Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Oblíbenost srážek v Česku

50
# 08.10.2020, 13:36

Jste spokojeni s tím, jak u Vás prší? Chtěli byste raději sucho nebo deštivo?
Co je lepší?

V místě kde většinou pobývám prší:
Většinou málo a jsem s tím spokojený.
2 (8 %)
Většinou hodně a jsem s tím spokojený.
4 (16 %)
Většinou tak akorát a jsem s tím spokojený.
7 (28 %)
Většinou málo a jsem s tím nespokojený.
10 (40 %)
Většinou hodně a jsem s tím nespokojený.
1 (4 %)
Je mi to jedno, neřeším takové věci.
1 (4 %)
Celkem hlasů: 25 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
# 08.10.2020, 19:07

Většinou hodně, ale nepravidelně, že třeba září první týden cca 50mm a pak dva týdny sucho a teplo jak blázen a poslední týden skoro 100mm. Baví mě to takhle víc , nevím jestli jsem to dřív tolik nesledoval. Co si pamatuju dřív. Tak pršelo , vždy třeba každý týden 5-10mm. Teď mě to příjde víc z extrému do extrému. Třeba 14 dní 20 stupňů a bum propad na 10 ze dne na den , pak týden zima a bum ze dne na den zas 20 stupňů :D .

12
# 09.10.2020, 00:16

Většinou celkem hodně, a jsem s tím spokojený. Letos ale občas tolik, až jsem s tím byl nespokojený.

15
# 09.10.2020, 08:49

Tak akorát. Všeho moc, nebo málo, škodí.
Loni a letos je vody dost. Letos dokonce snad už i trochu moc.

Spíš než o celkové množství jde hodně o rozdělení srážek v průběhu roku a hlavně vegetace. Posledních několik let je na jaře období délky cca měsíce (letos 7 týdnů), kdy nezaprší a nezaprší, to je průšvih (spolu s pozdními mrazíky). Loni a letos to bylo následně dobré - voda co týden až dva. Byly a určitě i budou, roky, kdy potom srážky nejsou rovnoměrně rozděleny, do toho vlna veder (ta se nám také v podstatě dva roky vyhnula) a pak je na průšvih zaděláno.

No, z místního pohledu zde prší místně obvykle. Ve srovnání s jinými lokalitami spíše méně, ale zase jsou i lokality, kde prší ještě méně. Řekl bych, že jsme sušší střed, takže spokojenost. Pořád (a ještě dlouho) tu něco slušně vyroste, obilí, řepa, nějaké to ovoce, lesy nám sice odcházejí, ale futr se tu žije dobře.

Takže za mě - akorát.

13
# 09.10.2020, 09:19

Na Sumave v minulych dessetiletich bud chcalo, nebo bylo mlhavo, sychravo, clovek mel furt ,,vlhke sacko,, nebo snezilo a do toho casto ficelo.
Prevladal Atlantik s promenlivym a vlhkym pocasim.. Slunecnych dnu bylo poskrovnu a vychytat v lete den na koupani, kdy vas nevyhnala nekam pod strechu prehanka nebo bourka byl kumst..
V takovem pocasi se samozrejme darilo zdejsim rozsahlym smrkovym porostum jedna basen.. Pak ale zacaly sussi, teplejsi roky a kurovec zacal zrat a zrat, a tak jako jinde v CR lesu ubylo a ubyva..
Od nejakych 600-700mnm vys byval snih od konce listopadu do brezna..
Vsechno je ale jinak uz, snih je i tady ve strednich polohach spise vzacmosti..
Takze me se po te chladnejsi a uprsene ci usnezene Sumave ponekud styska..
Rocni uhrny 600-700 mm byvaly normalni..na hrebenech Sumavy i mnohem vyssi ,posledni roky je srazek min a nevyrovnane..
Takze sumasumarum mam rad promenlive, na srazky bohate pocasi..

50
# 09.10.2020, 09:33

Tady v Praze a na severu Středočeského kraje, kde jsem většinou pobýval za posledních 10 let a zajímal se o počasí, sem byl zvyklý na standard v létě pravidelně chodily bouřky nebo pršelo, občas i hodně a byly povodně, které sem považoval za normální. Před rokem 2015 jsem o extrémním suchu neměl ani tušení, že je něco takového možné.
Za poslední roky, kdy jsem začal trochu zahradničit sem poznal, jak to sucho je naprd a pohled na uschlou krajinu v srpnu 2018 nezapomenu, celkem smutné, všechny mladší břízy měly hnědé listí, všechny keře suché...
Takže mě vyhovuje srážkově bohatší a deštivější počasí.

Ještě sem zapomněl zmínit, že takový obecný jev při suchu, který je nepříjemný je vysoká prašnost a pylovost, potom když se blíží bouřka a fouká silný vítr, zvedne se tolik prachu z polí apod. že to je skoro jako na poušti.
Taková ta napitá a udusaná půda (bez bláta) mi přijde lepší.
Taky mi vadí sucho, jelikož jsem nadšený houbař.
Dříve bylo zvykem najít každý rok hodně hub koncem srpna a v září, během posledních suchých let houby nevyrostly ani za celý podzim, respektive jich vyrostlo málo.

Tak ještě poslední poznatek, zajímavé je, že klimatologové předpovídají větší podíl přívalových srážek na úkor trvalých. Tady konkrétně je to přesně naopak, bouřek jakoby rok od roku ubývalo a přibývají takové ty "cmrndy" kdy spadne opakovaně 1,2,3,5mm apod. jenže tohle moc nezalije a pořádný vydatný déšť často chybí. V rámci ČR je to ale dost rozdělené, takže jinde měli bouřek třeba hodně, mluvím za svojí lokalitu.
Letošní rok je tedy srážkově trochu lepší, ale důsledek suchých let je pořád znát, podzemní vody jsou stále podnormální, hlavně v oblasti Ústeckého kraje a po okolí jsou stovky/tisíce uschlých borovic lesních, které jsou na zdejší klima dobře adaptované od konce doby ledové a prospívají na písčitých půdách. Ty opakovaná vedra a sucha už ale nedaly...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.