Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Plzní se prohnala prudká bouře s húlavou

# 27.05.2009, 09:05

Českem se včera prohnaly velmi silné bouřky. Nejvíce řádily na západě a jihu Čech. Níže vám přinášíme obrázky prudké bouřky, která se prohnala kolem 21:00 hodiny Plzní. Na ní se vyskytla i húlava. Jedná se o silný nárazový vítr. Charakteristický pro ni je mohutný a rychle se pohybující oblak pod základnou.... Více

Anonymní
Avatar
# 27.05.2009, 10:29

luxusní fotky, chtěl bych poprosit autora jestli by je někam nedal ve větším rozlišení, díky :cool:

Anonymní
Avatar
# 27.05.2009, 10:49

Včera odpoledne u nás v Klatovech padaly veliké kroupy,bouřka nebyla nějak veliká,ale srážky byly vydatné.Samotná studená fronta se nám ale vyhnula,vyděli jsme veliké blesky v pvzdálí.Zdáse mi,ale že bouře jsou rok od roku silnější,supercelly se v naších podmínkách moc neobjevují a za 2 roky už se objevily dvakrát.Počasí se stále mění a v dalších letech si musíme zvyknout na větší výkyvy teplot i větší bouře.:blesk:

# 27.05.2009, 11:47

Nádhera. Ve Zlíně se vytvořilo malé jádro kolem druhé hodiny v noci, intenzita zcela průměrná, ale bylo několik krásných CC blesků:)

25
# 27.05.2009, 14:32

In-pocasi
mohli by ste tie foto umiestnit niekde vo väscom rozliseni, prip. poslat mi na mail?

116
# 27.05.2009, 19:21

U nás v Brně bylo v noci slyšet z této bouřky pár zahřmění, bez blesků. Húlava tam již nebyla. Asi na 10 minut z bouřky mírně pršelo a napršelo 0,6 mm srážek. Húlava, anglicky shelf cloud, nebo můžete použít i arcus, se u nás vyskytla v pátek.:)

Anonymní
Avatar
# 27.05.2009, 20:17

tady v okolí Ostravy nebyly vůbec žádné bouřky. tedy nevím jak v noci, ale nikdo o ničem neví. Déšť taky žádný..jen dneska dopoledne pršelo, ale to bylo buď jen takové mrholení nebo takový desťík;-)Fakt, ale mazec ty bouřky v těch Čechách...a ty fotky jsou moc pěkné :) nahání, ale hrůzu :D

Anonymní
Avatar
# 27.05.2009, 21:07

ty fotky jsou fakt úžasný, bouřky se bojím, ale zkusím to příště taky sledovat hledáčkem:blesk:

1
# 27.05.2009, 21:45

In-pocasi
Pozerám tie fotky v poho:). Skvelo vyšli. Tak tam bol veru bengál riadny.
Ono búrky takého charakteru u nás v Bratislave bývajú koncom júna.
Konkrétne mimoriadne fotogenický Shelf cloud bol 22.6. 2007.
Bratislavčania si určite pamatajú.
JA očakávam, že s :blesk:, bude poriadne veselo koncom júna, vtedy je najviac teplo a sú najvačšie extrémy. Takže to najhrozivejšie nás ešte len čaká.

Anonymní
Avatar
# 28.05.2009, 09:32

Já očekávám také nejsilnější bouřky koncem června.:blesk:to vždy vyvrcholuje bouřková sezóna.Určitě se v letních měsících o prázdninách vyskytnou silné bouřky,ale nebudou mít takovou sílu.Spíše se budou tvořit bouřky z tepla.:)

# 28.05.2009, 13:46

V Ostravě opět nic!

# 28.05.2009, 16:33

Anonymní a dako1
Zatím ne. Jejich zpracování trvá dlouho a na internet je ani nechystám dávat ve vyšším rozlišení. Jen tahle bourka26.5.jpg je v trochu vyšším rozlišení zatím k dispozici.

Anonymní
Avatar
# 01.06.2009, 08:22

Dík za pekné fotky, využijem ich pri výučbe, aj s uvedením zdroja. Mám ešte jednu otázku. Pre označenie javu húľava (po slovensky všetko zmäkčujeme;-) som videl aj anglický výraz squall. Vie mi niekto povedať čo je správnejšie, či shelf cloud alebo squall alebo arcus?

Anonymní
Avatar
# 01.06.2009, 18:31

peterka
húľava je úplně něco jiného než shelf cloud, squall line a arcus. Vlastně každá z těch věcí označuje něco jiného. Přesně ti to asi nevyvětlím, ale pokusím se.

shelf cloud - je ten oblak pod základnou
húľava - je silný nárazový vítr
squall line - je pás bouřek
arcus - je oblak, vyskytující se u velmi silný bouřek (supercel). Na těch obrázcích ovšem není(tam je shlelf cloud).

Anonymní
Avatar
# 09.06.2009, 19:01

nádherný fotky s blesky

Anonymní
Avatar
# 09.07.2009, 22:42

:!!: :!!: :!!: hrůza.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.