Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Citelné ochlazení od 10.3.2013

536
# 05.03.2013, 14:04

Máme před sebou ještě pár pěkných sluných a "teplých dnů" ale,,,,Ale již delší dobu se některé modely shodují na velice silném ochlazení od neděle.Od severu nás má přecházet výrazná studená fronta ,která by měla přinést i do nižších poloh opět nějaký sníh a hlavně citelné ochlazení a teploty hluboko pod bodem mrazu.Není to nic neobvyklého ale přeci jen to ochlazení má být silnější a výraznější.Co myslíte? vydrží tato studená předpověď a nebo se to ještě změní a ochlazení nepřijde.?

Přijde citelné ochlazení a sníh i do nižších poloh od 10.3.13?
Ano už je to jisté
77 (42 %)
Ještě se to zmírní
27 (15 %)
Ne,modely změní předpověď
11 (6 %)
Ano sníh napadne i v nížinách
18 (10 %)
Trochu se ochladí bez sněhu.
21 (11 %)
Neochladí se jen trochu na horách
10 (5 %)
Ne! bude již převládat jarní počasí
19 (10 %)
Celkem hlasů: 183
86
# 05.03.2013, 14:21

Nejhůře to vidí GFS, který dává arktický vzduch do celé střední Evropy a to opravdu silný. V hladině 850 hPa jsou teploty v půlce března kolem -16 °C opravdu nezvyklé. Jiné modely to vidí mírněji, ale já považuji za nejlepší GFS.

818
# 05.03.2013, 14:22

Tak některé modely to nevidí tak katastroficky, pravda aktuální (!) GFS je na můj vkus příliš mrazivý. :D

Accuweather i když přímo nedoporučuji, to na ochlazení zatím nevidí.

Na obrázku aktuální výhled od Accuweather s teplotami ve°C.

Model ECMWF to vidí na mírnější ochlazení než GFS.
ČT/ČHMÚ má ve své předpovědi pěkný propad teplot na počátku nového týdne a to v nížinách na hodnoty -3 až +2°C a samozřejmě čistě sněhové srážky, kterých by mělo postupně ubývat.

Takže uvidíme. Podle mě je ochlazení jisté, nicméně bude pozvolnější a možná i o něco slabší.;-)

Zdroj: Accuweather.com, podoba Amut.net
# 05.03.2013, 14:46

:D GFS (Global fans Snow) - tak z toho jejich strašení, budou + 3 až 4 přes den pár dnů, jako poslední ublemcaná epizoda teto zimy. :prsi::snih::D

117
# 05.03.2013, 16:22

Ochlazení během neděle a rovnou do modré barvy(kolem -3°C večer,noc a pondělí celý den)
Jasné je,že se bude jednat o silné ochlazení.V pátek může být až +14 či +15°C,v sobotu do +12°C a v neděli ráno-poledne do +6,pak tvrdé ochlazení pod 0!Na březen takové ochlazení-ano neobvyklé.Což dodat,sibiřský vpád jsme ještě neměli či ne tak jako loni.(bylo to na konci ledna na 14dní)Asi se to musí dohnat v březnu. :-D

86
# 05.03.2013, 20:18

Pište prosím jen obsahově zajímavé příspěvky přinášející nové náměty do diskuse.

Zatím se předpovědi drží, ochlazení se spíše více posunuje na neděli. Pravděpodobně dorazí již v neděli ráno. GFS bych řekl, že ještě další srážky na neděli přidá.

536
# 05.03.2013, 20:45

Modely se zatím rozcházejí a nejsou pro dané dny shodné.
Do ankety přispělo již více jak 50 uživatelů a jasně vede první možnost či spíše více přispěvatelů vidí ochlazení již na 100%. Uvidíme jak to dopadne. Rozložení a úhrn srážek se určitě bude v dalších výstupech měnit víc, jak již pravděpodobný vpád studeného vzduchu.

# 05.03.2013, 20:46

Výborně, takže se minimálně týden zase budeme rochnit ve sněhu a mrazu bezva. Ale to ani ta geniální kachnička od Svitků nepředpovídala, i když to je již úplnej propadák. Díval jsem se na ten zimní HNUS co je v Japonsku a v USA, teď se to přivalí i k nám. Jen by mě zajímalo jak dlouho to tady bude zase otravovat, než konečně přijde jaro .
EDIT: Upraveno, tom-791

54
# 06.03.2013, 08:42

Flanker
Tak sníh v březnu je u nás ještě samozřejmostí. Ale také ochlazení už nebývá každý rok.

