Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Co si myslíte o loňském a letošním počasí?

8
# 17.02.2021, 00:52

Zdravím vespolek! Jsem jen laik, spíš zaměřený na ptáky a tak...
Jedna věc mi ale vrtá hlavou. Nu, jsem v důchodovém věku a tak ledacos pamatuju. Například převažující západní proudění - zejména v létě.
Dávná minulost, ano. Vy ostatní máte nesmírně přesná data, já jen koukám z okna ;-).
A přišlo mi: v loňském roce se objevilo častěji to západní proudění, než x let předtím. Takže asi mohu vyloučit navrhovaný vliv německých větrníků, či čeho.
Prostě - počasí bylo víc normální, kam má paměť sahá. Víc pršelo, nebylo tak dlouho příšerné vedro, atd. Teď v zimě je dokonce sníh! (Pravda, podzimní inverze u nás na JM se fakt vyřádily.).
A te´d žádné holomrazy, ale takový normální, "tak trochu i sníh", jak už to na JM nejčastěji bývalo. Jasně, pamatuju, že jsme zamlada po Brně jezdili na běžkách, ale tohle na mysli nemám; taky to bývalo vzácně.
A tak se ptám: Je to náhoda? Nebo je to covidem?

Pravda, pohled na modré nebe bez těch čar všude možně je príma, ale... je to vážně náhoda, ten souběh covidu a téměř normálního průběhu léta, podzimu, zimy?? Jsem z toho kapku laň... byť na náhody nevěřím. Co si myslíte vy?

42
# 17.02.2021, 01:05

Je i není to náhoda. Může to souviset se solárním minimem, při kterém je planeta o něco chladnější a to může nepřímo ovlivnit počasí u nás..

Globální teplota samozřejmě roste dál a ještě rychleji.

108
# 17.02.2021, 06:55

HelaS
Ono se to nezdá, ale co se týče teplot, byly téměř všechny loňské měsíce v JM kraji buď nadprůměrné nebo aspoň průměr. Vyloženě chladný byl jen květen, což je ale prakticky už letní měsíc (on je samozřejmě jarní, ale svým projevem připomíná často léto), takže pocitově se spolu s průměrným červnem mohlo zdát, že je v létě tak nějak normálně. Srpen ale připomínal loňské roky.
Silně nad průměrem byl únor a prosinec, což zase připomínalo, že se u nás točí jen 3 roční období. Já jsem na letošní rok velmi zvědavý s teplotami, jestli bude nějaký pěkný stredomořský měsíc či dva, což velmi zjednodušeně je měsíc, kdy moc neprší a průměrná měsíční teplota je 22°C a více.

# 17.02.2021, 07:15

Mike11
Někteří vědci se nám domnívají, že se planeta otepluje. Co to znamená pro ČR ? Znamená to, že zde bude pořád pršet ? A tím bude jakoby pocitově chladněji ?

# 17.02.2021, 09:10

Tuhle teorii o covidu a omezení leteckého provozu a vlivu na počasí čtu často v diskuzích na novinkách apod. A jsem rád, že se to tady neobjevuje často, protože zde je přeci jen větší koncentrace lidí co počasí a klimatu rozumí. A můj názor na to je následující:

V celosvětovém měřítku byl rok 2020 2. nejteplejší v historii pozorování za rokem 2016. V celoevropském měřítku byl 1. nejteplejší. U nás byl rok myslím cca 6. a nebyl ničím mocvyjímečný. V porovnání s předchozími opravdu extrémně teplými lety byl nepatrně chladnější to. Ale pořád v kontextu dlouhodobých normálů byl docela výrazně nadnormální (+1,2°C oproti normálu 1981-2010). Je pravda, že na Moravě byl tento rok hodně deštivý, ale v Čechách byl spíše průměrný. A jinak nikdo netvrdil, že u nás má být stále sucho. Podle klimatických modelů by srážky ve střední Evropě měly zůstat cca stejné. Tzn. jestliže na SZ Čech už máme 5 let sucho, tak lze taky očekávat že i tam přijde nějaký srážkově nadprůměrný rok a deficit se dorovná.

Za mě tedy rok 2020 ničím vyjímečný nebyl a jen potvrzuje pokračující trend. Roky 2018 a 2019 byly dva nejteplejší v historii v ČR a asi i nejslunečnější. Lidi mají krátkou pamět a subjektivně srovnávají počasí nejvíc s lety nedávnými a proto jim rok 2020 přišel tak jiný a hledají si na to jednoduchá vysvětlení. Letadla opravdu neovlivňují globální počasí to je nesmysl.

9
# 17.02.2021, 10:29

Já si myslím, že počasí má svá tajemství a ta si ponechá ještě hodně dlouho.

32
# 17.02.2021, 11:40

Už to tady bylo: https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/rok-2020-...

Pokud budeme hovořit o pocitech, tak mně osobně se loňskej rok nějak chladnej nezdál. Nebylo tak hrozné sucho (krom dubna) a v létě tak extrémní vedro, ale jinak právě loňskej velmi jarní únor, jehož následkem kvetly na začátku března v Praze zlatice mi v hlavě uvízl výrazně. Myslím, že letošní únor také nebude podprůměrem, jestli teď bude několik dní 5 - 10°C a příští týden k 15°C. Lidi, ale stejně budou mít v hlavě těch 10 dní mrazů a sněhů, co teď byly a budou mluvit o povedené zimě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.