Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě zpočátku doznívající déšť, postupně většinou slunečno

Diskuse o počasí Podzimní bouřky

# 06.10.2007, 09:54

I přes podzimní měsíce se v těchto dnech vyskytují silné bouřky, které nejsou v jiných rocích příliš v této době obvyklé. Hned konec prvního pracovního říjnového týdne překvapily severní Čechy a Moravu bouřky se silným deštěm, ojediněle i s krupobitím. Více

Anonymní
Avatar
# 06.10.2007, 10:08

V Bratislave boli v piatok okolo 16:00 taktiež búrky. Silno pršalo, pomerne silná bola aj elektrická aktivita. Trvanie asi pol hodiny.
Tých jesenných búrok je tento rok akosi veľa, väčšinou to znamená, že vertikálny teplotný gradient je ešte veľký a zvrstvenie atmosféry nestabilné, čo je skôr letná situácia.
Hoci búrky sa v zime môže vyskytovať aj z dynamických príčin, podobne, ako letné nočné búrky.

Anonymní
Avatar
# 07.10.2007, 01:40

Pokud jde přímo o měsíc říjen, tak za celou dobu pozorování od roku 1993 jsem zaznamenal pouze tři bouřky (!!!), těch vzdálených za toto období bylo asi dvacet (z toho většina 29. 10. 2006, kdy jich bylo extrémně velké množství), včerejší asi čtyři byly všechny vzdálené, což mě nijak nepotěšilo. Za posledních 14 let jsem si zpracoval statistiku, ze které vyplývá, že začátkem října je pravděpodobnost výskytu bouřky za 24 hodin pouze asi 2 % (den s bouřkou za 50 dní), ale už v polovině října je to pouze kolem 0,5 % (den s bouřkou za 200 dní!!!), nejméně pravděpodobné z celého roku jsou bouřky na přelomu listopadu a prosince, tam 24-hodinová pravděpodobnost výskytu bouřky dosahuje minima kolem 0,2 %, ale na jiných místech republiky by ty hodnoty byly jiné (v západní a severní polovině Čech podstatně vyšší, v nížinách jižní Moravy nižší).
Letošní situace se silnými bouřkami na přelomu září a října je proto velmi neobvyklá. 28. září se dokonce na Pelhřimovsku vyskytlo pravděpodobné tornádo, nebo alespoň velká tromba (nejde to jednoznačně určit), snímek z videokamery je na této adrese:
http://www.bourky.com/galerie/displayimage.php?pos...

Anonymní
Avatar
# 07.10.2007, 13:08

Velice silné bouřky se vyskytují nyní v jižní Itálii.

Anonymní
Avatar
# 08.10.2007, 02:35

V celém Středomoří jsou silné podzimní i zimní bouřky na rozdíl od střední Evropy poměrně běžným jevem, protože i v zimě je zde mnohem tepleji než u nás, a zimy tam bývají hodně deštivé. Středomořské tlakové níže jsou většinou doprovázené bouřkami, a to i v zimě. Pokud ale dojdou v zimě k nám, už na nich nejsou bouřky, ale většinou se jedná o trvalé silné sněžení zejména na Moravě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.