Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Srážky a bouřky 29.-31.7.2022

# 28.07.2022, 12:26

Klokan_0
No však právě, počítá to pro mě bouřky co se vyskytly kvůli větrníkum, jinak reálně máme bídnou v porovnání se zbytkem.

No a zvlášť když řádí požáry a pořád ne a ne dobrej déšť či bouřky co to uhasí. Technické služby tu už zalévají malé stromy.
Ale pořád přeji srážky vám.;-)

67
# 28.07.2022, 12:39

Petr11
Přesně, po delší pauze nás čekají pořádné bouřky :cool::blesk:

# 28.07.2022, 13:10

Peter Sedlák 1
Málem jsem se utopil spadlo 5 mm a 0,5 mm. Toky se rozlily a všude byla voda.

# 28.07.2022, 13:15

Aldy1977
Tak jsme na tom stejně, včera jsem taky získal okolo 5-6mm. Prostě potřebujeme vodu oba:D
My asi z bouřek dostanem hlavně, vy hlavně déšť. To je dobrý ne? Oba dostanem zalito pokud vůbec vyjde.

# 28.07.2022, 13:16

Všechen déšť poslat na sever a severozápad tam to potřebují kdyby to šlo zatím to vypadá na klasiku bouřky a déšť centrální část víc na vychod

13
# 28.07.2022, 13:20

Modely se tentokráte vzácně shodují, do soboty mám dostat 13-17mm. Tak hlavně, aby to taky spadlo.

# 28.07.2022, 13:25

Tak konečně to vypadá na nějaký plošnější déšť, který by místy mohl být i dost vydatný. Snad zaprší všude, jak na SZ, tak na JM, ale i u nás, kde se povrchově v posledních dnech udělalo docela sucho. Já odjíždím v pátek ráno na víkend na centrální Šumavu stanovat, tak snad nás to tam nevypláchne:D a neproprší celá sobota. Lokálně to v noci z pátka na sobotu vypadá na intenzivní stacionární bouřky (ICON D2), jsem zvědav, kde se to vyleje tentokrát, opět to modely čmárají do oblasti středních Čech.

# 28.07.2022, 13:38

Tak tady v létě je srážek i bouřek docela dost. Deficit v podzemních vodách a v průměrných srážkách je především způsobený mimořádně srážkově podnormálním lednem a únorem. Nebývale slunečným březnem a zárověn i velmi suchým březnem a květnem. V březnu dosaženo nějakých 45 % normálu a to díky poslednímu dni v měsíci. Květen také do 25. 5. přinesl jenom několik mm srážek. Ale v červnu a v červenci si zatím na srážky úplně stěžovat nemůžu. Každý týden se objeví alespoň jedna srážková situace. Jsou místa, kde jsou na tom srážkové mnohem hůře než Ostravsko nebo Jablunkovsko. O víkendu to zde zatím vypadá na 20 - 35 mm srážek. Zatím spadlo v červenci 65 mm srážek. Nyní je hlavně potřeba plošné zalití ČR, což se bohužel konat asi nebude před dalšími vedry. Některé modely tam naznačují i několik dní nad 35 C a blokaci

76
# 28.07.2022, 13:39

modely celkově začaly ubírat :!!:

1262
# 28.07.2022, 13:43

Aladin nám na pátek večer dává pěkné srážky. Snad konečně něco naprší!

# 28.07.2022, 14:05

Predators2
To ano dává i na sever Čech ale znáš to přijde ten den a vše se začne vyhýbat na SZa S jsou na to stejně má to jít od jihu tak aby nebyla trasa směr SV jak to bývá poslední dobou často

13
# 28.07.2022, 14:36

tady zatím od pátku do neděle kolem 50mm ,kolikrát to ještě změní a na kolik do poslední chvíle se ještě uvidí

17
# 28.07.2022, 16:23

Já jen doufám, že tenhle výhled je jen úlet, protože to už by byl hodně velký problém.

17
# 28.07.2022, 16:29

Jinak takhle vypadá jeden z potoků tekoucích ze Slavkovského lesa tento je konkrétně v Lázních Kynžvart. Běžně zde v létě celým korytem teče cca 30cm vody.

# 28.07.2022, 16:33

Bouřky mají být docela plošné ale určitě to bude mít stejný směr jako vždy od jihu přes centrální část na severovýchod déšť plošnější ale zase nejvíce tam kde to nepotřebují tam kde je zapotřebí do 10mm jako na Hřensku nebo sever Čech

147
# 28.07.2022, 17:22

no takže vypadá to že tu níži posunují na západ a už teď to vypadá na velmi silné bouřky na vých. Moravy

# 28.07.2022, 17:32

Kokos342
Ale je zajímavé že výstraha je pro Čechy a ne pro Moravu

# 28.07.2022, 17:34

Baumrtnik
Protože ta platí v pátek že? Myslím že minimálně zítra vydají výstrahu pak i pro Moravu.
Vypadá to nějak dobře pro všechny

147
# 28.07.2022, 17:53

Peter Sedlák 1
Baumrtnik
protože v pátek Čechy a sobota Morava

# 28.07.2022, 17:53

Peter Sedlák 1
Protože na východní Moravě se nic moc behem pátku nečeká viz fb chmi. Sobota je otazník, ale zřejmě si to stáhne opět střed ČR.

Jak to bude zítra s bouřkami❓🌩

➡️I zítra očekáváme během dne vývoj bouřek a tentokrát by jich mohlo být plošně více, než tomu bylo v uplynulých situacích.

➡️První bouřky se mohou objevit na západě případně severozápadě Čech už v dopoledních hodinách, odpoledne pak budou nejpříhodnější podmínky patrně na jihozápadě a jihu Čech a na jihu Vysočiny.

➡️Právě v jižní a jihozápadní polovině Čech bude nejvíce dostupné energie. I vlhkost bude slušná, což dohromady s relativně malým pohybem bouří bude tvořit vhodné podmínky pro lokální přívalové srážky💦. Nemůžeme ale v silnějších buňkách vyloučit také kroupy🫧. Riziko nárazů větru pak zejména na případném systému, který by se mohl nasunout z Bavorska💨

➡️V této oblasti budou také hraniční podmínky pro vznik supercel(y) - pokud se objeví, očekávejte nejnebezpečnější jevy zejména v nich.

➡️Později večer a během noci na sobotu budou bouřky slábnout, ale zároveň se slévat do plošně větší oblasti. Ve druhé polovině noci na sobotu a v sobotu ráno/dopoledne pak počítáme s výraznými úhrny (bude se ale jednat spíše o vydatný, trvalejší déšť) zejména v oblasti od jižních Čech přes Vysočinu až k Jeseníkům. Zde by mohlo napršet i přes 50 mm, lokálně i více.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.