Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Čekají nás plošné a poměrně vydatné srážky z Atlantiku , 01.11 - 06.11. 2020

5
# 02.11.2020, 11:50

Hurec
No, nedivte se, zatímco odjinud hlásí za říjen hausnumera jako 160 mm srážek apod., tak třeba u nás, Praha - Chodov máme za říjen 60,2 mm. Ano, je to nadprůměr, za který jsme rádi, ale o přemokření tu nemůže být ani řeč, léto zde bylo suché, nemluvě o deficitu s předchozích let. Vrátili jsme se teď z podhůří Beskyd a tam je opravdu velmi mokro, i po cestě jsme viděli dost podmáčených polí, ale fakt jsou v republice místa, kde je déšť stále hodně vítaný. A upřímně, když máme vzhledem k okolnostem sedět doma a nikam nechodit, tak ať je radši "škaredě".

13
# 02.11.2020, 11:57

MichalS36
No tak to jsem rad, ze aspon pro nekoho jsem se s nazvem tematu strefil:D
Ale mate pravdu, vam tam na SV at uz z fronty nebo prehanek v SZ proudeni stale neco pada..i dnes..
Predikce byly, ze ty dnesni srazky pujdou jizneji a zasahnou vetsi cast CR.. Skutecnost je ale jina..

108
# 02.11.2020, 12:12

U nás prší každý den, voda stojí i na tavnatých plochách

69
# 02.11.2020, 13:27

Dnes opět deštivý mlhavý den, za první dva dny listopadu 20 mm :prsi:, to nám ten měsíc pěkně začíná ;-)

17
# 02.11.2020, 17:16

Porad dokola tady :D

Ja jiz sleduji pouze jednu predpoved a jsem spokojen :)

13
# 02.11.2020, 17:42

Dnesni maximum 19 st:!!:
Jestli je to tu regord, nevim,,ale je to sila!
Jeste ted je 17..
Srazkove dnes pres den tady ani kapka..
Zitra by se v CR od Z melo na SF opet rozprset..
Frnda
:D

380
# 02.11.2020, 18:57

Sážky nic moc, dneska, ale překvapuje mne teplota..je +16,2 a leze to nahoru ještě teď v 19 hodin, sranda by byla, kdyby to někde, v noci, dalo+20..:D.

9
# 03.11.2020, 06:22

Za říjen krásných 50 mm. Doufám že trend bude pokračovat a začneme hned dnes ;-). Letošní počasí mi dělá opravdu radost.

13
# 03.11.2020, 07:34

5.30 rano, na Klatovsku 17stC, lidi v trickach a kratasech..
17 st je vzacne vysoka ranni teplota tady v Posumavi i v lete.. Co k tomu dodat..?

F4
Avatar
109
# 03.11.2020, 18:23

Tak se nám podzim překlápí do druhé půlky ale počasí je stále stejně, jak to říci slušnými slovy, na nic jako již od března. Skončí tahle extrémní nerovnoměrnost vůbec někdy? Na východě povodně a my jsme se za ten říjen nedostali pomalu ani na průměr. Opět to jen potvrdí další frontální vlna a zase od Prahy na východ přes 10 mm. A co nastane poté? Slunce opět do aleluja už od zítřka než se vytvoří inverze, což rozhodně nebude o víkendu. A srážky žádné. Je tedy směle nakročeno k dalšímu suchému měsíci. K tomu všemu nadprůměrné teploty (hlavně minima jak na přelomu srpna a září). Přeji si jediné, aby tenhle rok už skončil.

182
# 03.11.2020, 18:34

walden

Že se počasí zbláznilo ... :D

12
# 03.11.2020, 19:46

Za mne souhlas s F4. Za říjen s bídou 40mm. Listopad zatím 6mm a dnešní epizoda to moc nevylepší. Výhled na listopad opět tristní. Další suchý rok v řadě.

13
# 04.11.2020, 06:21

F4
Zdravim. Kolik vam letos momentalne chybi do dlohodobeho rocniho srazkoveho normalu pro vasi oblast? Diky

Jinak za noc tady 8mm.. O dost vice spadlo v tradicnim pasu J Cechy-Vrchovina-Jeseniky..

2558
# 04.11.2020, 07:37

U nás byť jsem to nečekal spadlo 22 mm srážek opět nejvíc ten tradiční pás vrchovina, Jeseníky a třeba na úplném Z ani nekáplo, to musí být F4 naštvanej protože další takto výrazné srážky se už konat v následujících 2 týdnech nebudou:!!:;-)
Edit: a ještě teď začalo lejt:D:prsi:

Srážky ta 24 hodin, opět vyniká pás který už toho schytal od června hodně
F4
Avatar
109
# 04.11.2020, 07:49

walden
Také zdravím. Do dnešního dne bychom měli mít rovných 500 mm a máme nějakých 470. Roční normál je 580, do konce roku by tedy muselo spadnout 110 mm! A vzhledem k tomu, že od jara každá fronta dopadá takto (my s tradiční nulou) a ve výhledu samé výše, tak už je jistota, že letošní rok bude srážkově dost podprůměrný. Pochybuji, že do konce roku spadne více než nějakých těch 30 mm. Když tu vidím ta hausnumera od ostatních, tak je mi opravdu na zvracení. Tajně doufám, že se u nás inverze vytvoří co nejdříve a u ostatních ať klidně smaží o sto šest až do konce roku. Je potřeba trochu srovnat to naopak nadprůměrné množství slunce.
A s tím pásem, tam kdyby nepršelo až do léta, tak sucho vůbec nepocítí. V dřívějších letech pršelo vždycky jednou tady, jednou támhle. Ale co se děje letos, to opravdu nemá obdoby, a vždycky do přesně stejných míst.
A jen tak pro info, máte pocit, že za tohle mohl srážkový stín Krušných, jak se mi tu celý rok snaží leckdo podsouvat? Neřekl bych, když tam spadlo taky prd. Ale taková Šumava taky žádný srážkový stín neudělala, pravděpodobně kvůli SZ proudění v nižších hladinách při přechodu té fronty.