# 06.03.2013, 09:25

taky se může stát, že tak na den, dva se může ČR rozdělit na dva tábory
studený sever a ještě teplý jih, než se to rozhraní celé pohne svižněji dále na jih.
Bude to zajímavé

55
# 06.03.2013, 11:07

Opravdu hodnotná diskuze, když tu akorát zase kdejaký zamindrákovanec vylévá svou nenávist k zimě, která btw. není v březnu ničím neobvyklým! Jinak k ochlazení v neděli se přiklonil už i ECMWF, takže je to stále reálnější. http://www.yr.no/sted/Tsjekkia/Praha/Praha/langtid...

# 06.03.2013, 11:53

Je to ještě příliš daleko, takže je třeba tlumit naděje na nějaký :snih: Není vůbec důležité, k čemu se ECMWF kloní. Hledači senzací, si představují vpád studeného vzduchu ze Sibiře, jako nějakou kovbojku s přepadením dostavníku. Uklidněte se, půjde jen o pokles teplot, teplejší vrstvy tuto energii zachytí a definitivně utlumí :D. Není tu třeba brečet, že někdo nenávidí zimu, vypadá to zamindrákovaně, ona zima ani necítí, že ji někdo chce, nebo jí má snad rád. Ale vracet se fakt nemusí, ušmudlaností bylo pro tento rok dost.

Zdroj: WeatherOnline.cz
120
# 06.03.2013, 19:50

zdá se mi že ty předpovědi se pořád mění:)-doufám že nám ještě něco nasněží:):snih:.Snad má pravdu tenhle model:http://www.me...z_17722?day=4 :D

157
# 06.03.2013, 21:21

Tak zdá se mi to jako docela zimní týden ten příští... Večerní počasí to upřesnilo na noc -5 až -10°C, při vyjasnění -13°C, přes den -6 až -1°C.

86
# 06.03.2013, 22:20

Nyní to vypadá, že chladné počasí u nás vydrží dlouho. V pátek příští týden by nás čekal další vpád arktického vzduchu - takové dvě vlny. Je to ovšem ještě daleko a včera to tak nevypadalo.

# 07.03.2013, 08:24

Já to vidím naprosto jinak, celkové ochlazení bude mírné a více zasáhne sever ČR, na nějakou delší zimní epizodu, to určitě nevypadá. :D Sněhuláka :led:, si můžete v Brně s naprostou jistotou škrtnout.Vliv tohoto ochlazení na jižní Moravě, bude naprosto mizivý :pozor:.A už 15.3, se tento poslední záchvěv zimy, začne rozpadat v celé ČR.:D

WEATHER ONLINE 15.3
55
# 07.03.2013, 21:43

Zarathustra
Nikdo tady nebrečí. Jen nechodím na tuto diskuzi, abych četl něčí nářky o tom, jak už bylo dost ušmudlaností a o tom,jak to, že na začátku března ještě není +20. Stejně jako mě štve, když někdo na konci října už nutně potřebuje 15 cm sněhu. ;-):led: Tohle je téma o "citelném ochlazení", až bude téma "příští týden 25°C", budu se těšit, ale zatím to tak není. Tak prosím vkládejte faktické příspěvky a né Vaše pocity, domněnky a zbožná přání.:) Btw. nevšiml jsem si, že by tu někdo honil senzace, od toho jsou jiní. Tady jen parta meteo nadšenců diskutuje o počasí, protože je to prostě baví...

182
# 08.03.2013, 15:31

Koukám na německý předpovědi a tam o sněhu nic nepředpovídají, tak teda nevím. :) Ano krom těch severních míst, tam asi trochu něco málo spadne.

http://www.sa...p.aspx?type=1

# 08.03.2013, 16:02

Ty teploty pořád zvyšujou, že nakonec to vypadá, že ani pod 0 nebude :-D A to původně hlasili pres den -5 :-D

# 08.03.2013, 16:09

Jen ať to zvyšujou. Maximální teploty v polovině března na hodnotě -5 °C jsou asi tak stejně divný, jako kdyby bylo v polovině října 30 °C.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.