zarathustra je celkem logické, tady je to jako na tn.cz, hledá se senzace - viz. CHMU. Už vidím další téma: Vydatné sněžení 10 - 12.3. :!!: i v nížinách. Je březen a nemám ve svém okolí nikoho, kdo by div na zimou ......... . Rozhodně CHMU poslední doubou na tom není s předpověďmi dobře. A co se týče toho ochlazení nikdo pořádně neví kde bude rozhraní. Vzpomínáte před vánoci - dilema bude pršet a teplo nebo mrazy ze Sibiře ...... nikdo nevěděl do poslední chvíle jak to bude. Takže jak to dopadně se bude vědět v sobotu, max v neděli ......

Ano, zimu fakt nemusím, ale v polovině března mě už více než .....

EDIT: Upraveno. Budete-li psát příspěvky hodně mimo téma, smazány budou celé. tom-791

86
# 07.03.2013, 17:01

Podobnost s rokem 1978/1979 zmiňuje nyní i WetterOnline v Německu. Je to jedno z nejvýraznějších teplotních rozhraní poslední doby. Jsem zvědavý, jestli se objeví i bouřky.

# 07.03.2013, 17:19

Petr12
Jsem se jen tak z dlouhé chvíle díval na Berlín " skrz WO", mají tam hlašenou slušnou dávku bílé krásy :), ale ten mráz není u nich tak děsivý. To teplotní rozhraní je silné, ale před vánocemi bylo děsivější, to se na mě nezlobte .......

86
# 07.03.2013, 17:24

Flanker
To bylo něco úplně jiného - tentokrát se nemůže zastavit uprostřed Evropy (musí propadnout k jihu), tehdy prostě nedošlo více k západu a vytlačil ho Atlantik, což je normální. Tentokrát otázkou zůstává jen, jak se po jeho přechodu ochladí. Co si vzpomínám, tak ale nebylo tak ostré (na předpovědních mapách v hladině 850 hPa, i když si všechny nepamatuji - měnilo se to tenkrát každou hodinu :) ).

293
# 08.03.2013, 00:39

Tak poslední GFS ochlazení téměř vymazal, takže pokud to už neotočí, čemuž nevěřím, tak žádné velké mrazy se konat nebudou, rozhraní asi bude severněji.

54
# 08.03.2013, 06:45

Milan
No je to bohužel tak, ochlazení si užijou hlavně severněji. A k nám jestli něco VŮBEC PŘIJDE tak až v utery.

# 08.03.2013, 07:06

Tak se mi zdá, že GFS couvá až nakonec z toho celkem nic nebude. Jaképak překvapení. To už tu bylo několikrát v průběhu zimy-kdy navnadil, spustil četné diskuse a nakonec vše těsně předem smazal. Toto mi připadá podobné.
Před pár dny kreslil až -20°C v noci někdy příští týden, nyní se nemá ani k tomu průrazu studeného vzduchu dále na jih. Je to zmatek.
Tipuju, že ČHMÚ ve svých dnešních předpovědích začne stahovat krovky a půjde do tepla.

# 08.03.2013, 10:33

Tak ČHMÚ na pondělí přidal 6 stupňů (z -4 až 0 °C na 2 až 6 °C). V současné chvíli a ze současných výstupů to vypadá, že uživatel Zarathustra odhadl situaci nejlépe, ačkoliv byl pod značnou kritikou ze strany zdejších diskutujících (před promazáním vláka).

273
# 08.03.2013, 12:29

Tak asi se ochladí docela prudce to jo, ale do toho silvestra 1978/1979 to bude mít daleko. Tehdy bylo 31.12 okolo +10 a ráno 1.1. -20 a i odpoledne -17. T850 dosáhla v sondáži z Libuše 1.1.1979 12 h -25,7, což je nejníže od r. 1973 a velmi pravděpodobně od r. 1956. K 1.1.1979 bylo v Alpách až -40 po arktickém vpádu podle modelů.

Teď se ochladí docela dost, teploty -5 přes den jsou na půlku března dost vyjímečné, ledové dny jsou v první půlce března normální, v druhé půlce vzácné (poslední dobou 27.3.2001), v Klementinu je nejzazší ledový den 9.4. (a 10.4. TMA 0,0).

Podobné ochlazení bylo k 23.1.2006 v ranních hodinách, v létě 27.8.2001 např. silný pokles.

Ale největší známé ochlazení je okolo 22.1.1850 a 1.3.1785, to byly jednoznačně nejsilnější prudké vpády arktického vzduchu, ochlylka TSU pod -23 a T850 velmi pravděpodobně pod -30 a 1.3.1785 možná i -35.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.