Diskuse o počasí Sopečný popel nad Českem
Obrázek, jak se šíří ty částice: Wetteronline.de
Jak je ten popel zbarven na VIS-IR satelitních snímcích? Je to ta pískově zbarvená valící se čmouha připomínající nízkou až střední oblačnost s namodralými okraji? Nebo je to taková ta jakoby neviditelná až průhledná pohybující se linie, která je na 24h-MF zbarvená dooranžova (taková cihlová barva)?
http://www.chmi.cz/meteo/sat/
zvýšené množství prachových částic v atmosféře znamená to že ve vzduchu je více kondenzačních jader(to je ten prach) a to znamená více srážek. Mimochodem extrémně deštivý červen a začátek července 2009 v ČR je zčásti připisován výbuchu sopky na Alijašce v březnu 2009. Bude hodně záležet na tom jak dlouho bude sopka chrlit popel, poslední erupce té sopky v 19 století trvala dva roky.
Webkamera od sopky: http://eldgos.mila.is/eyjafjallajokull-fra-thorolf...
mam drobnu otázku, ako vznikajú tieto blesky, lebo podla mna to musi byť nejako z toho prachu, alebo ako, vobec tomu nechapem...
http://www.inewscatcher.com/timages/57392b64676bbb...
http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/8629725.stm...
Při včerejší večerní bouřce (Zábřeh na Moravě) byly v dešti obsaženy částice prachu z islandské sopky. Takové tmavé porézní částečky, velikosti zrnek písku.
Taky sem na to zírál
Pár fotek z Islandu na www.fotomrak.websnadno.cz
Jen dodatek k těm sopečným bouřkám. Sopečný popel je žhavý a tím, jak stoupá vzhůru (teplý vzduch stoupá, studený klesá), se z něj začne formovat speciální vysoký oblak (Pyrocumulus), z něhož se později může vyvinout Cumulonimbus. Tím vznikají tzv. "dirty thunderstorms". Teoreticky může bouřky způsobit i lesní požár, obrovský požár nějakého komplexu (továrny, elektrárny, ...), atp. Nemusí jít vždy jen o "přirozené" bouřky na frontách, které se dají předpovědět na několik dní dopředu.
Něco na čtení (anglicky):
http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrocumulus
http://en.wikipedia.org/wiki/Dirty_thunderstorm
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.