Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Sucho a srážky v souvislostech 2021

50
# 26.04.2021, 14:29

Jaro je za svojí polovinou a sucho nabírá na síle. Málo vláhy je v půdě na jihu Moravy a na severozápadě Čech, nízké jsou podzemní vody v Čechách a málo srážek bylo v celé republice v březnu a místy i v dubnu, snad kromě Beskyd.
Sucho je tedy meteorologické, půdní i hydrologické.

hydrologické sucho - červená



zdroj: chmi.cz

Jak vážné bude letos sucho v létě?
Výskyt výrazného nebo extrémního sucha na většině území ČR
5 (24 %)
Výskyt mírného sucha na většině území ČR a výrazného sucha jen regionálně
14 (67 %)
Výskyt mírného sucha regionálně
0 (0 %)
Zanedbatelné sucho nebo žádné sucho
2 (10 %)
Celkem hlasů: 21 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
půdní sucho, zdroj: chmi.cz
171
# 26.04.2021, 14:37

aura33
Fajn téma, tak se těším na diskusi a názory..

Tak já mám aktuálně 67,8mm srážek od 1.1., ale skutečnost by zde měla být více než dvojnásobkem, takže si jedeme takovou již celkem výrazně sušší vlnu. Pokud vezmu v potaz vláhovou bilanci na -30, tak asi víme, že je to velký problém.

Letošní rok začíná podobně jako ty sušší roky v dřívější době. Tedy celkem dost slunce, málo srážek a již znatelný výpar, který není nijak silný, ale je již znát.

Pokud vezmu dle slova klimatologa úhrn za 5 let, tedy tak se má sucho počítat, tak deficit pořád neskončil ani minulý rok a navíc se již prohlubuje.

No a jelikož jsem znalec na tuto problematiku, tak je mi jasné, že tady v brzké době zase začne nonstop pršet, protože jakmile si s něčím stěžuji tak moc až to bolí, tak se vyšší moc slituje a přivede povodně, které jsou sice více na východ či západ ale dorazí.


Dle mého ten letošní rok začal tragicky, ale skončí dobře.

50
# 26.04.2021, 14:42

Aidamko1
Díky, zrovna váhám jestli hlasovat pro 1. nebo 2. možnost v anketě, ale nakonec dám asi jedničku. Situace se vyvíjí jinak, než jsem čekal a letošní rok bude možná dost suchý.

# 26.04.2021, 14:48

Také dávám 1. Jak jinak.

50
# 26.04.2021, 19:06

Nová mapa půdního sucha.

Aidamko1
No mě se to moc nelíbí, pršet má až ve čtvrtek, pátek a to do 10mm/24h (zdroj: ČT). Ale 10mm asi nespadne na Znojemsku nebo Žatecku, kde je půdní sucho na střední úrovni.
Když bylo sucho v dubnu loni a předloni, tak na konci dubna dorazily významné srážky, ale nic takového teď nevidím a po třech chladnějších měsících, pokud bude květen teplý a nepřijde pořádná plošná zálivka, tak bude sucho brzy hodně závažné. Řekl bych, že výchozí situace je nyní úplně nejhorší. No v počasí už nečekám nic pozitivního nebo normálního...

chmi.cz
171
# 26.04.2021, 19:18

aura33
GFS tam opět maluje 30mm, takže je to již 17x od začátku dubna, tak třeba to vyjde :D

Mapa půdního sucha ukazuje to, že je špatné v tradičních oblastech. Uvidíme co v dalších dnech, ale zatím to vypadá, že srážky by mohly pomoci.

Květen se začíná jevit dle dlouhodobé předpovědi jako chladnější, tak uvidíme.

50
# 26.04.2021, 19:27

Aidamko1
Co maluje GFS je fakt už jedno, protože jsou to pěkné hovadiny (s prominutím). Víceméně první TN půjde obloukem přes Německo a ta druhá vypadá na střed přímo nad ČR, což ve výsledku na srážky moc není. Může z toho být pořádná zálivka nebo nic výrazného. Asi bych vsadil na druhou možnost.

Ale třeba si nedokážu představit výrazné srážky v Čechách i na Moravě současně, max. nějaký pruh, který zasáhne 1/4 území ČR.

1262
# 26.04.2021, 19:28

aura33
Je zvláštní že podle těch mapek jsme na tom skoro nejhůře.Za tenhle rok už máme 203mm. 2 polovina minulého roku byla také velmi bohatá na srážky.

50
# 26.04.2021, 20:03

Predators2
Vzhledem k SZ/S proudění jsou velké rozdíly v návětří a závětří už od března. Současný stav vypovídá o tom, že zcela chybí výraznější plošné srážky.

