Tady v Praze a na severu Středočeského kraje, kde jsem většinou pobýval za posledních 10 let a zajímal se o počasí, sem byl zvyklý na standard v létě pravidelně chodily bouřky nebo pršelo, občas i hodně a byly povodně, které sem považoval za normální. Před rokem 2015 jsem o extrémním suchu neměl ani tušení, že je něco takového možné.
Za poslední roky, kdy jsem začal trochu zahradničit sem poznal, jak to sucho je naprd a pohled na uschlou krajinu v srpnu 2018 nezapomenu, celkem smutné, všechny mladší břízy měly hnědé listí, všechny keře suché...
Takže mě vyhovuje srážkově bohatší a deštivější počasí.
Ještě sem zapomněl zmínit, že takový obecný jev při suchu, který je nepříjemný je vysoká prašnost a pylovost, potom když se blíží bouřka a fouká silný vítr, zvedne se tolik prachu z polí apod. že to je skoro jako na poušti.
Taková ta napitá a udusaná půda (bez bláta) mi přijde lepší.
Taky mi vadí sucho, jelikož jsem nadšený houbař.
Dříve bylo zvykem najít každý rok hodně hub koncem srpna a v září, během posledních suchých let houby nevyrostly ani za celý podzim, respektive jich vyrostlo málo.
Tak ještě poslední poznatek, zajímavé je, že klimatologové předpovídají větší podíl přívalových srážek na úkor trvalých. Tady konkrétně je to přesně naopak, bouřek jakoby rok od roku ubývalo a přibývají takové ty "cmrndy" kdy spadne opakovaně 1,2,3,5mm apod. jenže tohle moc nezalije a pořádný vydatný déšť často chybí. V rámci ČR je to ale dost rozdělené, takže jinde měli bouřek třeba hodně, mluvím za svojí lokalitu.
Letošní rok je tedy srážkově trochu lepší, ale důsledek suchých let je pořád znát, podzemní vody jsou stále podnormální, hlavně v oblasti Ústeckého kraje a po okolí jsou stovky/tisíce uschlých borovic lesních, které jsou na zdejší klima dobře adaptované od konce doby ledové a prospívají na písčitých půdách. Ty opakovaná vedra a sucha už ale nedaly...