Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes se ukáže i modrá obloha, zítra sněžení a čerstvý vítr

Diskuse o počasí Na severu spadlo přes 200 mm srážek

# 09.08.2010, 09:07

Tragické povodně na severu území způsobil vydatný a trvalý déšť, který začal v noci z pátku na sobotu a skončil až v neděli ráno (vydatně přestalo pršet v neděli odpoledne, v noci na neděli byly srážky už jen mírné intenzity a další vzestupy nezpůsobily). Více

182
# 09.08.2010, 15:16

Byl jsem v pátek až neděli v Praze a celá sobota tu také doslova prochcala až běda. Skončilo to někdy kolem půlnoci na neděli. Co to způsobilo na Liberecku jsem teda ani netušil a zjištˇuji až ted' zpětně. Že to napáchá takové abnormální škody jsem teda nečekal ani náhodou. :!!: Spíš jsem si myslel, že budou jen na některých tocích vyhlášeny max. chvilkově III. stupně.

Anonymní
Avatar
# 09.08.2010, 15:35

Já Vám povím, proč jsou posledních pár let pořád povodně. Určitě to neni tim že by pršelo jinak než dříve. Za časů komančú kdy ekologové ještě nebyli malicherní a krutí se celá povodí řek udržovala a nejméně 2x za rok sekla. Za těch pár let se ale mnohé změnilo, a kvůli ochraně ohrožených živočichů - pravděpodobně komárů, se tyto plochy již neudržují a proměnili se doslova v CHKO džungle, které zadržují strašné množství vody. Pokud je ale tato sorpční schopnost překročena, dá se tato masa celá do pohybu a vezme sebou všechnu nashromážděnou vodu a pak nastane sekec mazec tak jak to vidíme dnes. Dříve když byly tyto plochy udržovány nedocházelo k zadržování vody a voda která napršela během chvíle odtekla a nic se nedělo. Pokud někdo se mnou v tomto alespoň trochu souhlasí nechť tento názor rozšíří dále. Snad se to někdy dostane i k někomu kdo s tím bude moci něco udělat.
T.

Anonymní
Avatar
# 09.08.2010, 16:31

Já souhlasím, že povodí řek nejsou tak udržována jak někdy před 20, 30 lety a řeky jsou regulovány apod. Ale takové srážkové úhrny nad 200mm/24hod. tu asi už dlouho nebyly a to se na těch řekách projeví ač už jsou pravidelně udržovány nebo ne. Navíc od roku 1989 jsme tu první větší povodně měli až v roce 1997 na Moravě, kde pokud vím byly úhrny též nad 200mm/24hod. a od té doby se velké deště a přívaly srážek v menší či větší míře opakují téměř každý rok.

19
# 09.08.2010, 17:45

problém je někde jinde, je o tom i článek v MF Dnes. Nikdo ještě neví pořádně proč ale záplavy v na území střední Evropy se objevují v pravidelných cyklech zhruba 30-50 let. Když tady byly komunisté ostatně celé 20. století bylo na katastrofy "chudé". Ted se zase karta obrátila a my se ted tady potýkáme s následky co nám tady naši rudí soudruzi za¨nechali, obrovské lány polí bez žádných mezí a remízek a velké plochy smrkových lesů. Když do toho přičtete řeky narovnané jako pravítka tak máte návod na perfektní katastrofu.
Stačí se podívat na jeden příklad z května na Moravě. Morava je hodně zregulovaná řeka a vlna se tam valila jako betonovým korytem v U. Hradišti byl průtok až 700m3/s ale kousek dolů po proudu je kousek nezregulované části Moravy s lužními lesy a dole v Lanžhotě za tímto úsekem byl maximální průtok nějakých 550m3/s vody. V tom nezregulovaném úseku se Morava vylila do lesů povodnová vlna se natáhla ale dole už nenaděla žádné škody.

My nesmíme těm řekám za každou cenu bránit k tomu aby se vylily. Ale měly by se vybudovat poldry a popřípadě když už je řeka plná tak jí umožnit aby se vylila do polí a lesů a zachránit tím města na dolních tocích

182
# 09.08.2010, 17:57

Samozřejmě je vícero faktorů, kvůli kterým jsou ty povodně, ovšem takové přívalové srážky dříve opravdu nebývaly. To vám potvrdí kdejakej důchodce. No mění se klima, nic s tím nenaděláme. Planetu Zemi si ničíme sami svojí ignorací k přírodě. Jinak planeta nespí a nespala nikdy - stále se mění a utváří. Není to jenom mrtvá koule kdesi ve Vesmíru jak jsme si mysleli.

19
# 09.08.2010, 18:15

Stranik
tak to s tebou absolutně ale opravsu absolutně nesouhlasím. Přívalové srážky byly vždy a vždy budou ale pokud ti to přímo nevyplaví dům tak na to za pár let zapomeneš. Kdo z vás si pamatuje třeba zálavy na Blanensku v roce 2002 kdy přívalový déšt vytopil několik vesnic.(Kdo si pamatuje at napíše jména) Nebo že Slavkov u Brna byl letos už částečně vytopen třikrát!!!. Takže naprostá většina důchodců ti řekne toto nebývalo ale opak je pravdou protože oni jenom neví že se to dělo nebo už na to za ty roky zapoměli

Anonymní
Avatar
# 09.08.2010, 18:45

Těmto přírodním pohromám v našich podmínkách se asi v dalších letech nevyhneme a musíme se s nimi bohužel naučit žít.
Ale nemyslím si, že za to můžou nějaké globální změny způsobené lidskou činností. Bude to spíše evolucí planety Země, cirkulací vzdušných mas v atmosféře nebo změnami, kterými už několikrát Země v historii prošla.

818
# 09.08.2010, 22:32

Stejně tak povodně byly vždy a byly přínosné hlavně pro zemědělství, ale i pro řeku a její okolí. Příroda ví co dělá a pokud se nebude stavět blízko řek a nebo také ty umělé zásahy se přírodě zjednodušeně nelíbí, tak v případě povodní to nebude taková zkáza.
Narovnání koryta bylo uděláno i zde na Labi-nechápu proč. Místo koryta řeky jsou zde nyní slepá ramena a zátoky. Voda jako voda a je jí zde více o to umělé koryto.;-)

Anonymní
Avatar
# 10.08.2010, 11:22

Někdy spadne velké množství srážek na malé místo a někdy zase menší množství na velkou plochu území. :prsi:
Letní měsíce bývají obvykle na srážky chudší, jen lokální bouřky a přívavové deště můžou v létě rozvodnit vodní toky. Někde v létě spadne např. 50mm/h srážek a o kilometr dál ani nekápne. To sou pak ty bleskové povodně. :blesk:
Vyjímkou byl červenec 1997 a 1998, srpen 2002 atd. a ted i srpen 2010.
Zkrátka některé léta jsou deštivější a jiné zas suché na tom asi nic nezměníme.

818
# 10.08.2010, 13:42

standa
Ano souhlasím. Potvrdilo se to právě i letos. Červenec celkem suchý, neříkám, že extrémně, ale zde bylo sucho dost a bouřky, které se vyskytovaly byly často zajímavé. Zde byla bouřka s cca 15mm srážek a 5km dále jen pár kapek-tedy neměřitelné srážky. Přesně tak.;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.