Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Vysoké teploty v Olomouci

# 26.12.2008, 11:56

Lidi, poslední týden mě trápí vysoká teplota v Olomouci. Celorepublikově už se vyskytují celodenní mrazy. Mě se tu ale podnulové teploty vyskytují pouze kolem 23:00 až 3:00 a to vždy jen pár desetin pod nulou. Odpoledne se teploty vždy vyšplhají až na +2°C. Nevíte, čím to může být a kdy se to zlepší? Chyba v měření to není, protože podobně to ukazuje i automatická stanice CHMU.

Anonymní
Avatar
# 26.12.2008, 12:42

To se mi nějak nezdá. Díval jsem se na stránky ČHMÚ a tam to mají nějak porouchané - píšou tam -,9 - což je nesmysl. Co se týče tvého teploměru, nevím kde ho máš umístěný, ale určitě myslím, že dneska tam ty teploty pod nulou jsou (i včera).

# 26.12.2008, 13:26

Mám tyto teploměry: aktuální lihový, minimální rtuťový, maximální rtuťový, aktuální digitální, a přízemní aktuální minimální a maximální bimetalový. Všechny ukazují na + 2,1°C, Jediný, který ukazuje podnulovou teplotu je přízemní (-0,3°C) a teploměr rosného bodu (-3,1°C)
Tak tedy jak říkám, teploměrem to nebude:)

8
# 26.12.2008, 13:26

Petr12: Kde přesně jsi to na těch strnkách viděl? Nedaří se mi to najít, ale už jsem se mnohokrát leckde setkal se zápisem vynechávající počáteční nulu, to není nic neobvyklého. A odpovídá to meteogramu automatické stanice v Olomouci.

Takže je pravděpodobné, že pletenekakao má špatně umístěné čidlo teploměru (nemá ho ve 2 m nad zemí nad zastíněnou travnatou plochou, vše ostatní může vést i ke značným odchylkám) nebo špatný teploměr. Ale je i částečně možné, že má vliv lokalita - nadmořská výška a okolní terén mohou být jiné než u té automatické stanice, ale rozdíl celých 3 stupňů to na vzdálenosti maximálně několika kilometrů snad nemůže ani udělat.

# 26.12.2008, 13:32

Takže je pravděpodobné, že pletenekakao má špatně umístěné čidlo teploměru (nemá ho ve 2 m nad zemí nad zastíněnou travnatou plochou, vše ostatní může vést i ke značným odchylkám) nebo špatný teploměr.

No, já sem na druhém konci Olomouce (neředín) než automat Chmu (holice). Je ale pravda, že automa CHMU je ode mě 4km a převýšení kopce, na kterém bydlím je 40 metrů oproti zbytku města. Ovšem, to nic nemění na tom, že je teplo. Jak říkám, teploměrama to nebude. A mrholení z Sc asi taky nebude pokažený, že????:)

# 26.12.2008, 15:16

pletenekakao
ja som si tiez nieco podobne vsimol na shmu: na Vianoce 24.12. rano bol na celom uzemi SR mraz, az do -10°C na Orave, len Bratislava mala +2°C a cez deň +5°C, pricom na ostatnom uzemi bolo cez den -3 až 2°C. Podľa mňa je to mikroklímou- tzv mestskou klímou, vo väčších a priemyselných mestách je priemerne o 2°C teplejšie ako v ich okolí. A ešte to mohlo byť spôsobené silným vetrom, ktorý tu bol pred pár dňami, ten fúkal hlavne na JZ Slovenska a v Podunajskej nížine smerom zo severu, a Olomouc to tiez zasiahlo, kedze je niekde nad BA, napr. na vychodnom SR uz nefukal silny vietor. Dnes uz bolo v Detve rano -7,0°C a celodenný mráz, teraz je okolo -2°C.:D

Anonymní
Avatar
# 06.01.2009, 11:10

Jaký je nejlepší gadget do vist pro sledování počasí v Olomouci? Zkouším tři a ani jeden nemá na výběr přímo Olomouc.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.