Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně méně srážek a místy i slunečno

Diskuse o počasí Definice "tradičních pásů" bouřek

42
# 06.08.2022, 12:15

Tradiční pás je místní slang. Označuje oblast kudy chodí častokrát bouřky a výrazné srážky hlavně během léta. Jedná se o častou situaci, kdy srážky postupují od JZ až J na zvlněné studené frontě a zasahují největší intenzitou centrální pás přibližně mezi východem a západem ČR nebo mezi SZ/JV. Při delším pozorovaní lze vypozorovat dané oblasti a nějak je definovat. Rozhodl jsem se vypracovat mapu. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte. Sedí ty oblasti podle Vás? Mám tam 3 varianty a ještě celkové překrývání těchto variant.

"tradiční pásy" mým vlastním pohledem, zdroj slepé mapy: hotelove.cz
47
# 06.08.2022, 12:22

Asi to i sedí. Ještě ze si nás zahrnul jen do té třetí varianty :D

86
# 06.08.2022, 12:32

Tady máte jednu výstižnou mapu z Atlasu podnebí ČR - ukazuje oblast s nejčastějším výskytem přívalových srážek - a jsou to hlavně horské oblasti a Vysočina, Morava. Spíše je tam vidět, že severozápadní polovina Čech dostává přívalových srážek méně - zřejmě kvůli pozici Alp.

Naopak mapa výskytu krup je vyrovnanější podle pohoří.

A celé to shrnuje poslední mapa ukazující počet dní s bouřkou - opět hlavně závisí na nadmořské výšce.

Ten "pás" je spíše definován tím, že je tam vyšší nadmořská výška - Vysočina má často přes 600 metrů nad mořem a trochu se na tom může projevit i pozice vůči Alpám.

Počet dní se srážkami nad 30 mm - Atlas podnebí ČR
Kroupy - Atlas podnebí ČR
Počet dní s bouřkou - Atlas podnebí ČR
42
# 06.08.2022, 12:42

Petr12
Tak samozřejmě celkový průměr bude jiný. Já chtěl popsat jenom jednu konkrétní známou situaci. Pak je řada dalších jiných synoptických situací, které přinášejí bouřky a výrazné srážky jinam a všude možně. U krup hraje roli tání, proto čím je vyšší nadmořská výška, tím častěji padají kroupy. V Severní Americe hail alley je položená víc na západ oproti tornado alley, protože blíž ke Skalnatým horám je vysoko položené plošina někde mezi 1500-2000 m.n.m.

PS: Ještě bych dodal, že při těchto pásech mají největší bouřky většinou jižní Čechy. Jde to tam od Šumavy a od Alp a jižní Čechy jsou první na ráně. Navíc je tam teplo a lepší bouřkové podmínky. Letos je to hodně znát a bylo to i loni.

Petr11
Možná by to šlo posunout trochu k východu. Navíc ty bouřky někdy dojdou na celou Moravu. Je to sporné trochu. Přijde mi, že jsem trochu osekal JZ Moravu, tak to třeba někdy upravím, aby to víc sedělo.

2431
# 06.08.2022, 13:25

Tak už vím, kam budu v dospělosti jezdit za bouřkami! :D;-) A posuň to k tomu východu co nejvíc. ;-)

42
# 06.08.2022, 13:26

skupsw24
No ale fakt :D. Kdybych prožil letošní léto někde na jihu Čech, tak bych měl možná 3x víc bouřek a silnější bouřky, než tady na Mělnicku, ale i třeba jižně od Prahy. Říčany, Benešov atd. Loni to bylo úplně stejné. Všechny ty silné pásy šly kolem Prahy z jižních Čech do východních.

# 06.08.2022, 13:55

skupsw24
Jseš hodně do bouřek jak vidím.
Ne
Udělá se to takhle ;-). Bude si užívat Praha západ sever a východ Moravy, a tradiční oblasti budou na suchu. :D Ale tomu brání hodně faktorů. A taky se jen vystřídají klasické oblasti takže vody by pak bylo potřeba hodně v těch bývalých tradičních místech.
Možná kdyby se upravilo trochu načasování a polohy tn...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.