Tutugon
Spíše jsem si nevšiml, že by se nějaké vůbec letos konaly, možná dvakrát v tomto roce.

73
# 04.11.2020, 07:50

Tutugon
Tady do rána jen asi 3,3 mm(modely dávaly 10),ale už té vody stačilo:!!:

9
# 04.11.2020, 09:05

F4: “Přeji si jediné, aby tenhle rok už skončil.“
Aby Vám takhle ten život neutekl moc rychle.:D

13
# 04.11.2020, 09:08

F4
Tak my jsme letos byli uz po nekolikate na samem okraji srazkoveho pruhu, kde jeste nejake srazky jsou..
Letos diky tomu mame srazek vice nez loni a bez nejakych extremu, jako mela centra techto srazkovych pruhu..
Ale staci aby se srazk pruh posunul o nejakych 20- 30 km vychodne a budeme take jen na par mm..
Jinymi slovy, meli jsme stesti..
Proc se toto deje stale dokola, proc uz dopredu, kdyz jsou fronty jeste daleko v zap Evrope uz predpovedi davaji nejmene na SZ Cech, to je zvlastni a zajimave a rad bych tomu prisel na kloub..
Navic kdyz uz vam tam prece jen nejaky dest miri, tak uraduje ten Klastersko-Kadansky evidentni srazk stin.. Ten samozrejme nemuze za to, ze pres SZ nechodi cela srazkova pasma, ze chodi tradicnimi pruhy, ale kdyz uz vam tam srazky jdou, taj vam je snizuje, jako ted v nedeli, jako pri siruaci predtim..a jeste asi tak 20x letos pri jinych situacich..
I kdyz pro vas tam celkove neprijemna situace, z meteorol hlediska proste zajimava..

Treba tady..minula siruace, kdy se velmi projevil i stin v zavetri Sumavy tady u nas..
Nebo tady (nedele)
15
# 04.11.2020, 09:10

F4
Víte, už jsem si vzpomněl, co mi ta vaše situace připomíná.

Kdysi jsem četl knihu, nevím jakou a o čem, ale psalo se v ní o muži někde ze severu. Opravdový sever Norska, Švédska, či snad Finska.
Ten muž se živil jako řidič kamionu.
Jezdil ze severu na jih a zpět přes celou Evropu, občas i do Asie, do Turecka a těch zemí na I ještě jižněji.
Pořád mu pršelo.
Když už ne liják, tak alespoň mžení z mlhy.
Kam jel, tam se za ním táhly deště, bouřky, plískanice.
Téměř nevídal Slunce.
Časem si na to zvyknul a podobně jako Eskymáci pro sníh i on znal spoustu výrazů pro déšť vyjadřující jeho povahu.
Někde už na něj čekávali a těšili se, že přiveze déšť. Jinde ho zase posílali dál, že už mají vody dost. Kamarádi, známí a kolegové, si z něj občas dělávali srandu.
Jezdil celý život, až do své smrti a až když umíral zjistil, že byl nevědomým vtělením dávného Boha deště.


Takže…. …. ééé, neuvažoval jste, milý F4, o tom, že začnete trochu cestovat?
Vím, doba tomu nepřeje, ale kdyby se Vaše Suchosť uráčila zavítati na Střední Moravu, bohatýrsky bychom Vás zde uhostili. Nebo kdyby jste se alespoň projel republikou napříč po D1,.pěkně až do Bohumina a zpět a dodržovat rychlost a omezení. Prosím, prosím. Na benzín/naftu/alternativní paliva se složíme tady na fóru. I lístek na vlak bychom zaplatili...

Teď trošku vážněji. Ano momentálně u Vás prší méně než okolo, ale jste asi - 6% pod normálem, to není žádná tragédie. Dá se říci, že jste v normě a jen optikou zcela náhodně zrovna podstatně nadnormálně prochcaného okolí (mám široký pohled, takže řekněme na východ od Prahy), vypadáte jako oáza sucha. A při vědomí všech nedokonalostí, nezahrnujících lokální výmyky a peaky, podle dostupných údajů, není sucho a extrémní deficit srážek, skoro nikde v republice - ani u Vás. Už tu někde byly mapky ukazující, že to bylo i naopak a určitě se dočkáte situace, kdy budete mít prochcáno Vy a okolí sucho.

Co já bych za to dal, kdyby tu bylo trochu Slunce. Počítám, v březnu bude líp...

Trpělivost. ;-)

50
# 04.11.2020, 12:29

F4
Nejhorší na tom je stejně fakt, že největší podprůměr srážek z ročních období tady v SZ půlce Čech vychází na léto, když jsou vysoké teploty. Bylo to tak v roce 2018, 2019 i letos.

Tak snad v SZ půlce Čech budou v příštích letech konečně pořádné srážky hlavně přes léto, včetně bouřek.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.