33
# 26.04.2021, 20:06

Ja dal optimisticky (nebo pesimisticky, jak chcete..) posledni moznost. Cekam sucho a mozna horko maximalne do prazdnin, a pak leto studeny a destivy :prsi::prsi:

50
# 26.04.2021, 20:19

Ai-kun
Ve výhledu to teď vypadá na častější srážky, ale pointa je v tom, kde kolik mm reálně spadne a jestli to vylepší situaci, tam kde je půdní sucho. Tohle je právě možné, že občasný déšť a přeháňky budou v nyní suchých oblastech znamenat max. 5-10mm/týden a čekání na nějaký pořádný déšť se bude dále protahovat a sucho bude prohlubovat.

# 26.04.2021, 21:10

Ale neházejte flintu do žita, podle mě to bude dle ankety spíše na oranžovou barvu než na červenou :prsi::cool::cool:

2285
# 26.04.2021, 21:21

Dle mě bude sucho hlavně regionální :cool:
Hlas lajna 2

33
# 26.04.2021, 22:10

aura33 jj to bych nevylucoval. studeny leto by znamenalo nejspis SZ proudeni, takze tam kde je sucho ted nejvic by to pravdepodobne bylo dal ve srazkovem stinu

50
# 27.04.2021, 06:29

Ai-kun
Nesmíme zapomenout, že probíhá oteplování klimatu. Může být léto horké. Vůbec teplota v létě bude hrát velkou roli v tom jaké bude sucho, horké léto většinou znamená automaticky sucho, protože při teplotě např. +35°C je enormní výpar vody z krajiny.

Jestli vycházíte z výbuchu sopky, tak to bych nebral moc vážně. Určitě to nebyl zvlášť výjimečný výbuch, který by výrazně ochladil klima na celé planetě. A představa, že většinové průměrné/podprůměrné teploty vydrží ještě další čtyři měsíce mi přijde dost zcestná. Omlouvám se, ale já čekám spíše nadprůměrné teplo, ono to tak většinou je...

Tak jsem zkouknul Aladina a první nástřel výrazných srážek vypadá na tradiční pás přes jižní Čechy a Vysočinu k Jeseníkům, pokud by to vyšlo, tak nyní nejsušší oblasti by vyšly téměř naprázdno.

chmi.cz - srážky noc na pátek
chmi.cz - srážky noc na pátek
109
# 27.04.2021, 06:56

Místo kanálu Dunaj-Odra-Labe by měl stát začít uvažovat o síti zavlažování a posílat vodu z míst, kde je jí nadbytek. Protože jak já to vidím, pršet sice bude, ale do zblbnutí na těch stejných místech, zatímco jinde bude stepní klima.

# 27.04.2021, 07:12

Tak tu máme první letošní pás, ani jsme nemuseli čekat nějak dlouho :D . Tak kolik jich bude letos? 30? 40? V anketě jasná možnost číslo 2, linie Budějovice - Jihlava - Jeseníky bude opět přelitá, zbytek republiky (vyjma samotného východu) bude pokračovat v suchém trendu. Tady budeme končit druhý srážkově podprůměrný měsíc. 43mm za březen a duben dohromady je žalostně málo

147
# 27.04.2021, 09:34

aura33
no na to že to hlavní má být v neděli tak by tohle nemuselo být špatný :cool:

142
# 27.04.2021, 10:31

My jsme zatím na 92,3 mm od začátku roku, s tím že za duben a březen napršelo 41 mm, z toho 21 v dubnu. Ale znát to není, navíc máme dlouhodobě v poslední době vyšší teploty než zbytek území. Za poslední roky je to +- takhle každý rok první 4 měsíce, uvidíme, co bude dál.

50
# 27.04.2021, 10:55

No každopádně se ukazuje jeden velký paradox. Zima byla údajně bohatá na sníh a nebyla příliš teplá (kromě JM), k tomu chladný březen a duben. Člověk by řekl, že tahle souhra okolností znamená, že nebude sucho, ale opak je pravdou. Mě přijde vtipné, že se opět spoléhá na chladnější květen popř. léto v doprovodu se srážkami. Dle mého názoru naivita, spíše se přikláním vývoji jako v roce 2018 (od května dále), tzn. sucho a teplo čím dál větší a záchranný déšť nepravidelný a regionální. Zase se nejspíše potvrdí, že už žijeme v úplně jiné době, kdy sucho bude běžná věc. Čekal jsem letošní rok bohatý na srážky a bouřky, ale vyvíjí se to přesně opačně...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.